Ortoptysta to specjalista, który zadba o dobrą kondycję naszych oczu. Choć często wchodzi od w skład zespołu okulistycznego, musimy zdawać sobie sprawę, że nie jej lekarzem. Ortoptysta pomaga swoim pacjentom przy pomocy umiejętnie dobranych, bezinwazyjnych ćwiczeń. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ortoptyści działają w Polsce już od ponad 40 lat. Co powinniśmy wiedzieć na temat ich pracy?
Wizyta u ortoptysty to dobry pomysł niezależnie od tego w jakim jesteśmy wieku. Jeżeli zgłosimy się po pomoc odpowiednio wcześnie, mamy szansę uniknąć wielu poważnych problemów ze wzrokiem. Warto podkreślić, że ortoptysta nie zastąpi lekarza okulisty. Jego oferta jest uzupełnieniem zabiegów okulistycznych. Ortoptyści nie wykonują zabiegów inwazyjnych. Zlecają oni swoim pacjentom ćwiczenia, które wykonywane regularnie mogą znacząco poprawić kondycję narządu wzroku.
Do ortoptystów często przychodzą rodzice z dziećmi (u których zaobserwowano między innymi zeza), a także osoby po operacjach chirurgicznych w obrębie narządu wzroku (w tym przypadku ortoptysta zajmuje się rehabilitacją).
Ortoptyści to absolwenci 2-letniej szkoły policealnej na kierunku ortoptyka. Ortoptyka jest jedną z dziedzin okulistyki, która specjalizuje się w badaniu, usprawnianiu i leczeniu zaburzeń ustawienia i ruchów gałek ocznych. Warto zdawać sobie sprawę, że w Polsce kształcenie ortoptystów odbywa się już od 40 lat. Kierunek ten został po raz pierwszy uruchomiony w Studium Medycznym nr 1 w Krakowie już w roku 1979. Dziś szkoły policealne kształcące ortoptystów działają we wszystkich większych miastach w Polsce.
Trwające 2 lata studium policealne to przynajmniej 1600 godzin zajęć, praktyki zawodowe i egzamin zawodowy. Nauka odbywa się w trybie stacjonarnym, zaocznym i wieczorowym. Do najważniejszych przedmiotów możemy zaliczyć anatomię i fizjologię człowieka, metody i techniki pracy ortoptysty, podstawy optyki, wybrane zagadnienia z pediatrii, podstawowe badania okulistyczne, udzielanie pierwszej pomocy, język migowy.
Warto wiedzieć, że choć wykształcenie to podstawa, żeby profesjonalnie wykonywać zawód ortoptysty trzeba posiadać wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne, być osobami cierpliwymi, lubić pracę z ludźmi (mieć podejście do dzieci).
W dużych miastach takich jak Warszawa nie będziemy mieć problemów ze znalezieniem ortoptysty (w tym również specjalisty, który posiada doświadczenie w pracy z dziećmi). Pracują oni często w gabinetach okulistycznych, przychodniach, przedszkolach, gabinetach ortoptycznych, poradniach patofizjologii widzenia, poradniach leczenia zeza, szpitalach. Część absolwentów decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej.
Osoby udające się na wizytę do ortoptysty mogą oczekiwać od tego specjalisty wykonania badań ostrości wzroku do bliży i dali, badania postrzegania barw za pomocą testów jakościowych i ilościowo-jakościowych, optycznej tomografii przedniego i tylnego odcinka oka, tomografii siatkówki.
Praca ortoptysty polega głównie na umiejętnym doborze ćwiczeń rehabilitacyjnych i wykonywanie ich wspólnie z pacjentem. Specjalista ten musi na bieżąco obserwować reakcje swoich pacjentów na stosowane zabiegi. Musi być on przygotowany również do edukowania dzieci i rodziców w zakresie wykonywania ćwiczeń mięśni ocznych.
Artykuł powstał we współpracy z Fundacja Zobaczyć Jutro