Zamknij

Pamiętali o zamordowanych rodakach

14:30, 21.10.2021 | R.J.
Skomentuj
REKLAMA

Zginęli od strzałów hitlerowskich żołnierzy. Pamięć o nich nadal jest żywa.

W środę 20 października na rynku w Kostrzynie Wielkopolskim odbył się capstrzyk patriotyczny. Stało się to dokładnie w 82. rocznicę rozstrzelania mieszkańców Kostrzyna, Nekli i okolic podczas drugiej wojny światowej.

Wydarzenie rozpoczęło się od przejścia spod ośrodka kultury do Domu Katolickiego przy ul. Poznańskiej. Tam przy tablicy z nazwiskami pomordowanych wiązankę kwiatów złożyła delegacja, w skład której weszli burmistrzowie Kostrzyna i Nekli - Szymon Matysek i Karol Balicki. Główna część uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych odbyła się na rynku. Drogę przemarszu oświetlały pochodnie zapalone przez harcerzy.

Rozstrzelanie było częścią operacji Tannenberg. Pod tym kryptonimem kryła się niemiecka akcja przeprowadzonej w ramach realizacji "doktryny narodowego socjalizmu". Miała ona na celu przeprowadzenie eksterminacji polskiej warstwy przywódczej. Na rynku w Kostrzynie Wielkopolskim łącznie zginęło 28 osób.

Dodajmy, że biogramy czterech ofiar egzekucji w ostatnich dniach zaprezentował poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Partnerem tej inicjatywy jest Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne. Grafiki prezentujemy poniżej.

(R.J.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%