Zamknij

Izolacja fundamentów — ważny wybór przed budową, Izolacja fundamentów krok po krok

15:35, 11.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:36, 11.05.2022

Fundament jest najważniejszą częścią każdej konstrukcji. Trwałość całego budynku zależy od jego wytrzymałości. Wybór odpowiedniego i niezawodnego rodzaju izolacji ma na celu ochronę fundamentu przed zniszczeniem i uszkodzeniami, które mogą powodować woda gruntowa i wilgoć od wewnątrz. Aby chronić fundament konstrukcji przed niszczącym działaniem wody, na etapie budowy fundamentu konieczne jest umiejętne wykonanie jego izolacji przeciwwodnej. Jeśli nie wiesz jak zaizolować fundament, ale masz niezbędne umiejętności, prace te możesz wykonać własnymi rękami. Z tego artykułu dowiesz się o metodach izolacji przeciwwilgociowej fundamentu, jakie są materiały i wymagania.

Przewagi dobrej izolacji fundamentów

Jak izolować fundament? Wysokiej jakości hydroizolacja pomaga chronić dom przed wodą gruntową, wilgocią kapilarną, śniegiem, agresywnymi solami i kwasami w glebie itp. Wilgoć w fundamencie źle wpływa na wytrzymałość i właściwości termoizolacyjne całej konstrukcji. Podczas izolacja fundamentów nie powinno być błędów ani stosowania materiałów o niskiej jakości.

Lepiej wydać więcej na izolacja fundamentów Łódź , a potem żyć w spokoju, niż mieć poważny kłopot za 5 lat. Dom to coś, co się buduje na dziesięciolecia, więc ochrona jego fundamentu przed wodą musi być odpowiednia. Prawidłowo wykonana izolacja przeciwwilgociowa ścian fundamentowych od wewnątrz znacznie przedłużą żywotność całej konstrukcji oraz wyeliminują szereg problemów w trakcie jej eksploatacji.

Rodzaje izolacji przeciwwodnej

Są dwa rodzaje izolacji przeciwwilgociowej fundamentów:

1. Hydroizolacja pozioma. Nakłada się za pomocą pędzla na etapie budowy. Przy poziomej metodzie ochrony przed wodą pionowe szwy są starannie wypełniane przygotowanym roztworem. Grubość mieszanki cementowej wynosi 2-3 cm, asfaltowej — 2 cm, po czym powierzchnia zostaje wyrównana i tworzy dwuwarstwowy placek z papy. Najczęściej rekomendowanym produktem do izolacji fundamentów jest lepik;

2. Izolacja pionowa. Ten rodzaj ochrony przed wodami gruntowymi realizowany jest od zewnątrz fundamentu. Hydroizolację najlepiej nakładać do poziomu chodnika. Ta metoda wykorzystuje różne materiały i ich kombinacje.

Metody wykonania prawidłowej izolacji fundamentów

Sposoby wykonania hydroizolacji:

  • Powłoka. Składa się z kilku wodoodpornych warstw połączonych w jedną dużą membranę. Ten rodzaj izolacji służy do ochrony antykorozyjnej i antykapilarnej ścian ceglanych lub betonowych. Należy go nakładać zwykłymi narzędziami budowlanymi, tarkami i szpatułkami. Dopuszczalne też opryskiwanie. Czasami system hydroizolacji powłoki jest wzmocniony tkaniną techniczną lub siatką;
  • Oklejanie. Typowymi przykładami oklejania hydroizolacji są polimer bitumiczny i papa na ławy fundamentowe. Są to rolki folii wodoodpornej o grubości do 5 mm. Samoprzylepne lub nanoszone na powierzchnię za pomocą palników gazowych. Takie materiały charakteryzują się dobrą przyczepnością i niskim kosztem.

Materiały do izolacji fundamentów

Jak wykonać izolację pionową fundamentów krok po kroku? Zadając to pytanie, musisz dowiedzieć się więcej o materiałach, czyli powłokach i rolkach. Zacznijmy od powłok. Mastyki polimerowo-bitumiczne, które doskonale nadają się do hydroizolacji, są dziś najbardziej rozpowszechnione. W przeciwieństwie do materiałów bitumicznych zawierają impregnaty polimerowe, które uelastyczniają bitum i nie pozwalają mu wyschnąć przez 25 lat. Jest to naprawdę długa żywotność, biorąc pod uwagę specyfikę nakładania powłoki izolacyjnej fundamentu.

Środek do izolacja fundamentów gdańsk w rolkach tradycyjnie można używać bez materiałów powłokowych, ale mówimy o dobrej hydroizolacji, więc zalecamy stosować zawsze. Możesz wybrać zarówno folię hydroizolacyjną, jak i samoprzylepną. Wybór na rynku jest ogromny. Przed nałożeniem folii hydroizolacyjnej zalecamy naniesienie na powierzchnię mastyksu bitumicznego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%