Jaskra jest jedną z najgroźniejszych chorób oczu. Nieleczona doprowadza do całkowitej ślepoty. Szacuje się, że w naszym kraju cierpi na nią około 800 tysięcy osób, z czego połowa wciąż nie została zdiagnozowana. Zachorować może każdy, bez względu na wiek i płeć. Jaskra rozwija się powoli i podstępnie, a objawy często są zauważane dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Przekonaj się, jak w porę rozpoznać pierwsze symptomy, by zachować dobry wzrok na dłużej.
Jaskra to przewlekła, postępująca choroba oczu, która według danych WHO jest drugą tuż po zaćmie (o której przeczytasz tu: https://eyemed.pl/baza-wiedzy/operacja-zacmy-co-nalezy-robic-po-zabiegu/)najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. Wynikiem jaskry jest ograniczenie pola widzenia i obniżenie ostrości wzroku. Jeśli pacjent w porę nie podejmie odpowiedniego leczenia, choroba może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.
Przyczyną jaskry jest neuropatia (uszkodzenie) nerwu wzrokowego, które najczęściej wynika z podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego. W efekcie tzw. ciecz wodnista mocno „napiera” na ścianki oka i nie jest prawidłowo odprowadzana do naczyń żylnych, co prowadzi do ucisku na nerw wzrokowy. W konsekwencji włókna nerwowe ulegają destrukcji, ograniczając pole widzenia i w końcowym etapie powodując ślepotę. Jaskra może również wystąpić przy ciśnieniu wewnątrzgałkowym w granicach statystycznej normy. Jest to tzw. jaskra normalnego ciśnienia (JNC). Ta postać choroby najczęściej występuje u osób starszych (powyżej 50 r.ż.) oraz u kobiet. JNC dotyka też pacjentów w średnim wieku narażonych na przewlekły stres, z którym nie potrafią sobie właściwie radzić.
Jaskra rozwija się zwykle bardzo powoli i praktycznie bezobjawowo, przez co osoby dotknięte chorobą nie zauważają zmian w swoim widzeniu. Gdy orientujemy się, że z naszym wzrokiem dzieje się coś niedobrego, choroba może być już w bardzo zaawansowanym stadium. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Lekarze okuliści zalecają, aby przynajmniej raz w roku zbadać wzrok. Jeżeli lekarz rozpozna jakąś chorobę, możliwe będzie szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wczesne wykrycie jaskry, zanim choroba doprowadzi do całkowitej destrukcji nerwu wzrokowego, ma ogromne znaczenie dla zahamowania jej rozwoju i uratowania wzroku pacjenta.
Postępująca degeneracja nerwu wzrokowego w jaskrze powoduje utratę fragmentu widzianego obrazu oraz przyczynia się do tworzenia ubytków w polu widzenia. Wśród objawów, które mogą wskazywać na rozwój choroby, najczęstszymi są:
· zawężenie pola widzenia, które często opisywane jest jako „tunelowe widzenie”,
· widzenie świetlistych, tęczowych okręgów wokół źródeł światła, szczególnie w nocy,
· zamglone widzenie połączone z silnym bólem głowy,
· intensywny, utrzymujący się ból oka, który może być połączony z bólem głowy,
· zaburzenia widzenia uniemożliwiające orientację przestrzenną, co może prowadzić np. do uderzania o przypadkowe przedmioty.
Wszystkie te objawy powinny skłonić do natychmiastowej konsultacji z okulistą.
W leczeniu jaskry stosuje się różne metody. Najczęściej zaczyna się od farmakoterapii. Leki w postaci kropli do oczu pozwalają obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, co ma na celu ograniczenie dalszego uszkodzenia nerwu wzrokowego i spowolnienie rozwoju choroby. Innym sposobem walki z jaskrą jest leczenie laserowe, czyli wykonanie odpowiednich zabiegów, które, podobnie jak leki, służą obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Laserowe leczenie jaskry jest bezpieczne, skuteczne i zapewnia długotrwałą poprawę, oczywiście jeśli postawimy na wiedzę i doświadczenie specjalistów, takich jak klinika okulistyczna Eyemed. Gdy uszkodzenie jaskrowe szybko postępuje, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Leczenie operacyjne jaskry polega na wykonaniu zabiegów przetokowych lub wszczepieniu implantów drenujących do oka. W zależności od sytuacji klinicznej pacjenta operacja na jaskrę może skutecznie zahamować rozwój choroby i pomóc w ochronie wzroku na długie lata.