Każdy z nas pragnie zadbać o bezpieczeństwo swoich bliskich, podwładnych, czy współpracowników. Nic więc dziwnego, że tak dużą popularnością i zainteresowaniem cieszą się systemy oddymiania. To innowacyjne rozwiązania, dzięki którym możemy cieszyć się maksymalną ochroną w razie wystąpienia niebezpieczeństwa pożaru, czy zadymienia innego pochodzenia. Należy jednak dbać o przeglądy i konserwację systemów oddymiania. Dlaczego? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że regularne przeglądy i konserwację systemów oddymiania są niezbędne, by mogły one działać maksymalnie funkcjonalnie, skutecznie, i bezawaryjnie. To właśnie takie działania są kluczem do uzyskania niezawodności w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu osób przebywających w budynku. Jeśli przeglądy nie będą wykonywane okresowo, konserwacja będzie wykonywana jedynie doraźnie, znacząco zwiększa się ryzyko niesprawności takich elementów jak m.in.: czujki dymowe, klapy oddymiające, czy wentylatory. Brak pełnej sprawności tych elementów w trakcie wystąpienia pożaru może mieć tragiczne skutki.
Każda osoba, która posiada systemy oddymiania, powinna zdawać sobie sprawę, że jego przegląd, jak również czynności konserwacyjne, są określone przepisami prawa. W razie wystąpienia kontroli brak spełnienia tego wymogu może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa, systemy oddymiania mają być regularnie serwisowane oraz kontrolowane. Aktem prawnym wydającym takie obligatoryjne wytyczne jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. (Dz.U. nr 109, poz. 719). Dokonując analizy zawartych w nim przepisów, jasno wskazuje się na obowiązek przeprowadzenia przeglądów technicznych co najmniej raz w roku, bądź częściej. Wszystko zależy od zaleceń wydanych przez producenta.
Dlaczego regularne przeglądy oraz konserwacja systemów oddymiania jest tak ważne? Oprócz tego, że zapewnia maksymalne bezpieczeństwo, jest wymogiem prawnym, w praktyce pozwala na uniknięcie konieczności poniesienia dużych nakładów finansowych. Jeśli system zostanie zaniedbany, znacząco wzrasta ryzyko uszkodzenia, czy awarii niektórych elementów, czy podzespołów. Wymiana, czy naprawa niejednokrotnie będzie związana z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Awaria systemu sterowania, wentylatorów, centrali oddymiania, wiąże się ze skomplikowanymi naprawami.
Jeśli systemy oddymiania nie będą podane regularnym przeglądom oraz konserwacjom, w razie wystąpienia pożaru, czy innego zadymienia, na pierwszy rzut oka będą sprawne, jednak ich działanie nie będzie precyzyjne i maksymalnie skuteczne. Warto wiedzieć, że system mechaniczny umożliwia regulację intensywności oddymiania, która jest dopasowana do rozwoju pożaru. Jeśli klapy oddymiające, czujki dymu, czy centrala oddymiania nie będą całkowicie sprawne, wówczas działanie urządzenia może nie być wystarczające. Jeśli systemy oddymiania znajdują się w doskonałej kondycji, gwarantują odprowadzenie dymu nawet w warunkach niesprzyjających naturalnemu ciągowi powietrza.
Systemy oddymiania to sposób na bezpieczną ewakuację. Oddymione drogi ewakuacyjne znacząco zwiększają szansę na bezpieczne opuszczenie budynku. Postaw na ochronę zdrowia i życia dokonując regularnych przeglądów i konserwacji.
Jeśli poszukujesz najlepszej jakości systemów oddymiania, warto zwrócić uwagę na ofertę Calmtec Rooflights. Dzięki zaawansowanej technologii i niezawodnym rozwiązaniom, firma zapewnia skuteczne systemy, które zwiększają bezpieczeństwo w razie pożaru. Sprawdź ich ofertę i przekonaj się, jak sprawnie mogą chronić życie i mienie.