Zamknij

Marzy Ci się praca w branży medycznej? Sprawdź kierunek asystentka stomatologiczna w Szkole Policealnej GoWork!

09:21, 08.05.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:21, 08.05.2024

Branża medyczna to nie tylko lekarze i pielęgniarki. Zawodów związanych z taką tematyką jest znacznie więcej. Dla osób, które chcą związać swoją przyszłość z sektorem medycznym, jednak nie mają czasu na wieloletnie kształcenie, dobrą propozycją jest nauka w szkole policealnej na kierunku asystentki stomatologicznej. Sprawdźmy, jakie perspektywy czekają w tym zawodzie.

Asystentka stomatologiczna - czy to dobry zawód?

Różne analizy rynku pracy podkreślają, że zawody medyczne są przyszłościowe, a więc zapotrzebowanie na nie będzie systematycznie wzrastać w perspektywie również tych najbliższych lat. Dobrą wiadomością jest fakt, że chcąc zdobyć kwalifikacje w tej branży, nie zawsze trzeba podejmować żmudną i skomplikowaną drogę kształcenia. Jednym z zawodów, które daje dobre perspektywy względem zatrudnienia, a z drugiej strony nie wymaga ukończenia długoletnich studiów, jest asystentka stomatologiczna.

Jak wynika z raportu PMR „Rynek usług stomatologicznych w Polsce 2024”, w 2023 roku z usług stomatologicznych skorzystało ponad 56% Polaków. Z kolei 8 na 10 badanych, którzy wybrali się do dentysty, jest zdania, że zdrowy i ładny wygląd zębów wpływa na atrakcyjność fizyczną i ułatwia kontakty społeczne. Co więcej, prawie połowa respondentów uważa, że korzystanie z takich usług świadczy o poziomie zamożności. W badaniu wskazano również, że w kolejnych latach na wzrost popularności może liczyć ortodoncja. Wynikać to będzie z wyżej wymienionych zachowań konsumenckich względem rynku stomatologii. Prawie co piąty pacjent chce założyć aparat ortodontyczny w celu poprawy wyglądu uzębienia. Co to oznacza? Jest to dobra wiadomość dla przyszłych asystentów stomatologicznych. Liczba gabinetów stomatologicznych będzie się zwiększać, co ułatwi znalezienie zatrudnienia. Wzrost popularności ortodoncji sprawi, że osoby z kwalifikacjami w tym zakresie będą poszukiwane przez wielu pracodawców.

Kierunek asystentka stomatologiczna

Jak zdobyć kwalifikacje, które są wymagane na stanowisku asystentki stomatologicznej? Okazuje się, że nie trzeba w tym przypadku kończyć wieloletnich studiów. Takie możliwości daje Szkoła Policealna GoWork. Przykładowo kierunek asystentka stomatologiczna w Poznaniu cieszy się coraz większą popularnością wśród osób poszukujących przyszłościowej ścieżki zawodowej.

Jest to idealny kierunek dla osób również bez matury. Chętni do kształcenia w Szkole Policealnej GoWork muszą jedynie dostarczyć świadectwo ukończenia liceum lub technikum. Łatwa dostępność kształcenia oraz elastyczność trybów - dzienny, wieczorowy, weekendowy, tworzy też duże możliwości dla osób już pracujących. Kandydaci, którzy chcą rozwijać się i rozpocząć proces przebranżowienia łączą zajęcia z pracą zarobkową, w sposób optymalny rozwijając swoją karierę zawodową.

Jak wygląda kształcenie na kierunku asystentka stomatologiczna z ortodoncją?

Kształcenie na kierunku asystentki stomatologicznej z ortodoncją odbywa się w taki sposób, aby osoby zdobywające naukę nie tylko uzyskały wiedzę teoretyczną, ale też nabyły bardzo cenną na rynku pracy praktykę w zawodzie.

Zajęcia dotyczą szerokiej tematyki - od przedmiotów podstawowych, czyli anatomii, fizjologii i patofizjologii narządu żucia, po niezbędną wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa i higieny pracy w gabinecie, czy pierwszej pomocy. Uzupełnieniem programu są przedmioty związane z ergonomią i materiałoznawstwem w stomatologii, prowadzeniem dokumentacji gabinetu, a także z komunikacją interpersonalną i językiem obcym. Jeśli chodzi o praktykę, odbywa się ona na zajęciach z pracowni organizacji i techniki pracy w gabinecie stomatologicznym.

Nauka na kierunku asystentki stomatologicznej z ortodoncją trwa rok. Kształcenie kończy pod koniec II semestru zewnętrzny egzamin praktyczny i teoretyczny z kwalifikacji K1 - Asystowanie lekarzowi dentyście i utrzymanie gabinetu w gotowości do pracy (MED.01). Uzyskanie takiego certyfikatu otwiera wiele drzwi do kariery zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Perspektywy zatrudnienia na stanowisku asystentki stomatologicznej po szkole policealnej

Asystentka stomatologiczna ma dobre perspektywy zawodowe nie tylko ze względu na rosnącą popularność usług w tej branży, ale również szeroki wybór placówek, w jakich może znaleźć zatrudnienie. Oczywiście podstawowym pracodawcą takiej osoby są gabinety dentystyczne. Prowadzone są one przez NFZ lub podmioty prywatne. Częstym wyborem osób uczących się na kierunku asystentki stomatologicznej są większe kliniki, które oferują zwykle bardzo dobre warunki dotyczące zatrudnienia i samego wynagrodzenia.

Praca dla asystentki czeka również w szpitalach na oddziałach chirurgii szczękowej. Potencjalnym pracodawcą są firmy zajmujące się dystrybucją asortymentu stomatologicznego, a także hurtownie stomatologiczne.

A na jakie wynagrodzenie można liczyć w tym zawodzie? Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń asystentka stomatologiczna zarabia średnio 4 710 zł brutto. Bardzo często jednak pensja na tym stanowisku dotyczy kwot powyżej 5 460 zł brutto. Wiele zależy od posiadanych umiejętności i miejsca pracy. Prywatne placówki oferują zwykle wyższe płace.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%