Zamknij

Ponad pół miliona polskich Andrzejów

12:37, 30.11.2021 | W.K.
Skomentuj
REKLAMA

563 554 – dokładnie tylu mężczyzn w Polsce ma na imię Andrzej i dokładnie tylu już dzisiaj ma imieniny. Na portalu dane.gov.pl poszukaliśmy także innych ciekawych informacji o solenizantach. Sprawdźcie, co znaleźliśmy.

Czy jest w Polsce osoba, która nie zna żadnego Andrzeja? Naszym zdaniem nie ma, choć nie mamy na to naukowych dowodów. Takiej informacji nie znajdziemy też wśród niemal 24 tys. danych opublikowanych na portalu dane.gov.pl, ale…

Wielka trójka

Ale znajdziemy tam sporo informacji o Andrzejach, Andrzejczakach i Andrzejewie. Przeklikaliśmy je dla Was.

Jak andrzejki to koniecznie wróżby? Nie! Na dane.gov.pl nie wróżą z fusów, wosku, ani innych substancji czy przedmiotów. Znajdziemy tam tylko oficjalne informacje. Jedną z nich jest baza najpopularniejszych w Polsce imion męskich.

To właśnie z niej dowiedzieliśmy się, że Andrzej to jedno z trzech najpopularniejszych męskich imion w Polsce – nosi je aż 563 554 mężczyzn. Andrzeja wyprzedzają jedynie: Piotr (697 738 mężczyzn) – I miejsce oraz Krzysztof (654 442) – II miejsce. Natomiast tuż za Andrzejem plasują się kolejno: Tomasz (540 578), Paweł (511 163) i Jan (503 920). Co ciekawe, w języku polskim istnieje – choć rzadko spotykana – żeńska forma tego imienia: Andrzeja. Nosi je obecnie 45 kobiet.

Nieco inaczej ma się popularność Andrzejów, jeśli weźmiemy pod lupę imiona nadawane nowonarodzonym dzieciom. W pierwszej połowie 2021 r. imię Andrzej znalazło się dopiero na 103. miejscu – nazwano tak 92 chłopców.

Andrzej przegrywa z popularnymi od lat imionami takimi jak: Antoni (I miejsce: 3862 dzieci), Jan (II miejsce: 3535), Aleksander (III miejsce: 3353), Franciszek (IV miejsce: 3252) czy Jakub (V miejsce: 3236).

Po nazwisku

Na dane.gov.pl znajdziecie też informacje dotyczące występujących w Polsce nazwisk (lista nazwisk występujących w rejestrze PESEL). Je również przeszukaliśmy w poszukiwaniu Andrzejów. Czego się dowiedzieliśmy?

Na przykład tego, że 12 120 mężczyzn i 12 427 kobiet nosi nazwisko – odpowiednio Andrzejewski lub Andrzejewska. Inne nazwiska kojarzące się z Andrzejem?

  • Andrzejczak – nosi je 4099 mężczyzn i 4185 kobiet,
  • Andrzejak – nazywa się tak 1726 panów i 1787 pań,
  • Andrzejczyk – to nazwisko 1166 mężczyzn i 1184 kobiet,
  • Andrzejczuk – takie nazwisko nosi 542 panów i 528 kobiet,
  • Andrzejuk – 479 mężczyzn i 488 kobiet ma tak na nazwisko,
  • Andrzejewicz – to nazwisko 117 panów i 114 pań.

A słyszeliście kiedyś o miejscowościach z Andrzejem w nazwie? Andrzejewo znajdziecie m.in. w Wielkopolsce i na Mazowszu. Z kolei na Lubelszczyźnie można odwiedzić malowniczy Stary Andrzejów.

Otwarte dane

Imiona, nazwiska, wykaz nazw miejscowości – to zaledwie niewielka część informacji, które można znaleźć na portalu dane.gov.pl. W sumie opublikowano tam do tej pory ponad 23,6 tys. danych od 168 dostawców, m.in. z zakresu zdrowia, budżetu, pogody, turystyki czy demografii. Na portalu znajdziemy takie informacje jak np. jakość powietrza w Polsce, rejestr żłobków, lista wynalazków, lista wzorów przemysłowych i wiele więcej.

– Stworzyliśmy ten portal z myślą o wszystkich, którzy interesują się działaniami państwa, firmach, które budują innowacyjne produkty i usługi oparte na danych, organizacjach pozarządowych, naukowcach i urzędnikach – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Otwarte dane to także doskonały impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki bazom udostępnianym na naszym portalu powstało wiele użytecznych aplikacji. Publikowane na portalu dane są regularnie aktualizowane, bezpłatnie dostępne do ponownego wykorzystania i gotowe do pobrania – dodaje.

Czy świętujesz w wieczór andrzejkowy robiąc tradycyjne wróżby?

Ankieta zakończona, dziękujemy za oddane głosy. Wyniki głosowania są widoczne poniżej:
Tak 27%
Nie 45%
Czasami 27%
(W.K.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%