Panele fotowoltaiczne pozwalają na uniezależnienie się od rosnących cen energii elektrycznej. Mogą one przynieść duże oszczędności na przestrzeni nawet 40 lat!
Jednak, by tak się stało musimy odpowiednio dbać o nasze panele. Jednym rozwiązaniem, które pomaga zachować wysoką wydajność paneli przez lata jest ich konserwacja.
W poniższym artykule przedstawiamy najlepsze wskazówki dotyczące konserwacji paneli fotowoltaicznych. Zapraszamy!
Konserwacja paneli nie polega jedynie na utrzymywaniu ich w czystości. Polega również na utrzymaniu maksymalnej wydajności. W ramach konserwacji paneli wykonuje się:
Czyszczenie paneli – należy odpowiednio umyć powierzchnię paneli z kurzu, liści i innych zanieczyszczeń. Powinniśmy regularnie czyścić powierzchnię paneli po burzach lub w sezonie pylenia. Jeżeli jednak nie ma takich sytuacji, to panele należy czyścić raz na kwartał, w zależności od nagromadzonego brudu. Czyszczenie paneli zawsze powinniśmy zlecić odpowiednim firmom, by nie uszkodzić ich powierzchni przy użyciu nieodpowiedniego sprzętu. W tej kwestii polecamy usługi firmy SunSol.
Sprawdzenie pod katem uszkodzeń – należy przeprowadzić kontrolę pod kątem pęknięć, zadrapań lub innego rodzaju zużycia. Powinno się to przeprowadzać co najmniej dwa razy do roku, by uniknąć większych problemów.
Kontrola ekspozycji na słońce - panele powinny być ustawione w taki sposób, by maksymalnie przechwytywać promieniowanie słoneczne. Panele powinny być wolne od zacienienia – wpływa to negatywnie na ich pracę i ostatecznie na wydajność. Należy sprawdzać to sezonowo.
Należy mieć na uwadze fakt, że konserwacja to rozwiązanie problemów z instalacji fotowoltaicznej, co jest kluczem do utrzymania wydajności i długowieczności.
Usterki falownika – problemy inwertera są powszechne i najczęściej objawiają się komunikatami o błędach lub zauważalnymi spadkami energii. Powinniśmy regularnie monitorować moc wyjściową systemu za pomocą interfejsu cyfrowego.
Zmniejszona wydajność – jak już wspomniano może być to spowodowane brudem, czy problemami z zacienieniem. Jeżeli nasze panele produkują mniej energii elektrycznej należy sprawdzić czy połączenia elektryczne są szczelne i wolne od korozji.
W razie utrzymujących się problemów należy skontaktować się z profesjonalistami, którzy przeprowadzą diagnostykę, by szybko zareagować na występujący problem.
PROFESJONALNA KONTROLA PANELI SŁONECZNYCH
Regularne, profesjonalne przeglądy są niezbędne, aby utrzymać system paneli słonecznych w doskonałym stanie.
Regularny przegląd - zaleca się przeprowadzanie profesjonalnego przeglądu przynajmniej co 5 lat. Jednakże w niektórych obszarach, gdzie występują ekstremalne warunki środowiskowe, bardziej odpowiednie może okazać się częstsze wykonywanie przeglądów.
Czego można się spodziewać podczas inspekcji - profesjonalny technik przeprowadzi dokładną kontrolę modułów fotowoltaicznych, w tym badanie konstrukcji, testy inwertera i przeglądy połączeń elektrycznych. Sprawdza także ogólną wydajność systemu i identyfikuje potencjalne problemy, których wprawne oko może nie dostrzec. Kontrola ta zapewnia optymalne działanie instalacji i zgodność z normami bezpieczeństwa.
Jeśli potrzebujesz pomocy w konserwacji lub czyszczeniu panelu słonecznego, zalecamy skontaktowanie się z doświadczonym dostawcą usług SunSol w celu uzyskania pomocy. Firma specjalizuje się w branży energetyki słonecznej i oferuje kompleksowe czyszczenie i pielęgnację systemów fotowoltaicznych (https://sunsol.pl/fotowoltaika/).
Najlepszym sposobem dbania o panel fotowoltaiczny jest co jakiś czas zmiana podejścia:
Wiosną i latem należy sprawdzić, czy panele są wolne od zanieczyszczeń i napraw, jeśli to konieczne. W przypadku częstego czyszczenia może również gromadzić się kurz i pyłki.
Z koeli jesienią, opadające liście i ulewne deszcze zwiększają akumulację zanieczyszczeń. Regularne czyszczenie jest istotne.
Natomiast zimą, śnieg i lód mogą pokryć panele i obniżyć wydajność. Bezpieczne usuwanie śniegu i utrzymywanie paneli w czystości zapewni Ci zajęcie podczas krótkich zimowych dni.
Właściwa konserwacja paneli fotowoltaicznych zapewni ich dalsze funkcjonowanie oraz wsparcie Twoich potrzeb energetycznych i celów środowiskowych. Regularne czyszczenie, inspekcja i wymiana to istotne elementy dobrej procedury konserwacji. W ten sposób możemy przedłużyć żywotność inwestycji i zapewnić jej pełną wydajność przez cały rok.
Jeśli jesteś zainteresowany własną instalacja fotowoltaiczną i chciałbyś poznać więcej szczegółów w tym temacie, zapraszamy do kontaktu z firmą SunSol. Specjaliści odpowiedzą na Twoje pytania, dostarczą fachową wiedzę i zaproponują rozwiązania fotowoltaiczne, które spełnią Twoje oczekiwania.