Zamknij

#Uwolnić Poczobuta. Apel polskich dziennikarzy i wydawców

10:25, 25.09.2021 | J.G
Skomentuj
REKLAMA

Jego ostatni tweet przed aresztowaniem brzmiał: „Polskie partie powinny mieć wspólną, długofalową politykę wspierania zagrożonej na Białorusi represjami polskości. To jest sprawa ponad podziałami".

Mija pół roku, od kiedy dziennikarz Andrzej Poczobut został zatrzymany w białoruskim Grodnie. To dobra okazja do głośnego protestu: żądamy uwolnienia Andrzeja Poczobuta. Żądamy uwolnienia Andżeliki Borys oraz wszystkich polskich i białoruskich dziennikarzy oraz działaczy. Reżim Łukaszenki nie może triumfować.

Andrzej Poczobut - niepokorny, od lat narażał się białoruskiej władzy artykułami nieprzychylnymi reżimowi. Za rzekome „podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym i rehabilitację nazizmu" grozi mu dwanaście lat więzienia.

W przepełnionym więzieniu nr 8 w mieście Żodzino pod Mińskiem, gdzie teraz przebywa, władze ograniczają mu dostęp do leków na serce i możliwość kontaktu z bliskimi. Tam też przechodził ciężkie zakażenie koronawirusem.

Kiedy białoruski dyktator zaproponował mu wolność w zamian za opuszczenie Białorusi – Andrzej Poczobut odważnie odmówił. Nigdy nie przestał wierzyć, że Białoruś stanie się krajem, w którym – jak pisał  – „krytyka nie będzie uznawana za oszczerstwo, a prawda nie będzie pomówieniem". 

Dlatego żądamy od polskich i europejskich polityków, by występowali w tej sprawie do władz Unii Europejskiej, by naciskali na Białoruś oraz jej protektora i patrona - Rosję.

Zróbmy wszystko, by ponad politycznymi podziałami działać na rzecz uwolnienia naszego dziennikarza i działaczy Związku Polaków na Białorusi.

Niech ten weekend – 25-26 września 2021 roku, pół roku po uwięzieniu dziennikarza – będzie okazją do przypomnienia heroicznej walki Andrzeja Poczobuta. Niech polskie media pokażą, że nie zapominamy o naszym koledze po fachu. Bo – jak pisał Konstanty Gebert – „Siedzi Pan też za nas. Te wszystkie wolności, których Pan broni: słowa, wyborów, tożsamości, my jeszcze mamy. Mamy je także dla tego, że Pan i tysiące takich jak Pan, pokazują na Białorusi cenę, jaką się płaci za ich odebranie".

Zjednoczmy się w Polsce pod hasłem #UwolnićPoczobuta.
Fundacja Grand Press

 

Oświadczenie Stowarzyszenia Gazet Lokalnych:

My wydawcy polskich gazet lokalnych zgromadzeni na zjeździe w Sobieszewie wzywamy Państwo Polskie do zdecydowanych działań zmierzających do uwolnienia Andrzeja Poczobuta. Ten polski dziennikarz od pół roku jest pozbawiony wolności i przebywa w białoruskim areszcie śledczym w Żodzinie. Czujemy się bezsilni i bezradni, ale mamy świadomość, że władze polskie mają narzędzia do tego by zmusić reżim Łukaszenki do uwolnienia naszego kolegi. Oświadczamy, że nigdy nie pogodzimy się z sytuacją represjonowania dziennikarzy. W sobotę, 25 września przyłączamy się do akcji Fundacji Grand Press i we wszystkich naszych portalach internetowych przypomnimy o tragicznej sytuacji w jakiej znajduje się nasz kolega dziennikarz Andrzej Poczobut, a także wielu białoruskich dziennikarzy.

Sobieszewo, 23 września 2021

(J.G)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Na coNa co

2 1

dzień serwujecie nam propagandową papkę a teraz nagle się przyłączacie do takiej akcji? 10:38, 25.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%