Nie wiesz, jakie obowiązki będą na tobie spoczywać w obliczu śmierci bliskiego? To kilka kluczowych informacji, które pomogą ci w szybki i możliwie jak najmniej bolesny sposób poradzić sobie z formalnościami, których należy dopełnić w takich okolicznościach.
Śmierć bliskiej osoby w znacznej większości przypadków jest jednym z najgorszych doświadczeń w życiu każdego człowieka. Ból spowodowany stratą może przytłoczyć, lecz nie może on sprawić, że zapomnisz o dopełnieniu ostatnich formalności związanych z odejściem bliskiego. To jeden z niewielu sposobów, na jaki możesz pomóc mu po tym, gdy przeszedł już na drugą stronę.
O jakie kwestie powinieneś jednak w szczególności się zatroszczyć i o czym powinieneś pamiętać? Jakie aspekty związane z urzędami czy wyprawieniem pogrzebu są kluczowe? Ten poradnik powinien rozwiać wiele wątpliwości i dać ci trochę otuchy, która jest tak potrzebna w tym trudnym okresie.
Pierwszym miejscem, do którego powinieneś się skierować, jest Urząd Stanu Cywilnego. Nie musisz być nawet blisko spokrewniony z osobą zmarłą, chociaż to właśnie rodzina z reguły zajmuje się tymi formalnościami.
Wystarczy jednak tylko posiadanie karty zgonu oraz bycie chociażby współlokatorem zmarłego, bycie świadkiem jego zgonu czy bycia administratorem budynku, w którym doszło do śmierci. Może być to ważna informacja, jeśli byłeś blisko spokrewniony ze zmarłym, a wizyta w USC na dany moment całkowicie przerasta twoje psychiczne możliwości.
W Urzędzie Stanu Cywilnego należy stawić się do 72 godzin od stwierdzenia zgonu. Urzędnicy uzupełniają na miejscu kartę o dodatkowe informacje, a następnie wydają akt zgonu. To dzięki niemu możesz zacząć wypełniać kolejne formalności.
Zdecydowanie najistotniejszą kwestią związaną ze śmiercią bliskiej osoby jest organizacja pogrzebu. Oczywiście nie zostaniesz na tym polu sam – fachowcy ze sprawdzonego zakładu pogrzebowego, takiego jak https://www.memento-mori.com.pl/, będą w stanie wesprzeć cię w tym trudnym przedsięwzięciu i wykonać za ciebie wiele formalności.
Firma zajmie się transportem ciała do chłodni, a następnie w konsultacji z tobą lub innym organizatorem pogrzebu podejmie decyzje dotyczące charakteru uroczystości, wyboru trumny, urny i innych akcesoriów. Udzieli ona również fachowego doradztwa przy załatwianiu formalności związanych z miejscem na cmentarzu czy organizacją uroczystości w danej parafii.
Specjaliści z danego zakładu zajmą się również przygotowaniem ciała oraz dekoracją kościoła lub domu pogrzebowego. Dzięki odpowiedniemu wsparciu wykwalifikowanych osób kilka zmartwień zostanie ściągniętych z twojej głowy. Być może pomoże to chociaż trochę lżej przejść przez cały proces ostatniego pożegnania i żałoby.
W związku ze śmiercią bliskiego możesz oczekiwać zapomogi finansowej. W zależności od sytuacji może ona przybierać różne formy. Chociaż żadne pieniądze nie są w stanie zagoić ran, mogą one sprawić, że pogrzeb będzie mniejszym obciążeniem dla rodziny. Nagłe odejście nie sprawi, że najbliżsi będą musieli zmagać się z kłopotami finansowymi.
Zasiłek pogrzebowy należy się każdej osobie lub organizacji, która podejmowała się organizacji pogrzebu. Może być to więc członek rodziny, ale również firma, w której zmarły był zatrudniony, gmina czy powiat, a także obca osoba, która za pochówek była odpowiedzialna. Chociaż istnieją plany dotyczące waloryzacji, zasiłek pogrzebowy wynosi na ten moment 4000 złotych (stan na rok 2024), niezależnie od kosztów samego pogrzebu. Można się o niego ubiegać do 12 miesięcy od śmierci osoby, której pogrzeb organizowano.
Jeśli zmarły był zatrudniony na umowę o pracę, jego rodzina może również wnosić o przyznanie odprawy pośmiertnej. Jeśli taki wniosek wpłynie do pracodawcy, ten ma obowiązek wypłaty tego typu świadczenia. Długość jego obowiązywania jest zależna od stażu pracy w danym miejscu: