Podatek dochodowy od osób fizycznych jest najpopularniejszym podatkiem, gdyż obejmuje on niemalże każdego z obywateli Polski. W przypadku PIT, źródło opodatkowania stanowi dochód, czyli przychody pomniejszone o koszty poniesione w związku z ich uzyskaniem. Instytucja zajmująca się podatkami to urząd skarbowy.
Podstawa opodatkowania w przypadku podatku dochodowego obliczana jest poprzez pomniejszenie dochodu o zgodne z prawem odliczenia oraz pomniejszenia. Jest to suma środków, które pozostają do dyspozycji podatnika po odliczeniu wszystkich kosztów, które są związane z uzyskaniem przychodu. Więcej o kwocie wolnej od podatku dowiesz się w dalszej części naszego artykułu.
Kwota wolna od podatku to wartość dochodów, od której w corocznym rozliczeniu podatkowym nie trzeba odprowadzić podatku. Wysokość kwoty wolnej od podatku ustalono na 30 000 zł - oznacza to, że osoby, których roczne dochody plasują się poniżej kwoty wolnej od podatku, będą zwolnione z płacenia podatku dochodowego. Najważniejsze rzeczy, o których warto wiedzieć w tym kontekście, to:
Kwota zmniejszająca podatek to nic innego jak iloczyn kwoty wolnej od podatku oraz stawki podatku dochodowego dla dochodów nieprzekraczających 120 000 zł w skali roku (12%). Więcej szczegółowych informacji na ten temat uzyskasz w tym miejscu: podatnik.info - portal podatkowy.
Darmowy program do PIT
Już od kilku lat podatnicy mają 2 możliwości: wypełnienie oraz złożenie deklaracji papierowej i rozliczenie PIT przez internet – darmowy program do PIT. To ostatnie jest możliwe dzięki rządowemu programowi e-Deklaracje. Największa zaleta tego systemu, to możliwość przesłania wypełnionego PIT-u do Urzędu Skarbowego za pośrednictwem internetu! Dzięki temu możesz rozliczyć podatek dochodowy nie wychodząc z domu!
Osoby rozliczające PIT na zasadach ogólnych muszą odprowadzić określony w skali podatkowej odsetek swoich dochodów. Wysokość tego odsetka wykazana jest w postaci progów podatkowych.
Progi podatkowe są stawkami procentowymi albo kwotowymi, które oznaczają wysokość należnego do zapłacenia podatku od dochodu, majątku czy określonych dóbr. O progach podatkowych przeważnie mówi się w kontekście dochodowego podatku od osób fizycznych (PIT). Oznaczają one wysokość dochodów rocznych, po przekroczeniu których naliczany jest we właściwej wysokości podatek dochodowy od dochodów, które stanowią nadwyżkę od tego progu. Progi podatkowe dot. podatników, którzy rozliczają PIT według skali podatkowej (zasady ogólne).
Na skali podatkowej rozliczyć mogą się następujące rodzaje podatników:
Sprawdź aktualne progi podatkowe, by dowiedzieć się więcej.
Osoby do 26 roku życia cieszą się w naszym kraju dodatkową ulgą podatkową – zerowym podatkiem PIT. Tak zwana ulga dla młodych ma na celu podreperowanie budżetu młodych Polaków. Jak roliczyć PIT 37 mając poniżej 26 roku życia?
Ministerstwo Finansów podaje, że z owej ulgi korzysta ok. 2 mln podatników. Ulga dla młodych dotyczy przychodów, które osoba przed 26 rokiem życia uzyskała na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, pracy nakładczej, albo/i spółdzielczego stosunku pracy. Nie ma znaczenia, czy podatnik łączył różne z wymienionych źródeł przychodu, czy też nie.
Najważniejsze rzeczy, o których warto wiedzieć, to: