Zamknij

„Obejrzyj ten serial zanim przelejesz pieniądze” – radzi policja

19.05, 22.01.2023 J.G. Aktualizacja: 19.10, 22.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Na lekarza, inżyniera, amerykańskiego żołnierza - repertuar internetowych oszustów jest szeroki, ale schemat działania taki sam: zagrać na uczuciach i wyłudzić dużą sumę. Gnieźnieńscy policjanci radzą kobietom, aby zanim przekażą pieniądze atrakcyjnemu nieznajomemu z sieci dla ostudzenia emocji obejrzały serial Tulipan.

Najpierw oszust nawiązuje kontakt z ofiarą. Posługuje się fałszywym kontem w mediach społecznościowych. Przestawia się jako amerykański żołnierz przebywający na misji lub lekarz na zagranicznym kontrakcie używając zdjęć ściągniętych z sieci. Przez dłuższy czas prowadzi z ofiarą romantyczną konwersację, zdobywa jej zaufanie, a następnie prosi o pomoc finansową na zakup biletu, leczenie lub inną potrzebę. Przestępca często przedstawia swoją sytuację w dramatycznej oprawie i potrafi być przy tym bardzo przekonujący. Gdy zakochana kobieta przelewa pieniądze kontakt się urywa. Takich oszustw w dobie popularności mediów społecznościowych jest coraz więcej.

Gnieźnieńska policja prowadzi obecnie dwie sprawy tego typu. 

- Pokrzywdzone to mieszkanki powiatu gnieźnieńskiego. Obie padły ofiarą internetowych oszustów. W ciągu kilkunastu tygodni przestępcy rozkochali je i nakłonili do wpłacenia na podane konto mnóstwa pieniędzy. Obecnie policjanci pracują nad ustaleniem tożsamości sprawców, ich zatrzymaniem i przestrzegają wszystkie kobiety przed oszustami matrymonialnymi - czytamy w komunikacie Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. 

Policjanci jako odtrutkę na toksyczną, internetową miłość polecają polski serial Tulipan, który mimo, że powstał w 1986 roku nie traci aktualności. Film oparto na historii Jerzego Kalibabki, legendarnego oszusta matrymonialnego. Kalibabka działał w latach 70., ale  stosował podobne techniki manipulacji co internetowi uwodziciele. 

- Jeżeli przez internet poznasz atrakcyjnego, bogatego mężczyznę to dla ostudzenia emocji polecamy tobie zobaczyć polski film „Tulipan”. Może w ten sposób ochronisz pieniądze, które masz na koncie, może nie zapożyczysz się u rodziny, nie weźmiesz kredytu, może policjanci będą mogli zająć się innymi przestępstwami niż oszustwa - apelują gnieźnieńscy stróże prawa.

Policjanci przypominają także, że za oszustwo grozi 8 lat więzienia. 

Dodajmy, że internetowi manipulatorzy czyhają także na mężczyzn tworząc fikcyjne konta atrakcyjnych kobiet. 

Jeżeli nieznajomy lub nieznajoma wysyła nam wiadomości w sieci, zanim na nie odpowiemy warto sprawdzić konto za pomocą dostępnych dla każdego narzędzi, np. wyszukiwarki grafiki Google. Sygnałem alarmowym jest prośba o pieniądze od osoby, której nigdy nie spotkaliśmy osobiście. 

 

(J.G.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%