Zamknij

Nocni tropiciele szukali skoczków spadochronowych

21:02, 07.09.2021 | F.B
Skomentuj
REKLAMA

„Nocny Tropiciel” ogólnopolskie manewry poszukiwawczo - ratownicze w których wzięli udział żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zakrojone na szeroką skale ćwiczenie zorganizowane przez grupę „Szukamy i Ratujemy”  odbyło się  pod Koźminem Wielkopolskim. 

Były to już drugie manewry tego typu, których gospodarzem była grupa „Szukamy i Ratujemy” (SiR) z Ostrowa Wielopolskiego. Akcje przeprowadzono z okazji Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej. 

W miejscowości Józefów w gminie Koźmin Wielkopolski rozbija się samolot na którego pokładzie znajduje  się dwóch pilotów. W momencie wypadku samolot staje w płomieniach. Na pokładzie statku powietrznego znajdowała się grupa 10 skoczków spadochronowych, którzy w momencie awarii silników podjęli decyzje o oddaniu skoków ze spadochronem.  Nie wiadomo gdzie wylądowali. Należy ich odnaleźć, sprawdzić w jakiej są kondycji, zabezpieczyć i przewieźć do szpitala  rozpoczyna się akcja poszukiwawczo ratownicza z udziałem policji, Straży Pożarnej, grupy SiR oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Na szczęście to tylko wykreowany na potrzeby ćwiczeń scenariusz.

– Akcje poszukiwawczo-ratownicze to jedno z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej, do którego żołnierze przygotowują się w czasie różnorakich szkoleń i ćwiczeń, często przy udziale innych służb: Straży Pożarnej, Policji, grupy Szukamy i Ratujemy. Jestem przekonany, że udział w manewrach, doświadczenie zdobyte podczas ćwiczenia zaprocentują w przyszłości w czasie realnych działań mających na celu ochronę zdrowia i życia ludzkiego. – podkreślił ppłk Tomasz Woźniak dowódca 124 batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 12.  Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.    

Służby mundurowe i członkowie SIR postanowili połączyć siły i  przećwiczyć wspólne działania na wypadek takich zdarzeń losowych.„Terytorialsi”  sprawdzili swoje umiejętności  zarówno w działaniach ratowniczych jak i poszukiwawczych osób rannych i zaginionych. Była to też okazja do testowania specjalnej aplikacji SiR, która pomaga w prowadzeniu działań. Warunki poszukiwań były trudne, gdyż akcja prowadzona była od wieczora do nocy w gęstym lesie oraz w pobliżu akwenów wodnych. Każda grupa otrzymała swój sektor odpowiedzialności. Ćwiczenia zakończyły się sukcesem. Wszystkim poszkodowanym udzielono pomocy a osoby zaginione zostały odnaleziony przez służby i ratowników.  

mjr Marcin Misiak

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

(F.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

generale generale

2 4

No i co to wojsko Macierewicza wytopiło?? drogę do sklepu? a może smród po raporcie Smoleńskim który został potajemnie przedstawiony 21:15, 07.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BaNICKBaNICK

1 0

Cały czas o wojsku...
Wojna idzie? Już nas szykują? 22:45, 08.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%