Zamknij

Szlak przemytu nielegalnych imigrantów z Białorusi do Niemiec przerwany w Poznaniu

09.33, 28.09.2022 PAP Aktualizacja: 09.35, 28.09.2022
Skomentuj PAP
REKLAMA

Policjanci z Poznania na polecenie wielkopolskiego wydziału Prokuratury Krajowej zatrzymali siedem osób zajmujących się organizowaniem nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej oraz transportowaniem nielegalnych imigrantów z Polski do Niemiec – poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Dział Prasowy PK przekazał, że do pierwszego zatrzymania doszło 26 października 2021 roku.

– Wówczas funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zatrzymali do kontroli drogowej busa i w części ładunkowej ujawnili kilkanaście osób, w tym również dzieci. Łącznie w pojazdem przewożonych było 17 osób – podkreśliła PK.

Prokuratorzy wskazali, że w toku dalszych czynności śledczy ustalili, że kierowca, przy którym znaleziono amfetaminę, posiadał aktualny zakaz prowadzenia samochodu.

– W trakcie śledztwa prokurator ustalił, że 31-latek, który kierował autem już wcześniej był wielokrotnie karany m.in. za kradzieże, oszustwa, naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego, uszkodzenie ciała i niestosowanie się do orzeczonego wyroku sądu. Ponadto miesiąc wcześniej opuścił zakład karny, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności – podała prokuratura.

Zatrzymany mężczyzna usłyszał w Wielkopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zarzuty organizowania osobom nielegalnego przekraczania granicy, posiadania narkotyków oraz niestosowania się do orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów.

– Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentacje prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie – zaznaczyła PK.

– W toku dalszych czynności zatrzymano kolejne osoby zaangażowane w organizację nielegalnego przemytu ludzi z krajów Bliskiego Wschodu, w tym odpowiedzialne za zorganizowanie i kierowanie przestępczym procederem. Prokurator Wielkopolskiego Zamiejscowego Wydziału Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił łącznie 6 zatrzymanym zarzuty organizowania osobom nielegalnego przekraczania granicy – podkreśliła PK.

Według ustaleń śledczych wśród imigrantów byli obywatele Iraku i Syrii, dla których Polska była krajem tranzytowym. – Ich celem była Republika Federalna Niemiec oraz inne państwa Europy Zachodniej. Podejrzani od każdej osoby pobierali pieniądze w kwocie kilkunastu tysięcy euro lub dolarów amerykańskich – wyjaśniła PK.

Łącznie w sprawie zatrzymano siedem osób, w tym zajmujących się werbowaniem kierowców odpowiedzialnych za transport imigrantów, wypożyczaniem busów, ich odpowiednim przygotowaniem, czy wskazaniem lokalizacji odbioru tych osób. Każdy zaangażowany w ten przestępczy proceder miał określoną funkcję oraz zadania do wykonania, za które otrzymywał odpowiednie wynagrodzenie. Wobec części osób przed sądem zapadły już prawomocne wyroki, w tym na kary wieloletniego pozbawienia wolności.

Za zarzucane czyny może grozić do 8 lat więzienia.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%