Zamknij

Pierwsze buty dla dziecka – kiedy kupić i jakie wybrać?

20:29, 22.04.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 20:59, 22.04.2024
Chwila, gdy dziecko postawi pierwszy kroczek, to wspaniały, bardzo wyczekiwany i ważny moment. Rodzice z dumą obserwują postępy swojego maluszka, który z każdym dniem staje się bardziej samodzielny. Jednak wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak dobrać odpowiednie buty dla dziecka uczącego się chodzić. W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

Kiedy należy kupić dziecku pierwsze buciki?

Okres nauki chodzenia jest jednym z kluczowych procesów w rozwoju każdego malucha. To właśnie wtedy dziecko stopniowo zdobywa umiejętność poruszania się w pozycji wyprostowanej oraz rozwija swoje zdolności motoryczne, równowagę i koordynację. Wybór pierwszych butów dla malca jest niezwykle istotny, ponieważ ma bezpośredni wpływ na rozwój stóp oraz prawidłowy sposób chodu. Niemowlaki zazwyczaj zaczynają chodzić między 8. a 18. miesiącem życia. Większość stawia pierwsze samodzielne kroki około pierwszych urodzin. Ortopedzi i fizjoterapeuci zalecają kupowanie butów dziecięcych dopiero wtedy, kiedy malec spędza w pozycji stojącej większość czasu.

Jakie powinny być buty do nauki chodzenia?

Doskonale wiemy, że wybór pierwszych butów do nauki chodzenia nie jest łatwy. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych wytycznych dla butów dziecięcych. Po pierwsze, obuwie dla juniora, szczególnie takiego, który dopiero rozpoczął swoją przygodę z chodzeniem, muszą być nowe. Maluchy stawiające swoje pierwsze kroczki nie powinny nosić butów odziedziczonych po starszym rodzeństwie lub innych dzieciach. Pamiętajmy, że każda stopa jest trochę innego kształtu i pracuje nieco inaczej. Używane obuwie już posiada pewne odkształcenia, nawet jeśli nie widać ich na pierwszy rzut oka. Dlatego ważne jest, aby buciki były idealnie dopasowane do kształtu i rozmiaru stopy konkretnego dziecka. Po drugie, pierwsze buty dla chłopca lub dziewczynki powinny zapewniać ochronę, elastyczność i amortyzację. W okresie rozpoczynania chodzenia małe stópki potrzebują wsparcia, stabilności oraz swobody ruchu. Dlatego istotne jest, aby obuwie posiadało giętką, maksymalnie elastyczną podeszwę, umożliwiającą swobodne poruszanie paluszkami, a jednocześnie zapewniającą najlepszy kontakt z podłożem. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są buty do nauki chodzenia. Powinien on być miękki, przewiewny i przyjazny dla skóry dziecka.

Pierwsze buciki dla niemowlaka – najlepsze polskie marki dla dzieci

Odpowiedzialni rodzice powinni poświęcić czas na wybór obuwia, które będzie dostosowane do specyficznych potrzeb małych stópek. Odpowiednio dopasowane, lekkie i wygodne buty z elastyczną podeszwą zapewnią dziecku komfort i bezpieczeństwo podczas nauki chodzenia, jednocześnie umożliwiając zdrowy rozwój stóp i całego ciała. Doskonałym wyborem dla dzieci na etapie nauki chodzenia jest obuwie Befado. Buty tego dobrze znanego rodzicom polskiego producenta posiadają wszystkie wymienione w poprzednich akapitach cechy. Potwierdzeniem najwyższej jakości wykonania oraz troski o komfort i bezpieczeństwo maluchów jest prestiżowy certyfikat Zdrowa Stopa, nadawany wyłącznie modelom zabezpieczającym prawidłowy rozwój i funkcjonowanie stóp dzieci.

Czy warto zakładać dziecku buty niechodki?

Rodzice z utęsknieniem wyczekują pierwszych samodzielnych kroków swojej pociechy. Jednak zanim maluch opanuje tę umiejętność, minie trochę czasu. Mamo, tato – pamiętajcie! Na pewno nie warto niczego przyspieszać na siłę. Dziecko, które jeszcze nie chodzi, nie potrzebuje obuwia. Na zimne stopy raczkujących bobasów najlepsze są zwykłe skarpety lub tak zwane niechodki niemowlęce: https://befado.pl/niechodki-chlopiece. Warto sięgać po nie wtedy, kiedy potrzebna jest ochrona małych stóp przed zimnem. Możemy je założyć maleństwu na spacer (szczególnie kiedy nosimy dziecko w chuście albo nosidełku i nie możemy go niczym okryć), a także np. jako dopełnienie wizytowego stroju smyka, gdy wybieramy się na ważną uroczystość.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%