Początkujący ogrodnicy i sadownicy często zadają sobie takie pytania jak: "Jak sadzić drzewka owocowe?", "Kiedy powinno się sadzić drzewa owocowe?", "Jak przygotować podłoże dla sadzonek?" i wiele innych. Wbrew pozorom proces sadzenia drzew nie jest tak skomplikowany, jak się może wydawać. Wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami, a prace w ogrodzie staną się przyjemnością. Zapoznaj się z naszymi poradami i przekonaj się, że sadzenie drzew owocowych to łatwizna.
Zanim posadzimy drzewko owocowe, musimy wiedzieć, jakie stanowisko jest najkorzystniejsze do sadzenia krzewów owocowych oraz drzewek. Najbardziej sprzyjającym usytuowaniem są punkty dobrze nasłonecznione, korzystnie wpływające na kolor owoców. Powinno unikać się obszarów w zagłębieniach terenu, bowiem mogą tam pojawiać się zastoiska mrozowe, w których osiada zimne powietrze, doprowadzające do przemarzania drzewek owocowych w zimie i ich kwiatów w czasie wiosny. Ma to niezwykle ważne znaczenie dla drzew ciepłolubnych, do których należą m.in. nektaryny, brzoskwinie, czereśnie czy morele. Optymalne stanowisko do uprawy drzewek owocowych powinno posiadać osłonę z drzew iglastych bądź wysokiego żywopłotu od strony, z której najczęściej wieje wiatr.
Jaki jest najlepszy czas do sadzenia drzew owocowych? Jak to w wielu przypadkach bywa - to zależy. Rośliny owocowe ciepłolubne są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego też ich sadzenie powinno odbywać się jedynie na wiosnę. Dla większości krzewów i drzewek owocowych najlepszym terminem sadzenia jest natomiast jesień, ponieważ nie ma już ryzyka wystąpienia suszy, a głębsze warstwy ziemi są już odpowiednio wilgotne. To odpowiednie warunki, aby posadzona roślina się przyjęła i zdążyła zregenerować system korzeniowy przed przyjściem zimy. W ten sposób na także czas na przygotowanie się do okresu wegetacyjnego. W zależności od tego, czy drzewo jest ciepłolubne, czy też nie, sadzenie drzewek owocowych z odkrytym systemem korzeniowym przeprowadza się wiosną lub jesienią.
Przez cały sezon od wiosny do jesieni, aż do momentu pojawienia się przymrozków, można sadzić drzewa i krzewy owocowe dostępne w sprzedaży w pojemnikach. To, co je wyróżnia, to silny system korzeniowy, który jest w stanie rozwijać się równie dobrze wiosną, co jesienią. Należy mieć jednak na uwadze, że takie sadzonki są już odpowiednio droższe.
Wybrałeś już sadzonki drzew owocowych do swojego ogrodu lub sadu i teraz pozostaje już tylko posadzić drzewko owocowe? Zapoznaj się z naszą prostą instrukcją. Oto jak powinno przebiegać sadzenie drzew owocowych krok po kroku.
Na około godzinę przed sadzeniem, sadzonkę należy umieścić w wiadrze z wodą, aby korzenie rośliny zmiękły. W glebie wykopujemy dołek o średnicy ok. 60 cm i głęboki na 50 cm, aby korzenie drzewa bez trudu się w nim zmieściły. Podczas kopania należy oddzielić warstwy ziemi, aby ziemię żyzną wysypać na dno dołka, a pozostałą wykorzystać później. Jeśli mamy warstwy gleby piaszczystej, należy dodać do niej próchnicę (kompost lub żyzna gleba ogrodnicza) i wymieszać. Natomiast ziemię ciężką, wręcz gliniastą, należy wymieszać z torfem lub piaskiem, aby się rozluźniła.
Po wykopaniu dołka należy spulchnić jego dno i usypać niewielki kopiec z ziemi urodzajnej, w której znajdują się składniki pokarmowe dla drzewka owocowego. Nie należy jednak stosować świeżego czy przegniłego obornika - może on uszkodzić korzenie. Ponadto nie jest zalecane stosowanie nawozów, w tym również mineralnych, gdyż ich nieodpowiednie dawkowanie lub niewłaściwe wymieszanie z glebą może doprowadzić do poparzenia korzeni rośliny.
Kolejnym etapem jest sprawdzenie, jak wyglądają korzenie rośliny. Należy wyciąć połamane i uszkodzone korzenie, a splątane pędy rozplątujemy i skracamy te zbyt długie. W zależności od gatunku drzew i krzewów owocowych gęstość systemu korzeniowego będzie się różnić. Czereśnie, brzoskwinie czy jabłonie mają zazwyczaj dość gęste korzenie, z kolei grusze, wiśnie i śliwy charakteryzują się rzadkimi, ale grubymi korzeniami. Nie zrażajmy się więc tym, że korzeń wydaje się niewystarczająco duży - najbardziej istotne jest systematyczne podlewanie.
Przyszedł już czas na umieszczenie sadzonki w podłożu. Na kopczyku umieszczamy roślinę tak, aby jej korzenie się nie splatały. Ważne! Miejsce szczepienia ma znajdować się nad powierzchnią gleby. W przeciwnym przypadku szlachetna część się ukorzeni, wypierając podkładkę i utracimy takie korzyści jak odporność na mróz i choroby, niższy wzrost czy szybsze wejście w okres owocowania. Możesz użyć kija, szpadla lub czegoś podobnego, aby pomóc sobie wyznaczyć odpowiedni poziom zagłębienia.
Kolejnym krokiem jest zasypanie dołka z drzewkiem owocowym ziemią. W czasie zasypywania drzewka delikatnie należy nim potrząsnąć w pionie i stopniowo udeptywać. Takie czynności sprawią, że ziemia dotrze w każde, nawet najmniejsze miejsce i szczeliny powietrza zostaną zasypane, a to z kolei są idealne warunki, aby drzewka owocowe dobrze się przyjęły.
Posadzone drzewka owocowe obficie podlewamy, w utworzonym po udeptaniu zagłębieniu tak, aby podczas podlewania, woda trafiła do rośliny, a nie na boki. Należy pamiętać, że drzewka owocowe należy podlewać raz w tygodniu jeszcze przez jakiś od posadzenia, bowiem wilgotność jest niezwykle ważna dla przyjścia się sadzonki. Jest to szczególnie istotne, jeśli drzewka owocowe sadzimy wiosną, gdy jest dość sucho. Ponadto lepszym rozwiązaniem jest podlewać rośliny rzadziej, ale obficie, niż często i jedynie powierzchownie.
Jeśli sadzimy kilka drzew na działce, powinniśmy pamiętać, aby zachować między sadzonkami odpowiednio duże odstępy. Warto pytać sprzedawcę o zalecane odległości dla poszczególnych gatunków drzew i krzewów owocowych. Przyjmuje się natomiast, że drzewa wysokie powinno sadzić się co 5-6 metrów, średnie co 3-4 m, z kolei karłowe co 1-2 m. Jeśli chodzi natomiast o krzewy owocowe, to powinny one rosnąć w odległościach 1-2 m od siebie, jednak niektóre krzewy nie wymagają takiej przestrzeni - żurawinę i truskawki można sadzić w odległości 30 cm, a poziomki nawet co 20 cm. Pamiętaj! Jeśli pozostawisz za małe odległości i dopuścisz do nadmiernego zagęszczenia, istnieje większe ryzyko występowania szkodników i chorób, jak również rośliny dadzą mniej owoców.
Teraz już wiesz, jak sadzić drzewka owocowe we własnym ogrodzie. Prawda, że to wcale nie takie trudne? To, o czym musisz jeszcze pamiętać, aby drzewa i krzewy owocowe długo były obecne w Twoim ogrodzie czy sadzie i dawały pyszne owoce, to także odpowiednie zabezpieczenie ich na czas zimy. Zaleca się, aby młode sadzonki przez pierwszy rok czy dwa zabezpieczyć na tę mroźną porę roku. Po tym czasie drzewka owocowe są już mrozoodporne, więc nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Jeśli chcesz mieć pewność, że żadna gałązka ani cała sadzonka nie przemarznie, najlepszym rozwiązaniem będzie więc okrycie sadzonki.
Kolejnym, ważnym aspektem w uprawie drzew i krzewów owocowych jest nawożenie po sadzeniu. Jeśli drzewa owocowe zostały posadzone jesienią, powinny zostać nawiezione dopiero wiosną, gdy zauważymy pierwsze sygnały wzrostu. Z kolei te drzewa i krzewy owocowe, które posadzono na wiosnę, mogą otrzymać małą ilość nawozu po 2 miesiącach od momentu posadzenia. W pierwszym roku należy aplikować połowę zalecanej dawki, a w kolejnych latach stosuje się pełną dawkę, lecz maksymalnie dwa razy w okresie od maja do lipca. Zaleca się stosowanie wieloskładnikowych, jak również popularnych w ostatnim czasie, ze względu na niskie ryzyko nadmiernego nawożenia, nawozów o przedłużonym działaniu (stosować raz w roku wiosną).
Jak mogłeś się przekonać, czytając ten poradnik, dla większości gatunków optymalnym terminem sadzenia drzew owocowych jest jesień, chyba że sadzisz drzewa ciepłolubne. Sam proces sadzenia roślin owocowych również nie jest trudny, wystarczy tylko kierować się kilkoma zasadami, aby drzewko się przyjęło i dawało w przyszłości smaczne owoce oraz cieszyło oko.