Bieganowsko-wrzesiński zespół Ziemia Wrzesińska, pod kierownictwem artystycznym Ryszarda Zjeżdżałki, przebywał na obozie szkoleniowo-wypoczynkowym w Białym Dunajcu i Zakopanem. – Skorzystaliśmy z wód termalnych w Szaflarach, ponadto był wypad w góry, w wysokie Tatry, a także spływ Dunajcem. Byliśmy w Zakopanem, tak że tych atrakcji nie brakowało, ale równocześnie młodzież bardzo dużo pracowała. Powstał nowy układ krakowiaka, co bardzo mnie ucieszyło, że jednak się udało – mówi Ryszard Zjeżdżałka.
Choreograf zdradził nam, że Ziemia Wrzesińska pokaże krakowiaka 1 października podczas wielkiego koncertu we Wrześni.
– Będzie to koncert z niespodziankami, bowiem razem z nami wystąpi kabaret ludowy. Mamy zaplanowane występy dla społeczeństwa Wrześni, no i chcemy tego krakowiaka właśnie wtedy pokazać. Ponadto młodzież już wykonała ćwiczenia do tańców śląskich. Przygotowujemy tańce śląskie na 20-lecie zespołu, które przypadnie w lutym przyszłego roku. Tym bardziej, że będziemy mieli nowe stroje śląskie – wyjaśnia kierownik artystyczny.
W tej chwili w zespole jest sześć par. Oczywiście panu Ryszardowi marzyłoby więcej – ale na razie jest tyle, ile jest. – No i oczywiście, tak jak było, jest kilkunastoosobowy chórek, który wykonuje przyśpiewki ludowe. W opracowaniu z kapelą Wiwaty z Pobiedzisk są w tej chwili tańce śląskie i nowe przyśpiewki. Będzie też trochę repertuaru zupełnie nowego – zapewnia Ryszard Zjeżdżałka.
Zespół pojechał na obóz dzięki projektowi napisanemu przez sołtyskę Bieganowa Agnieszkę Frąckowiak. Przedsięwzięcie nosiło tytuł „Warsztaty folklorystyczne i tradycje ludowe, narodowe – kultywowane przez Zespół Folklorystyczny Ziemia Wrzesińska”. Projekt obejmował warsztaty folklorystyczne skierowane do tancerzy i chóru, przygotowujące zespół do przeprowadzenia lekcji folkloru, śpiewanek ludowych i narodowych połączonych z występami scenicznymi, a także wydanie afisza-folderu promującego polski folklor.
– Projekt jest współfinansowany ze środków dotacji: gminy Kołaczkowo, gminy Września, powiatu wrzesińskiego i stowarzyszenia Wielkopolscy Bieganie, głównego realizatora zadania. W rezultacie przeprowadzenie warsztatów, lekcji folkloru, śpiewanek ludowych i narodowych oraz wykonanie afisza-folderu ma rozbudzić zainteresowania dzieci, młodzieży i dorosłych sztuką ludową jako elementem kultury narodowej. W naszym założeniu projektowym poprzez różne formy przekazu – a jest to również nauka wyliczanek, wierszyków, wyrażeń gwarowych, budzenie zainteresowań mową tworzoną przez przodków w każdym wieku – dotykamy folkloru – mówi Agnieszka Frąckowiak.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz