Wiadomości z regionu

Zamknij

Zaskakujący awans. Nekla wskoczyła do ścisłej czołówki w Polsce!

Filip Biernat Filip Biernat 14:30, 26.06.2026 Aktualizacja: 13:56, 26.06.2026
3 Zaskakujący awans. Nekla wskoczyła do ścisłej czołówki w Polsce!

Gmina Nekla wkracza w czas prosperity! Rosnąca liczba mieszkańców przynosi większe podatki, dlatego inwestycje ustabilizowały się na wysokim poziomie. 

W środę 24 czerwca Rada Miejska Gminy Nekla udzieliła burmistrzowi Karolowi Balickiemu wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu w 2025 roku. 
W Nekli nadszedł czas prosperity. Taki obraz wyłania się z wystąpienia szefa gminy, który pokrótce omówił raport o stanie gminy. 

– To nie był najlepszy rok dla nas, jeśli chodzi o urodzenia. Patrząc globalnie, liczba mieszkańców troszeczkę rośnie, ale sam fakt, że nie ubywa, jest dla nas dużym sukcesem. Zdajemy sobie sprawę, że to jest przede wszystkim kwestia położenia naszej gminy – zauważył Karol Balicki

ZMIANA WŁADZY

Skutkiem wzrostu liczby ludności są dynamicznie rosnące potrzeby w zakresie infrastruktury komunalnej – wodociągów, kanalizacji sanitarnej, dróg i chodników. Burmistrz zauważył, że po zmianie władz centralnych zaproponowano korzystny dla Nekli system finansowania samorządów gminnych. Wcześniej był Polski Ład i Nekli pieniądze obcinano. – To była gonitwa za króliczkiem – zauważył włodarz. 

Dzisiaj gmina Nekla ma 40 proc. dochodów własnych, głównie z podatku od osób fizycznych (PIT). To efekt tego, że największą grupę mieszkańców stanowią osoby w wieku produkcyjnym. – Lwia część z ich podatków trafia do naszej gminy i to naprawdę cieszy. Dzięki temu jesteśmy w dużej części samofinansującym się samorządem – podkreślał Karol Balicki. 

Na prośbę przewodniczącego rady Mateusza Kubiaczyka burmistrz pochwalił się 20. miejscem w Polsce i 4. miejscem w Wielkopolsce w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego 2025 Forum Ekonomiczne w kategorii gmin miejsko-wiejskich. Gmina co roku wydaje co najmniej 20 mln zł na inwestycje. Ten trend zostanie utrzymany w tym i w przyszłym roku. Burmistrz podziękował swojej zastępczyni Annie Mizgajskiej za koordynowanie prac inwestycyjnych. 

ŚCIEŻKA I KANAŁ

W dyskusji nad raportem głos zabrał tylko wiceprzewodniczący rady Roman Kuszak. Radnego interesowała budowa ścieżki rowerowej między Neklą a Czerniejewem, w którą zaangażowany jest również samorząd gminny. Dopytywał też przy okazji, czy Wody Polskie odpowiedziały na pisma w sprawie udrożnienia Kanału Nekielskiego.  – W tej chwili jest całkowicie zarośnięty – zauważył Kuszak. 

Ścieżka rowerowa do Czerniejewa ma być budowana jesienią tego roku i wiosną następnego. Jest również porozumienie z Wodami Polskimi co do remontu kanału, zwłaszcza w parku. Dopomógł w tym Wojewódzki Konserwator Zabytków. 

Czy dobrze żyje się w gminie Nekla?Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (3)

płomykpłomyk

3 2

Rudy wracaj, jest tort do podzielenia.

15:34, 26.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

By żyło się ... By żyło się ...

2 2

To oczywiście WIELKI SUKCES Platformy Obywatelskiej? 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

17:49, 26.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

####

1 0

Za takie osiągnięcia POdwyżka i POmnik w centrum miasta? 🤣

18:07, 26.06.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%