Zamknij

Zalety eko pikników jako narzędzia w edukacji

artykuł sponsorowany + 11:04, 07.05.2025 Aktualizacja: 11:04, 07.05.2025

Pikniki ekologiczne – z czym to się je?

Polacy są Europejczykami, a to oznacza pielęgnację pewnych standardów. Pikniki ekologiczne na świeżym powietrzu doskonale się w to wpisują. Poniżej skupimy się na szczegółach. Podkreślimy też znaczenie eko warsztatów w kształceniu oraz życiu rodzinnym.

Rola eko edukacji w rozwoju dziecka

Zacznijmy od tego, że wychowanie dziecka pod kątem ekologii to już nie moda, lecz styl życia. Wielu rodziców w Polsce kładzie duży nacisk na to, żeby ich pociechy mogły spędzać czas na świeżym powietrzu przy jednoczesnym zachowaniu zasad środowiskowych. Edukacja ekologiczna łączy te dwie wartości ze sobą. W rezultacie świadomość dzieci może się rozwijać w zrównoważonym kierunku. Poprzez zabawę i stymulację intelektualną uczą się zalet płynących z dbania o środowisko. Rozumieją też zagrożenia, jakie niesie ze sobą nadmiar eksploatacji natury oraz niezdrowe przyzwyczajenia na co dzień.

Pikniki ekologiczne mogą oczywiście poruszać wiele tematów, ponieważ – bądźmy szczerzy – nie da się nauczyć "zielonego stylu życia" w jeden dzień. Niemniej dzięki takim praktykom możliwe jest stopniowe wdrażanie jego zalet. Pozwala na to elastyczność programów i skalowanie według potrzeb. Trzeba jednak zaznaczyć, że eko pikniki powinny być przy tym jedynie częścią szerszego planu. Aby mógł okazać się skuteczny, rodzice również powinni dawać pozytywny przykład w ramach swojego codziennego życia.

Zielone warsztaty dla szkół

Eko warsztaty na łonie natury to doskonałe uzupełnienie edukacji w standardowym wydaniu. Pikniki ekologiczne mogą bowiem nawiązywać do segregacji odpadów, zmian klimatycznych czy odpowiedzialnego wykorzystywania zasobów. Służą temu choćby stanowiska typu “zrób to sam”, gdzie dzieci mogą nauczyć się eko rękodzieła z wykorzystaniem surowców wtórnych. Mogą również dowiedzieć się, jak sadzić rośliny antysmogowe we własnym ogrodzie. Za prowadzenie zajęć odpowiedzialny jest wykwalifikowany personel. Suma summarum zarówno szkoły prywatne, jak i publiczne powinny zadbać o zorganizowanie takich pikników. To samo dotyczy samorządów.

Rodzinne pikniki ekologiczne w parkach

Każda gmina w Polsce ma jakieś programy związane z wdrażaniem standardów środowiskowych. Dotyczy to również edukacji społecznej. Organizacja pikników ekologicznych w gminie może więc być świetnym sposobem na realizację części poszczególnych projektów w ramach środków unijnych. Wystarczy sobie wyobrazić Dzień Ziemi, który polega na rodzinnych aktywnościach w miejskim parku.

Pod namiotami mogą zostać zaaranżowane poszczególne stanowiska, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Eko gry wielkoformatowe, pokazy naukowe dla dzieci, a także warsztaty dla rodziców, którzy chcą się dowiedzieć więcej o gospodarowaniu energią w domu. Oczywiście wszystkie te atrakcje mogą być wzbogacone o coś do jedzenia w specjalnie przygotowanym do tego punkcie. Możliwości jest naprawdę sporo. Wszystkie mogą wpisać się w plan ekologiczny gminy i jednocześnie dostarczyć stymulującą rozrywkę miejscowym rodzinom.

Podsumowanie

Tak więc eko pikniki rodzinne to nie tylko świetna zabawa na łonie natury. Podobnie można powiedzieć o warsztatach organizowanych dla szkół. Są dobrze przemyślane pod kątem zrównoważonego rozwoju. Dlatego pomagają w kształtowaniu ekologicznej świadomości wśród dzieci. W kreatywny sposób uczą zasad recyklingu, korzystania z odnawialnych źródeł energii (OZE) czy redukcji marnotrawstwa na co dzień. W związku z tym pikniki ekologiczne mają ogromną wartość dla społeczeństwa, ale i całej naszej planety w ogóle.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%