Budowa domu jest procesem dość złożonym i składają się na nią różne etapy. Gdy fundamenty zostaną zazbrojone i wylane , ściany wzniesione, konstrukcja dachowa otrzyma swoje pokrycie, a stolarka okienna i drzwiowa zostanie zamontowana to można uznać, że realizacja pewnego etapu budowy dobiegła końca. Jednak istnieje jeszcze kilka prac, na które należy zwrócić uwagę , by uznać prace za zwieńczoną. Żaden budynek mieszkalny nie obejdzie się bez instalacji elektrycznej i hydraulicznej, ale oprócz tego ważna jest elewacja zewnętrzna domu. Z jakich materiałów najlepiej ją wykonać, czym się kierować przy ich wyborze opiszemy poniżej ?
Jest to pytanie bardzo ogólnikowe i nie ma na nie jednakowej odpowiedzi o czym świadczą różne realizacje. Specjaliści działający w branży budowlanej, czy to wykonawcy, deweloperzy, czy gałąź sprzedaży artykułów budowlanych prawdopodobnie odpowiedziałaby, że tynki w Polsce wciąż najczęściej wybieranym materiałem elewacyjnym. To zrozumiałe ze względu na niskie koszty w stosunku do innych tworzyw oraz na możliwość taniego odnawiania . Jednak, by polska architektura mieszkalna nie była zbyt monotonna wprowadzane są do niej materiały bardziej ekskluzywne. Jednym z nich jest piaskowiec polski, materiał budowlany, ale także element dekoracyjny.
Elewacja na ścianach domu wykonywana jest bardzo rzadko, a raz położona musi przetrwać eksploatację przez co najmniej kilka dekad lub czasami nawet przez cały okres użytkowania obiektu. Czasami pod wpływem warunków atmosferycznych ulega ona jednak sukcesywnemu zniszczeniu i po kilku latach nie wygląda już tak atrakcyjnie jak tuż po jej zrealizowaniu. Dlatego też ważne jest, by dobrze przemyśleć i zrobić wybór materiałów mających stanowić wizytówkę naszego domu na ścianach zewnętrznych. Jak wiadomo to elewacja pełni funkcje ochronną oraz reprezentacyjną naszej posesji i często już po jej zewnętrznej odsłonie oceniamy, jakie może być jego wnętrze. Architektura domu jest w tym względzie bardzo istotna ze względu na spójność z otoczeniem. Inaczej będzie prezentował się tradycyjny parterowy dom pośród sielskiego błogiego krajobrazu, a inaczej gmach usytuowany w centrum miasta na styl modernistyczny. Dla każdego z nich będą pasować inne materiały elewacyjne, a co ważne wyrazem dobrego smaku jest spójne skomponowanie domowej elewacji z okalającym go otoczeniem i ogrodzeniem czy też krajobrazem. Przed ostatecznym podjęciem decyzji konieczne jest skrupulatne obliczenie budżetu, tak by nic niespodziewanego nas nie zaskoczyło chodź bywa to czasami dość trudne.
Połączenie tynku (do wyboru mamy kilka ich rodzajów) z elementami drewna czy naturalnego kamienia to dość popularny trend występujący w światowym a także polskim budownictwie.
Wnętrza budynków już na szeroką skalę urządzane są na wzór skandynawskiego minimalizmu, który pokochaliśmy za niewymuszoną prostotę, estetykę, harmonię oraz uwielbiane przez wielu ciekawe barwy. Obecnie coraz częściej ten styl można dostrzec na zewnątrz budynków. Do wykonania elewacji w stylu skandynawskim najczęściej wybierane jest drewno i naturalny kamień na ściany w połączeniu z tynkiem na niektórych połaciach. . Sama struktura tynkowa wygląda dość zwyczajnie, jednak gdy te elementy zestawi się w spójną całość z luksusowym tworzywem, to otrzymamy oryginalny i efektowny efekt końcowy . Płytki z kamienia naturalnego są uważane za materiał klasy premium w współczesnym budownictwie.
Nie są tanie , lecz za ich ceną kryje się ponadprzeciętna jakość. Wyróżniają się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi oraz dostępne w wielu rodzajach i formatach. Najbardziej znane to piaskowce, dolomity, wapienie, trawertyny oraz granity i łupki. Trawertyn oraz wapienie ze względu na nasiąkliwość stanowią rzadko spotykane pokrycie elewacji, a coraz częściej zewnętrzne ściany domów zdobią płytki elewacyjne z kamienia dekoracyjnego czyli piaskowca polskiego. By wyglądało to gustownie należy odpowiednio i fachowo je montować. Zamontowanie kamienia na części elewacji, np. wokół okien, drzwi, wnęk balkonowych czy na rogach domów będzie subtelnym dodatkiem dającym spektakularny efekt na tle domów tylko z tynkiem na elewacji.
Piaskowiec przeznaczony na produkty typowo budowlane a nie kruszywo wydobywany jest przy użyciu ciężkich sprzętów budowlanych, np. koparek, które są wyposażone w młoty
wyburzeniowe lub przy pomocy wierceń wiertarkami pneumatycznymi i rozdzielaniu klinami . By podzielić skałę konieczne jest użycie klinów bądź proszków rozprężnych. Jeżeli do wydobycia piaskowca nie zostaną użyte materiały wybuchowe to zostanie on pozyskany w nienaruszonej postaci o mocnej budowie wewnętrznej. Kamień dekoracyjny na dom mający trafić na elewacje produkowany zostaje w kilku wzorach oraz wersjach kolorystycznych, dlatego też trudno jest spotkać jednakowe domowe elewacje. Każda będzie inna, ponieważ piaskowiec piaskowcowi nie jest równy. Piaskowiec polski to materiał naturalny, a co za tym idzie i wyroby z niego posiadają wtrącenia w postaci skamielin, zmian struktury, uziarnienia, amonitów, naturalnie występujących rys czy pęknięć co nie jest jego wadą. Dlatego też nie jest się w stanie uzyskać kompozycji o idealnie dobranym wybarwieniu czy też uziarnieniu. Należy to traktować jako wyróżniający ten materiał atut, co jest dowodem na to, że to nie jest sztuczny twór jak płytki betonowe czy też gipsowe. Takie niedoskonałości budowy wewnętrznej są bardzo cenione przez zwolenników oryginalnie występujących materiałów, którzy nie uznają domieszek i nie godzą się na sztuczne spoiwa czy nienaturalne wypełniacze , które są widoczna po przecięciu płytki na narożnikach itp. załamaniach elewacji. Ważne jest też, że kamień naturalny to materiał dekoracyjny , który może być zastosowany jako kamień elewacyjny na ściany domu z ociepleniem.
Obecnie wykonuje się elewacje domów z materiałów doklejanych do ściany w formie płytki elewacyjnej lub muruje się jako samonośne ściany licowe do czego wykorzystywany jest kamień murowy pod różnymi formami jego wykończenia.
Wszystkie powyższe materiały dostarcza kopalnia kamienia naturalnego , która to nie stosuje środków strzałowych przez co produkuje także kamień do ogrodu , którego oferuje jako producent kamienia ogrodowego .