Trąba lądowa pojawiła się w okolicach Czerniejewa w czwartek 15 czerwca ok. 12.20. Widoczny na niebie lej schodził coraz niżej. Mieszkaniec Czerniejewa pokazał zdjęcia, na których widać miejsce, gdzie lej najprawdopodobniej dotknął ziemi. Widać na nich fragment lasu z połamanymi i powykręcanymi drzewami.
- Sam kontakt z ziemią był krótkotrwały - pozwiedzają to obserwacje momentu zejścia trąby lądowej jak i szkody powstałe w wyniku jej oddziaływania. Na krótkotrwały kontakt z ziemią wskazuje przede wszystkim zaobserwowane bardzo niskie zejście leja, a także zaobserwowane, świeże, nieznaczne szkody w drzewostanie młodnika. Drzewa ułożone są charakterystycznie w różnych kierunkach, dodatkowo jedno z drzew zostało złamane, a ślad ten tylko potwierdza, że zaobserwowane szkody są świeże. Dodatkowo miejsce zaobserwowanych szkód, pokrywa się z miejscem występowania konwekcji która wygenerowała obserwowany lej kondensacyjny. Wszystko zatem wskazuje, że mamy do czynienia z krótkotrwałym kontaktem leja z ziemią, a co za tym idzie jest to pełnoprawny przypadek trąby lądowej która na podstawie obserwacji wygenerowanych szkód, osiągnęła siłę maksymalną T0/T1 - tłumaczy Łukasz Kuliński na swoim facebookowym kanale Łukasz Kuliński - Wielkopolski Łowca Burz.
Jednocześnie meteorolog ostrzega, że do soboty na terenie naszego województwa mogą pojawiać się burze.
- Podczas burz spodziewamy się silniejszego wiatru, intensywnych opadów deszczu oraz miejscami drobnego gradu - zaznacza Łukasz.
4 2
Trąba lądowa to się słoń nazywa.