Zamknij

Gdzie rośnie kawa?

14:38, 23.10.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:38, 23.10.2024
Źródło: pexels.com Źródło: pexels.com

Na smak kawy wpływ mają wszystkie, nawet najmniejsze czynniki: wybrana metoda, czas i temperatura parzenia, kraj pochodzenia, sposób obróbki, wysokość uprawy, odmiana czy nawet wilgotność powietrza. Jest jednak jeden czynnik, który w zdecydowanie największym stopniu decyduje o aromacie. Czynnik, o którym doświadczony kawosz jest w stanie z 90-procentową pewnością odgadnąć smak kawy nawet bez jej próbowania. Tym czynnikiem jest oczywiście region pochodzenia.

Warunki klimatyczne (często powiązane z konkretnymi krajami) posiadają diametralny wpływ na smak naparu, który ląduje w filiżance. Jeśli zastanawiasz się, czemu barista w kawiarni pyta cię, czy lubisz kwaskowatą kawę, a po usłyszeniu odpowiedzi negatywnej proponuje ci ziarna z Brazylii, w tym tekście znajdziesz odpowiedź.

Na przykładzie kaw specialty marki Black Crow White Pigeon przyjrzymy się regionom uprawnym kawy i cechom, które z nich wynikają. Wszystko po to, by ułatwić wybór ziaren, które idealnie wpasują się w twoje gusta.

Źródło: Przyjaciele Kawy

Czym jest Pas Kawowy?

Zanim jednak zaczniemy, warto przyjrzeć się pewnemu istotnemu pojęciu – tak zwanemu Pasowi Kawowemu. Uprawa kawy (a w szczególności cenionej odmiany arabica) stanowi duże wyzwanie. Czynność ta wymaga idealnego klimatu, odpowiedniej wysokości, wilgotności powietrza, dobrej jakości gleby i wielu innych czynników. Idealne warunki można znaleźć między Zwrotnikiem Raka (25 stopni na północ od Równika) a Zwrotnikiem Koziorożca (około 30 stopni na południe od Równika). To właśnie w tym paśmie, obejmującym około 70 państw uprawiana jest kawa ziarnista.

Afryka – kawa inna niż wszystkie

Kiedy mówimy o uprawie kawy, musimy zacząć od Afryki. To właśnie tam, na terenach współczesnej Etiopii, odkryto kawę – według legendy miał ją odkryć pasterz, który zaobserwował dziwne pobudzenie swoich kóz po zjedzeniu tajemniczych owoców. Tymi owocami były rzecz jasna wiśnie kawowca.

Kawa ziarnista z Afryki jest szczególnie lubiana przez kawowych koneserów. Różni się bowiem od smaku archetypu kawy. Jest lekka, owocowa, herbaciana i kwiatowa. Cechuje się przede wszystkim przyjemną kwasowością – wiele osób słysząc to automatycznie nabiera negatywnego nastawienia do afrykańskich kaw. Nie należy jednak mylić kwasowości z kwaśnością. Kwaskowate są maliny czy pomarańcze, a przecież je uwielbiamy.

Kawy z Afryki idealnie sprawdzą się dla osób, które chcą zrobić kolejny krok w świecie świeżo palonej kawy i chcą odkryć niespodziewane, wyjątkowe smaki. Przykładowo, pochodząc z kolebki kawy ziarna Black Crow White Pigeon Ethiopia Burtukaana wyróżniają się nutami smakowymi soczystych jagód, rabarbaru i zniewalającym aromatem wanilii.

Ameryka Południowa – definicja kawowej klasyki

Większość osób myśląc o kawie najprawdopodobniej ma na myśli właśnie ziarna z Ameryki Południowej, bo to właśnie na tym kontynencie położony jest największy na świecie eksporter kawy – Brazylia. 

Sięgając po ziarna z Ameryki Południowej dokonujemy bezpiecznego wyboru. Z jednej strony nie odstraszają one kawowych nowicjuszy wysoką kwasowością i nieortodoksyjnym, owocowym smakiem, z drugiej zaś klasyczne nuty i naturalna słodycz to coś, co docenią nawet najwięksi koneserzy. Dominują nuty orzechowe, czekoladowe, czy słodkich owoców pestkowych. To właśnie ta mieszanka jest określana przez laików mianem smaku „kawowego”.

Choć stereotypowo bywa uznawana przez miłośników kawy za klasyczną i mało złożoną w smaku, kawa ziarnista z Ameryki Południowej potrafią zaskoczyć. Black Crow White Pigeon Colombia La Cabana łączy w sobie cięższe aromaty śliwek z nutami lekkiego hibiskusa, a całość dopełnia winnymi nutami porto. To intrygująca paleta smaków, której po prostu nie sposób się oprzeć.

Źródło: Przyjaciele Kawy

Ameryka Środkowa – kawowa synteza smaków

Znając już charakterystykę kaw z Ameryki Południowej i Afryki, możemy opowiedzieć o ziarnach z Ameryki Środkowej. Dlaczego dopiero teraz? Ponieważ stanowią one swego rodzaju syntezę obydwu przedstawionych wcześniej kontynentów. 

Kawa ziarnista z Kostaryki, Nikaragui czy Hondurasu idealnie wpasowuje się w gusta średnio-zaawansowanych kawoszy, którzy nie są jeszcze przekonani co do odważnych, afrykańskich smaków, ale chcą jednocześnie spróbować czegoś innego niż tradycyjne, „bezpieczne” smaki Ameryki Południowej. Z jednej strony można spodziewać się więc większej owocowości, stonowanej, soczystej kwasowości, z drugiej zaś bardziej wytrawnych i tradycyjnych nut orzechów, czekolady czy wina. 

Idealnym ucieleśnieniem syntezy smaków jest kawa ziarnista Black Crow White Pigeon Nicaragua Limoncillo Ethiosar, w której kwaśne wiśnie wchodzą w dialog z aromatem słodkich gruszek i wytrawnym, winnym posmakiem. To jedna z tych kaw, które na długo pozostają w pamięci i obok których po prostu nie sposób przejść obojętnie.

Azja – kawa z charakterem

Kawa ziarnista z Azji przez lata była dla świata kaw specialty zagadką. Region znany był głównie z produkcji robusty, odmiany powszechnie uważanej za „gorszą”. Jednak w przeciągu kilku ostatnich lat azjatyccy plantatorzy zyskali uznanie na międzynarodowej scenie.

Kawy z Azji są pewnego rodzaju fenomenem. Z jednej strony bardzo klasyczne – niewyróżniające się wysoką kwasowością, przypadające do gustu początkującym, z drugiej jednak robiące wrażenie nawet na kawowych profesjonalistach dzięki swojemu wyjątkowemu, korzennym charakterowi. Niektóre kawy z krajów azjatyckich bywają nawet lekko pikantne w smaku.

Chyba trudno o lepsze wprowadzenie do świata kaw z Azji niż kawa ziarnista Black Crow White Pigeon Indonesia Sumatra, stanowiąca ucieleśnienie naszego opisu. Aromat czerwonego wina, który dopełniają korzenne nuty cynamonu, słodki karmel i wyjątkowy posmak palonego cukru. Jest to kawa intensywna, odważna i charakterna. To coś dla tych, którzy lubią klasyczne nuty, jednak szukają czegoś o jeszcze większej mocy, kawy, która na języku pozostaje jeszcze przez długi czas.

Podsumowanie

Od owocowej, niezwykłej Afryki przez klasykę Ameryki Południowej, syntezę smaków Ameryki Środkowej i charakterność Azji – razem przemierzyliśmy szlak przez wszystkie regiony Pasa Kawowego. Tobie również polecamy tę wędrówkę nie tylko w formie lektury, ale przede wszystkim poprzez spróbowanie ziaren z każdego z kontynentów. W ten sposób będziesz w stanie wybrać najlepszą z kaw – taką, która smakuje ci najbardziej. Być może zechcesz zabrać w tę podróż dwóch wyjątkowych towarzyszy: Czarnego Kruka i Białego Gołębia. Gwarantujemy, że kawa ziarnista Black Crow White Pigeon to najlepszy akompaniament do kawowej wyprawy dookoła świata!

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%