Zamknij
REKLAMA

Pętla taktyczna, czyli najważniejszy egzamin rekruta

13:06, 25.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Marsz w pełnym oporządzeniu, taktyka, ewakuacja rannego z pola walki,  czy dostarczanie amunicji na czas  – to tylko kilka zagadnień, z którymi musieli zmierzyć się kandydaci na żołnierzy 12 WBOT.  W Skwierzynie właśnie zakończył się egzamin z „pętli taktycznej”. Czas na uroczystą przysięgę!

Blisko 70 ochotników zdawało dziś najważniejszy egzamin w życiu rekruta – „pętlę taktyczną”. Sprawdzian jest podsumowaniem umiejętności, jakie kandydaci na żołnierzy muszą nabyć podczas szesnastodniowego szkolenia podstawowego. Egzamin stanowi przepustkę do złożenia uroczystej przysięgi wojskowej.

Tym razem kandydaci zmagali się z zadaniami na przykoszarowym pasie ćwiczeń 35. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Skwierzynie. Za szkolenie odpowiadał 151 batalion lekkiej piechoty, który stacjonuje w Skwierzynie i jest jednym z pododdziałów wielkopolskiej „Dwunastki”. Egzamin rozpoczął się o poranku. Instruktorzy ogłosili alarm, który był sygnałem do wymarszu w swoich sekcjach (po 12 żołnierzy).

– Początki szkolenia nie należały do łatwych. Ochotnicy musieli nauczyć się podstaw rzemiosła wojskowego. Przyszło im zmierzyć się z wieloma zadaniami a samo szkolenie podstawowe wiąże się z ogromnym wysiłkiem fizycznym i wytrwałością psychiczną. Przygotowaliśmy dla naszych kandydatów kilkanaście zagadnień, które sprawdziły poziom nabytych przez nich umiejętności. Program był napięty – mówi ppłk Artur Filipowicz, dowódca 151 batalionu lekkiej piechoty, który wchodzi w skład 12 WBOT.

Podczas egzaminu, instruktorzy sprawdzają rekrutów m.in. pod kątem umiejętności strzeleckich, reakcji na kontakt ogniowy, nawigacji w terenie czy ewakuacji rannego z pola walki.

Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w sobotę, 27. listopada  na terenie 35.drOP w Skwierzynie.

ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

NickNick

1 2

Dlaczego od jakiegoś czasu WW tak ochoczo relacjonują pikniki wot-u? W mojej teorii - z poczucia płytkiej potrzeby solidarności z byle kim. Smutne. 21:57, 25.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%