Zamknij

Ostatni dzwonek, aby dołączyć do „Ferii z WOT”

11:47, 08.11.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Ferie zimowe można spędzić bardzo aktywnie. Poprzednie edycje projektu udowodniły, że młodzież chętnie zamienia wypoczynek na ostry trening wojskowy na poligonie. Program został stworzony z myślą o pełnoletnich uczniach, studentach, i ich nauczycielach, którzy zimą mają przerwę międzysemestralną.

„Ferie z WOT” to okazja, by odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe, złożyć przysięgę  i tym samym spełnić swoje marzenia o służbie wojskowej bez konieczności opuszczania zajęć lekcyjnych czy akademickich. Należy uprzedzić, że  nie będą to wakacje a solidny trening wojskowy, który zakończony będzie egzaminem z „pętli taktycznej” i przysięgą wojskową.

Co czeka kandydatów podczas „Ferii z WOT”
Szesnastodniowe szkolenie podstawowe („szesnastka”) to z pewnością dla większości młodych ludzi wielka przygoda, ale podkreślić należy, że to nie zabawa. Jedynie pierwszy dzień może zdawać się nieco lżejszy, bo rekruci  dopełniają ostatnich formalności,  pobierają mundury i sprzęt potrzebny do kształcenia wojskowego. Następnego dnia, kandydaci muszą przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego, by instruktorzy odnotowali, z jaką formą wkraczają do wojska. Każdy kolejny dzień to intensywny, kilkunastogodzinny trening. Przyszli terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego czy pracować z mapą. Oczywiście „szesnastka” to zaledwie początek pracy, jaką musi wykonać żołnierz. Po złożeniu przysięgi, terytorialsi będą kształcić się jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową.

Jak dołączyć do „Ferii z WOT”?
Najprostsza metoda dołączenia do terytorialsów prowadzi przez rekrutera. Z rekruterami WOT można umówić się na bezpośrednie spotkanie w dogodnym miejscu i czasie. Możliwy jest kontakt telefoniczny lub mailowy. Namiary do osób z powiatu, w którym mieszka ochotnik, można znaleźć na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl, poprzez wpisanie nazwy powiatu. W tym roku „Ferie z WOT” rozpoczną się dwudniowym wcieleniem 11-12. grudnia, by dokonać formalności i pobrać sprzęt. Całość szkolenia podstawowego odbędzie się w styczniu.

ppor. Anna Jasińska  Pawlikowska
foto: 12 WBOT

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%