Mimo iż prowadzenie własnej działalności gospodarczej rzadko jest proste i pozbawione problemów, samo jej założenie to przysłowiowa bułka z masłem. Obecnie można to zrobić bez wychodzenia z domu. Dowiedz się, jak założyć firmę przez internet – krok po kroku.
Zanim przejdziemy do omówienia tego, jak założyć firmę przez internet, należy sprawdzić, kto może to zrobić. Co do zasady przedsiębiorcą w Polsce może zostać jej każdy pełnoletni obywatel (a także obywatel jednego z krajów UE oraz EWG bez dodatkowych wymagań oraz obywatel państwa spoza UE i EWG, który dysponuje odpowiednim tytułem pobytowym). Nie mając ukończonych 18 lat, również można zostać przedsiębiorcą, ale potrzebna jest zgoda opiekuna ustawowego.
Ponadto zakładanie firmy przez internet jest dostępne tylko dla osób, które mają profil zaufany, podpis kwalifikowany lub też e-Dowód. Są one bowiem wymagane do elektronicznego potwierdzenia wniosku. Pozostali mogą założyć firmę w tradycyjny sposób – osobiście w urzędzie, lub przesyłając do niego dokumenty pocztą (z potwierdzeniem notarialnym).
Jak dokładnie wygląda zakładanie firmy przez internet? Nie jest to wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Cały proces można rozbić na zaledwie kilka kroków. Co należy zrobić?
Wniosek zostanie przekazany do urzędu, a Ty uzyskasz potwierdzenie. Twoja firma zacznie oficjalnie działać w dniu wskazanym we wniosku jako data rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Podpisanie wniosku w formie elektronicznej może się odbyć na dwa sposoby:
Większość osób zakładających firmę po raz pierwszy korzysta z profilu zaufanego. Procedura jest bardzo szybka i bezproblemowa.
Powyższa instrukcja dotyczy wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jest on wymagany dla osób chcących założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną. Spółki prawa handlowego zakłada się jednak poprzez wpis do KRS. Obecnie również jest to możliwe przy użyciu narzędzi internetowych.
Jak założyć firmę przez internet, jeśli interesuje Cię inna forma działalności niż firma jednoosobowa albo spółka cywilna? Najłatwiej jest to zrobić za pośrednictwem systemu S24. Pozwala on na elektroniczne podpisanie umowy spółki, a następnie złożenie wniosku o wpis do KRS. Możesz też podpisać z partnerami umowę spółki w sposób tradycyjny, a następnie dokonać wpisu do KRS przez Portal Rejestrów Sądowych. Z tych systemów również można skorzystać, mając podpis kwalifikowany, profil zaufany lub e-dowód. Dzięki nim realizacja formalności potrzebnych do rozpoczęcia działalności jest jednak znacznie łatwiejsza.