Zamknij

Święta łowców okazji tuż tuż - Black Friday i Cyber Monday

17:45, 26.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:46, 26.11.2021

Tegoroczne Black Friday i Cyber Monday tuż tuż. Od kilku lat wyprzedaże z ich okazji przybierają formę całotygodniowych świąt dla łowców okazji. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów w tych dniach? Sprawdźmy.

Święto wyprzedaży pod lupą UOKiK

Z myślą o interesach konsumentów UOKiK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od lat przygląda się różnym praktykom stosowanym przez banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy pożyczkowe, jak również sklepy. W raporcie wydanym przez urząd przy okazji zeszłorocznego Black Friday pojawiło się kilka uwag i zastrzeżeń co do praktyk stosowanych przez sklepy. Ich znajomość powinna nam, klientom pomóc podczas tegorocznej gorączki wyprzedaży i wzmóc naszą czujność na różnego rodzaju pułapki zastawiane w tym czasie na klientów sklepów.

Które praktyki UOKiK uznaje zatem za nieuczciwe?

1. Żonglerka cenami rozumiana jako sztuczne podwyższanie cen na kilka tygodni przez Black Friday, aby tuż przed tym dniem „błysnąć” przeceną o 50-70%.

2. Kuszenie wysokimi rabatami na drugi i kolejny produkt, podczas gdy w rzeczywistości dotyczą one tylko ściśle określonego asortymentu.

3. Naliczanie przy kasie niższego rabatu niż w wynikałoby z komunikatów zamieszczonych przy produktach,

4. Anulowanie zamówień, za które klienci wnieśli opłatę.

To 4 najczęściej spotykane praktyki, na które skarżą się klienci wysyłając skargi do UOKiK, ale z pewnością niejedyne. Urząd przypomina również o tym, aby kupując w sieci pamiętać o przysługującym nam prawie do zwrotu zakupionego towaru w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.

Czy czekanie z zakupami na Black Friday ma zatem sens?

Wiedząc o ww praktykach można dojść do wniosku, że czekanie na obniżki właśnie w tych dniach, traci w dużym stopniu sens. Nie dość, że sklepy żonglują cenami, przez co trudno ocenić czy dany produkt jest faktycznie w atrakcyjnej cenie to jeszcze może się okazać, że chętnych do zakupu jest tak wielu, że nie kupimy nic.

- Black Friday stał się świętem zakupoholików. Faktycznie tego dnia możemy upolować niesamowite okazje, ale warto je dokładnie analizować przed podjęciem decyzji o kupnie. Kiedy trafimy na okazję, o której wcześniej nie myśleliśmy i pilnie potrzebujemy środków warto skorzystać z szybkiej pożyczki – mówi ekspert VIVUS.

Dlatego dobrym pomysłem wydaje się korzystanie w wielu innych akcji wyprzedażowych np. na koniec wakacji. Jedyne co musimy wówczas mieć to pieniądze. W przypadku ich braku, kiedy nadarza się nam okazja zakupu upatrzonego wcześniej np. laptopa możemy sięgnąć po szybką pożyczkę. Jej ogromnym plusem jest to, że spłacona na czas jest całkowicie bezpłatna dla nowych klientów. Dzięki temu możemy zatem cieszyć się udanym zakupem bez obciążania domowego budżetu kosztami pożyczki.

Zagrożenie w Black Friday i Cyber Monday nie dotyczy tylko praktyk sklepowych

W okresie wzmożonych zakupów o nasze pieniądze walczą nie tylko sklepy, ale, co gorsza, cyberprzestępcy.

Zdając sobie sprawę z tego, że szukając okazji cenowych możemy choć na chwilę stracić czujność, a tym samym stać się celem ich ataku, na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Pamiętajmy, że cyberprzestępcy nie ustają w wysiłkach, aby wymyślać wciąż nowe rodzaje oszustw. Jednym z nich, stało się np. tworzenie fikcyjnych sklepów internetowych, które do złudzenia przypominają oryginały. Opisuje to historia sklepu marki znanej marki odzieżowej. Po co tworzy się takie sklepy? Głównie po to, aby skierować klienta na inną, również fałszywą stronę, która do złudzenia przypomina witrynę naszego banku. Cyberoszuści starają się w ten sposób wejść w posiadanie cennych danych jak login i hasło do naszego konta.

Inną metodą oszustwa na fikcyjny sklep jest zbieranie zamówień i płatności od klientów zwabionych niskimi cenami. Następnie po kilku tygodniach działalności sklep ulatnia się z pieniędzmi nie wysyłając rzecz jasna żadnych produktów. Odzyskanie wpłaconych pieniędzy okazuje się w takim przypadku praktycznie niemożliwe, gdyż sklepy takie powstają z reguły w krajach dalekiego wschodu na podstawione osoby i fikcyjne firmy.

Dlatego radą, którą warto wziąć sobie do serca jest wybieranie w takim nieznanym sklepie opcji płatności za pobraniem. Jeśli sklep nie oferuje takiej formy zapłaty może być to pierwsze ostrzeżenie dla nas jako kupujących.

Podsumowanie

Co warto zapamiętać z powyższego? Przede wszystkim to, że Black Friday i Cyber Monday dają okazję, a nie gwarancję tańszych zakupów. Bardzo często nie opłaca się też czekać z zakupem aż do „tych” dni i kupić upatrzony produkt dużo wcześniej, nawet jeśli wiąże się to ze skorzystaniem z pożyczki. I na koniec sprawa, kto wie, czy nie najistotniejsza. O wiele ważniejsze od tanich zakupów są bezpieczne zakupy. Nie przez przypadek aktywność cyberoszustów rośnie w tym samym czasie co aktywność klientów w sklepach. Bądźmy zatem czujni a sprawimy, że święta dla internetowych oszustów będą wyjątkowo skromne.

Artykuł powstał we współpracy z VIVUS

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%