Zamknij

Woliera z siatki dla kur - wakacje to najlepszy moment na rozpoczęcie budowy

10:10, 03.07.2024 Artykuł Sponsorowany Aktualizacja: 10:10, 03.07.2024

Woliera z siatki dla kur - wakacje to najlepszy moment na rozpoczęcie budowy

Wakacje to idealny czas na nowe projekty ogrodowe, a wśród nich coraz większą popularność zyskuje hodowla kur niosek. Wielu z nas marzy o świeżych jajkach od kur, które gdakają pod oknem i krzątają się w naszej zagrodzie. Kury najlepszych ras staropolskich, które dobrze i zdrowo żywimy, a one w zamian znoszą nam przepyszne ekologiczne jajeczka. Hodowla drobiu domowego to nie tylko hobby, ale i sposób na zdobycie świeżych, wiejskich jaj bez wychodzenia z domu. Właśnie wakacje są dobrym momentem na budowę kurnika i przyległej do niej woliery. W tym artykule przyjrzymy się, jak można efektywnie zorganizować hodowlę drobiu, zaczynając od budowy kurnika przydomowego, wyposażenia go i dostawienia odpowiedniej wolierki. Przyjrzymy się siatką na woliery i wymiarom, które musi mieć by nasze nioski dobrze się u nas czuły.

Hodowla drobiu i wyposażenie kurnika

Zanim zdecydujemy się na hodowlę kur, warto zrozumieć, czego potrzebujemy do efektywnego i bezproblemowego chowu niosek. Przede wszystkim, kury wymagają odpowiedniego kurnika, który zapewni im schronienie przed pogodą i drapieżnikami, a także odpowiednią przestrzeń do codziennego bytowania. Kurnik powinien być wyposażony w grzędę, miejsca do znoszenia jaj czyli gniazda o odpowiednim kształcie dla kur nieśnych. Ważne są też poidła i karmidła. Wśród akcesoriów do wyposażania kurnika dużą popularnością wśród hodowców cieszą się także automatycznie otwierane drzwiczki i specjalne lampy LED, którymi będziemy oświetlać nasz kurnik zimą gdy dzień jest bardzo krótki. Jeżeli zapewnimy naszym kurom to wszystko pozostaje już tylko odpowiedni wybieg czyli woliera. W końcu chcemy mieć jajka z wolnego wybiegu, a nie z hodowli zamkniętej. 

Hodowla kur niosek

Kury nioski są idealne dla początkujących hodowców, ponieważ są stosunkowo łatwe w utrzymaniu a zakupione odchowane nioski szybko zaczynają znosić jaja. Poza wspomnianym wyposażeniem ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią dietę bogatą w białko i wapń. Tylko odpowiednia naturalna pasza gwarantować im będzie zdrowie i witalność. Szczęśliwe i zdrowe kury odwdzięczą się dużą ilością jaj. Kury nioski już odchowane różnych ras można zakupić na targu lub od hodowców zajmujących się odchowem. Młode kurki mają zazwyczaj kilkanaście tygodni i po zasiedleniu w naszym kurniku zaczynają znosić jajka. 

Kurnik i jego wyposażenie

Budowa kurnika to pierwszy krok w kierunku hodowli kur. Możemy wybudować całkowicie nowy budynek z drewna lub zaadoptować istniejące już pomieszczenie. Powinien on być przestronny, z łatwym dostępem dla nas ułatwiającym wykonywanie wszelakich zabiegów zootechnicznych i oczywiście zbieranie jaj. Obowiązkowo w kurniku musi się znaleźć:

  • Pojenie – czyli poidła odpowiednie do ilości posiadanych kur – zazwyczaj na stado do 20 sztuk niosek wystarcza 1 poidło odwracalne o pojemności 10 litrów.
  • Karmienie – najpopularniejsze są karmidła zasypowe lub karmniki korytkowe. Zaletą tych pierwszych jest to, że paszę zasypujemy na dłuższy czas i nie potrzebujemy ciągłego pamiętania o karmieniu kur.
  • Gniazda – można kupić gotowe rozwiązania modułowe lub wykonać je samodzielnie. Dobre gniazda dla kur niosek powinny być wykonane z materiałów łatwych do mycia. Funkcję gniazda może też pełnić wiadro wyścielone słomą. Gniazda automatyczne są bardzo funkcjonalne jednak znajdują uzasadnienie w dużych kurnikach na 1000 kur i więcej.
  • Drzwiczki automatycznie – możemy je zaprogramować by o wskazanej porze się otwierały i zamykały. Dzięki czemu kury będą miały zawsze dostęp do woliery a my nie będziemy musieli wcześnie wstawać by otwierać im drzwi, a wieczorem pamiętać by je zamknąć.

Wybór odpowiedniego gniazda dla kury jest podstawą dobrostanu niosek

Warto również pomyśleć o podstawowej  wentylacji , który zapewni świeże powietrze i pomoże regulować temperaturę wewnątrz kurnika.

Woliera jako wolny wybieg dla kur

Woliera z siatki to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zapewnić swoim kurom więcej przestrzeni i swobody. Dzięki niej kury mogą bezpiecznie przebywać na świeżym powietrzu, co przyczynia się do ich zdrowia i dobrego samopoczucia. Dla wielu ras mogłoby się wydawać że zwykły wybieg jest wystarczający, ale nawet popularna Rosa lubi podfruwać i wyskakiwać poza ogrodzenie. Zakładając lekką siatkę wierzchnią na sufit, na 100% zabezpieczamy się przeciwko niechcianym ucieczkom. Siatka sznurkowa pełni też ważną funkcje ochronna przed drapieżnikami latającymi. 

Zalety posiadania woliery

Posiadanie woliery ma wiele zalet. Kury mają więcej miejsca do poruszania się, co jest korzystne dla ich zdrowia fizycznego i mentalnego. Ponadto, regularne przebywanie na świeżym powietrzu zwiększa odporność kur, a także poprawia jakość znoszonych przez nie jaj. Nie sposób wyobrazić sobie chowu ekologicznego bez dostępu dla niosek do świeżego powietrza. Woliera pokryta siatka  to także szereg zalet estetycznych, miło jest obserwować jak kury chodzą, wygrzebują dołki i gdakają.

Mając kury nioski i odpowiednio przygotowaną wolierę, możemy łatwo rozszerzyć naszą hodowlę o inne gatunki ptaków takich jak pawie czy bażanty. Bardzo popularne są też kury ozdobne ras pierwotnych zachwycająca różnorodnością temperamentów i form upierzenia. Rasy te często doskonale fruwają i bez woliery trudno je utrzymać na wybiegu.  

Siatka wolierowa - wymagane cechy

Siatka na wolierę musi być wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Ważne jest, aby była ona na tyle drobna, aby nie przepuszczać drapieżników oraz na tyle mocna, aby przetrwać próby ich wtargnięcia. Najlepiej sprawdzają się tutaj sieci polietylenowe, które użyte jako siatki na wolierę wytrzymują nawet 20 lat. Rozmiar oczka dla kur to 60mm, kolor ma znaczenie estetyczne, najchętniej wybierana jest siatka czarna. Boki wybiegu dobrze wykończyć siatką metalową odporną na przegryzienia przez psy, lisy i inne drapieżniki. Tak wykonane ogrodzenie dla kur pozwoli utrzymać zwierzęta na wybiegu. Ponadto siatka zminimalizuje ryzyko strat spowodowanych przez drapieżniki. 

 

(Artykuł Sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%