Dach dwupołaciowy, najprostsza forma dachu spadzistego, ma tak wiele zalet, że z pewnością jest brany pod uwagę przy wyborze projektu przez sporą część osób planujących budowę domu.
Rosnące ceny ogrzewania i materiałów budowlanych kontra domowy budżet bardzo często są głównym powodem, dla którego inwestorzy decydują się na ten prosty i najbardziej ekonomiczny rodzaj dachu. Co więcej, również architekci dostrzegli w domach z dachem dwuspadowym wiele dodatkowych zalet aranżacyjnych oraz funkcjonalnych, proponując rozwiązania daleko odbiegające od skojarzenia ze skromnym i mało oryginalnym domkiem w wiejskim stylu. Sprzyjała temu coraz bogatsza oferta i dostępność nowoczesnych systemów okiennych oraz rozwiązań fotowoltaicznych, które sprawiły, że domy zbudowane na planie prostokąta zyskały więcej światła, optycznej przestrzeni i lekkości, nie tracąc przy tym na termoizolacji. Krótko mówiąc, dom z dachem dwuspadowym to aktualnie jeden z wiodących trendów budowlanych w kategorii domów jednorodzinnych.
Dach dwuspadowy – minimalizm z maksymalnymi zaletami
Czasy rodzącego się w Polsce kapitalizmu obfitowały w dworki, pałacyki i dacze, które swoimi skomplikowanymi i nieco przerysowanymi formami przysłoniły prostotę skromnie wyglądających domów zwieńczonych dwiema połaciami dachu. Powrót do minimalizmu następował powoli ukazując wiele korzyści dla inwestorów, którzy chcieli mieć po prostu wygodny i przytulny dom, nie nadwerężający domowego budżetu zarówno w budowie, jak i dalszej eksploatacji.
Nowe światło na dach dwuspadowy rzucił rozwój budownictwa pasywnego, którego promotorzy i zwolennicy podkreślają główne dla energooszczędności zalety dachu dwupołaciowego – brak załamań, zagłębień, dodatkowych doświetleń czy wykuszy znacznie podnosił walory termiczne budynku i minimalizował powstawanie mostków termicznych. Firmy budowlane zwracają uwagę na inne walory, których oczekują klienci – dużo niższy koszt związany z zakupem materiałów budowlanych, mniejsze wydatki na prace budowlane oraz krótki czas kładzenia dachu. Zredukowane wydatki wynikają z mniejszego zapotrzebowania na drewno do wykonania konstrukcji, na akcesoria służące do uszczelniania i na obróbki dekarskie. Koszty te można jeszcze ograniczyć decydując się na pokrycie blachodachówką, która jednocześnie nadaje się do każdego stylu, imitując dachówkę profilowaną, płaską czy gont drewniany. Z funkcjonalnego punktu widzenia, dom z dachem dwuspadowym daje możliwość w miarę nieskomplikowanej aranżacji poddasza. Można je doświetlić poprzez wstawienie okien w ścianach szczytowych i w ten sposób nie ingerować w połać dachu.
Trendy w projektach z dachem dwuspadowym
Przeglądając projekty nowoczesnych domów widać dość wyraźnie, że aktualnie w modzie są domy w stylu nowoczesnej stodoły, które łączą dwa wiodące od lat trendy – minimalizm i energooszczędność. Wśród nich rośnie zainteresowanie projektami z dachami pozbawionymi okapów - w tym przypadku okap kończy się wraz ze ścianą zewnętrzną budynku, wpuszczając więcej światła do pomieszczeń i sprawiając, że bryła budynku jest bardziej jednorodna. Dachom bezokapowym często towarzyszy parterowa „dobudówka” z dachem płaskim – to miejsce na garaż, wejście do domu bądź dodatkowy salon z eleganckim patio. Nowoczesne stodoły prezentują przykład ciekawych aranżacji elewacji z użyciem drewna, kamienia lub stali w formie np. blach trapezowych.
Idealnym materiałem na pokrycie dachu bezokapowego jest blachodachówka panelowa podkreślająca geometrię domu, jak np. blachodachówka panelowa PŁASKA lub TIGRA firmy Blachy Pruszyński. Nowoczesne podejście do tradycyjnej formy dachu dwuspadowego podkreśli także Panel Dachowy NA RĄBEK, wprowadzając miłą dla oka symetryczność i harmonię.
Dach dwuspadowy a energooszczędność
Nowoczesne stodoły reprezentują często przykład ekonomicznego wykorzystania światła dziennego oraz energii słonecznej – systemy okienne mają wysokie współczynniki termoizolacyjności a dach wyposażony jest w panele fotowoltaiczne, optycznie pasujące do połaci dachowej w modnym ciemnym kolorze. Dla zachowania integralności połaci dachowej, która może być przyczyną tzw. uciekającego ciepła, wielu inwestorów rezygnuje z okien dachowych na rzecz wielkoformatowych przeszkleń ścian szczytowych, które stanowią ciekawą przestrzeń do aranżacji wnętrz i znacząco podnoszą z zewnątrz atrakcyjność reprezentacyjnej ściany budynku. Również dość powszechny podział funkcjonalny domu sprzyja energooszczędności - kuchnia i salon dzienny usytuowane są na parterze, a sypialnie na poddaszu. Nagrzane powietrze z parteru unosi się do góry i ogrzewa poddasze, zmniejszając wydatki związane z jego ogrzewaniem.
Budownictwo jednorodzinne oferuje dziś inwestorom ogromne możliwości zaznaczenia własnego stylu i wyboru technologii, które poprawiają komfort życia mieszkańców i wykorzystują naturalne źródła energii. Dach dwuspadowy to jeden z najlepszych przykładów powrotu do przeszłości z myślą o przyszłości. Minimalizm, indywidualizm, oszczędność i ekologia – czy nie tego właśnie oczekuje się dziś od nowoczesnego domu?