Nie ważne, czy dopiero planujesz otworzenie własnej firmy, czy może już ją prowadzisz – musisz szczegółowo wiedzieć, w jaki sposób zadbać o jej budżet bez względu na okoliczności. Zapewni Ci to płynność finansową oraz stabilność, co jest niezbędne do otrzymywania zysków i dalszego rozwoju. O czym należy pamiętać? Przekonaj się!
Każdy przedsiębiorca z pewnością słyszał pojęcia takie jak konsolidacja sprawozdań finansowych czy przepływy pieniężne – cash flow. Musi jednak dobrze wiedzieć, na czym one polegają, co zapewni mu stabilność zaplecza finansowego. Jeśli i Ty prowadzisz firmę, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!
Szacuje się, że aż ponad 80% firm upada właśnie z powodu złego, nieprzemyślanego zarządzania gotówką. Wiodącym pojęciem każdego przedsiębiorcy powinno być właśnie cash flow. Odnosi się przepływów pieniężnych, czyli sprawozdania finansowego obejmującego wpływy i wypływy pieniędzy, łączący bilans zysków i strat. Analiza cash flow informuje o zdolności danej firmy do generowania środków pieniężnych, zatem możesz śmiało planować kolejne wydatki i inwestycje, a jeśli to konieczne – zyskujesz sygnał do oszczędzania albo zmian.
Możesz samodzielnie sporządzić sprawozdanie finansowe, jednak zajmie Ci to z pewnością sporo czasu i będzie wymagało zaangażowania. Możesz również rozpocząć współpracę ze specjalistami, którzy na co dzień zajmują się planowaniem i budżetowaniem. I nie ma tu znaczenia, czy masz problemy finansowe w firmie i chcesz z nich wyjść, czy może zależy Ci na zapobieganiu im i jeszcze większemu rozwojowi firmy.
Każdy przedsiębiorca powinien znać metody konsolidacji sprawozdań finansowych. W momencie, gdy jeden podmiot gospodarczy nabywa inny, obie firmy tworzą między sobą powiązanie kapitałowe. W związku z tym, gdy pojawi się konieczność stworzenia sprawozdania finansowego, powinno ono obejmować całą grupę kapitałową, a więc wszystkie jednostki należące do określonej grupy kapitałowej. Konsolidacja finansowa może więc być określona w znacznym uproszczeniu jako połączenie pojedynczych sprawozdań w jedno zbiorcze.
Choć to standardowy dokument finansowy, należy bezwzględnie zaznaczyć, że gromadzi wszystkie informacje, które dotyczą działania całej grupy powiązanych ze sobą spółek. To komfortowe dla przedsiębiorcy, jednak wymaga szczególnej skrupulatności i precyzji.
Jeśli chcesz być świadomym i nowoczesnym przedsiębiorcą, zdecyduj się też na controlling. Obejmuje planowanie, analizę zdarzeń gospodarczych na wszystkich płaszczyznach oraz kontrolę postępów w wybranych obszarach działalności firmy, co pozwala na realizację przyjęte celów biznesowych w wyznaczonych terminach. Innymi słowy, to zbiór strategicznych i operacyjnych działań, które prowadzą do prawidłowego, płynnego działania Twojej firmy. Powinien być wspierany komputerowo, zwłaszcza w dużych firmach. Pomocna może być współpraca z kimś, kto zaplanuje wszystkie kroki, a Ty będziesz mógł skupić się na pracy.