W dzisiejszym niespokojnym świecie coraz więcej osób doświadcza kryzysów związanych ze stresem, emocjami, relacjami międzyludzkimi czy problemami psychicznymi. W takiej rzeczywistości ważne jest wsparcie. Profesjonalną pomoc w bezpiecznej, pełnej empatii atmosferze zapewnia Klamerka – Wrzesińskie Centrum Edukacji.
Centrum mieści się przy ul. Szkolnej 3 we Wrześni. Działająca w nim pracownia psychologiczna (gabinet nr 214) zapewnia szeroki zakres usług, który pozwala sprostać różnorodnym potrzebom klientów. Wsparcie mogą tu uzyskać zarówno dorośli, jak i młodzież.
Zajęcia terapeutyczne w centrum prowadzi Olga Leonidova, doświadczony psycholog, coach i terapeutka EEG biofeedback, która stawia na indywidualne podejście do klienta.
Z jakimi problemami można zgłosić się do centrum? Dorośli znajdą tu wsparcie w radzeniu sobie z depresją, lękiem, stresem, problemami w związku czy też trudnościami w podejmowaniu decyzji i osiąganiu celów. Nastolatkowie i młodzież mogą liczyć na pomoc w problemach szkolnych, rodzinnych czy rówieśniczych. Centrum jest gotowe udzielić wsparcia w najtrudniejszych kryzysach związanych z myślami samobójczymi, samookaleczeniami czy niską samooceną.
Osobom, które poszukują motywacji w osiąganiu celów życiowych, zawodowych czy rozwoju osobistego, Olga Leonidova proponuje sesje coachingowe.
Jedną z najbardziej innowacyjnych form terapii w pracowni jest EEG biofeedback. Ta metoda pracy pozwala na trening aktywności mózgowej w celu poprawy funkcji poznawczych, regulacji emocji i redukcji objawów lękowych.
Badanie EEG (elektroencefalografia) jest powszechnie stosowane w medycynie. Polega na monitorowaniu aktywności elektrycznej mózgu za pomocą elektrod umieszczonych na skórze głowy. Jest to bezinwazyjna i całkowicie bezbolesna procedura diagnostyczna, która pomaga lekarzom diagnozować różne zaburzenia neurologiczne, takie jak padaczka, urazy mózgu czy inne schorzenia.
Terapia EEG biofeedback wykorzystuje tę samą technologię, ale w celu treningu kontroli własnych fal mózgowych. W przypadku terapii EEG biofeedback pacjent przechodzi specjalny trening, podczas którego pacjent dostaje informację zwrotną o aktywności jego mózgu.
Treningi odbywają się w formie gry komputerowej, którą steruje się za pomocą własnych myśli, co jest szczególnie atrakcyjne dla dzieci i młodzieży. Pacjent, którego zadaniem jest zwiększenie aktywności pożądanych fal mózgowych, od razu otrzymuje informację, czy mu się to udaje, czy nie. Na przykład, gdy osoba trenowana będzie skupiona, kajak na ekranie popłynie szybciej, a puzzle będą się szybko układać, natomiast w sytuacji, gdy klient będzie zrelaksowany – fale na wodzie będą spokojne, a puzzle będą miały jasny kolor.
– W trakcie treningu klient uczy się technik relaksacji, koncentracji, kontroli emocji i reagowania na bodźce, które mogą wpływać na aktywność mózgu. To daje pacjentowi możliwość świadomej kontroli nad swoją aktywnością mózgu i pozwala dostosować swoje działania w celu osiągnięcia pożądanych rezultatów. Podczas każdej sesji terapeuta monitoruje reakcje mózgu klienta i dostosowuje trening, aby osiągnąć zamierzone cele – tłumaczy Olga Leonidova.
Tego typu terapia pomaga w radzeniu sobie z różnymi problemami dotyczącymi zachowań i emocji.
–Terapia EEG biofeedback znalazła zastosowanie w leczeniu różnych zaburzeń, takich jak ADHD, zaburzenia snu, lęki, depresja, zaburzenia ze spektrum autyzmu czy urazy mózgu. Dzięki dostosowaniu do indywidualnych potrzeb klienta i systematycznemu uczęszczaniu na treningi osoba trenowana może zauważyć wiele pozytywnych efektów, takich jak lepsza koordynacja ruchowa, stabilność emocjonalna, obniżenie napięcia emocjonalnego, zwiększenie odporności na stres, obniżenie poziomu lęku, poprawa koncentracji uwagi, lepsza pamięć, zwiększenie pewności siebie, zwiększenie umiejętności społecznych, lepsza organizacja i planowanie pracy, poprawa nastroju oraz zwiększenie umiejętności w zakresie czytania, pisania i liczenia – mówi Olga Leonidova.
W przypadku terapii EEG biofeedback ważna jest systematyczność.
– Warto jednak pamiętać, że metoda EEG biofeedback nie jest cudowną receptą na wszystko. Jest to terapia wspierająca. Wymaga przede wszystkim systematyczności, motywacji i czasu. Podobnie jak nie wytrenujemy mięśni w godzinę, tak nie nauczymy mózgu pożądanych stanów po kilku spotkaniach. Jest to bardzo indywidualna kwestia: u jednych klientów widać poprawę już po 10 treningach, inni potrzebują 30, 40 i więcej – podkreśla psycholog Klamerki.
W tym roku pracownia startuje z nowym, bezpłatnym projektem „Rozmowy, które mogą ratować życie". Celem jest zapewnienie pomocy psychologicznej osobom borykającym się z różnymi trudnościami emocjonalnymi. Jednym z kluczowych elementów tego programu będzie grupowa terapia, odbywająca się raz w miesiącu. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 13 marca, na godzinę 16.00.
Do projektu mogą zgłosić się osoby cierpiące z powodu depresji, lęku, traumy, trudności w radzeniu sobie ze stratą, kłopotów w relacjach interpersonalnych czy problemów z samoakceptacją.
– Przez udział w sesjach terapeutycznych uczestnicy mogą zyskać możliwość otwartej rozmowy o swoich problemach, zdobyć umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, wzmocnić poczucie własnej wartości, zwiększyć samoświadomość oraz nauczyć się budować zdrowe relacje z innymi, co przekłada się na poprawę zdrowia psychicznego. Dodatkowo uczestnictwo w grupowych sesjach zapewnia wsparcie społeczne i uczucie przynależności i akceptacji, co też ma istotne znaczenie dla zdrowia psychicznego. Badania naukowe potwierdzają skuteczność grupowych interwencji psychologicznych w redukcji objawów depresji, lęku i innych zaburzeń emocjonalnych – mówi Olga Leonidova.
Terapia grupowa może budzić niepokój u osób, które obawiają się „odsłaniania" swoich emocji w kontakcie z innymi. Psychologowie przekonują jednak, że dzielenie się doświadczeniami z osobami, które przeżywają podobne problemy, ma moc terapeutyczną.
– Często właśnie w takim kontekście możemy uzyskać wsparcie, zrozumienie oraz nowe perspektywy radzenia sobie z własnymi problemami. Dzięki terapii grupowej uczestnicy mogą także doskonalić swoje umiejętności interpersonalne oraz rozwijać zdolność do empatycznego słuchania i udzielania wsparcia innym. Dodatkowo uczestnictwo w terapii grupowej może pomóc w zmniejszeniu uczucia izolacji i samotności – wyjaśnia Olga Leonidova.
Terapeuta dba o bezpieczną i zaufaną atmosferę podczas zajęć.
– Terapia grupowa nie polega na zmuszaniu uczestników do zbyt szybkiego odsłaniania się przed innymi, lecz na przechodzeniu przez proces stopniowego otwierania się i budowania zaufania. Każdy uczestnik ma możliwość zabrania głosu i dzielenia się tym, co jest dla niego ważne, gdy będzie na to gotów. Można przyjść na pierwsze spotkanie, zapoznać się z terapeutą i pozostałymi uczestnikami i ocenić, czy terapia grupowa jest dla nas odpowiednia i spełnia nasze oczekiwania. Grupowa sesja terapeutyczna to miejsce, gdzie można dzielić się swoimi emocjami bez obawy, że zostanie się ocenionym. Wspólna rozmowa i wsparcie mogą pomóc w przezwyciężeniu lęku przed kontaktem z innymi oraz przynieść ulgę w trudnych chwilach – mówi Olga Leonidova.
Ważną kwestią jest brak opłat. Wrzesińskie Centrum Terapeutyczne chce w ten sposób dotrzeć do osób, które potrzebują pomocy, ale nie korzystały z niej do tej pory ze względu na bariery finansowe.
Choć korzystanie z pomocy psychologicznej staje się coraz powszechniejsze, to niektórzy nadal odczuwają lęk lub wstyd przed udaniem się po wsparcie. Jak je przełamać?
– Należy zrozumieć, że prośba o wsparcie nie oznacza słabości, lecz odwagę, i jest wyrazem głębokiej troski o swoje zdrowie psychiczne. Jeżeli czujesz, że nie jesteś jeszcze gotowa/gotowy na rozmowę z psychologiem, ale potrzebujesz wsparcia, porozmawiaj z bliskimi przyjaciółmi lub rodziną o swoich obawach. Może okazać się, że inni także mieli podobne doświadczenia i mogą cię wesprzeć. Dobrym krokiem jest też znalezienie grupy wsparcia lub internetowego forum, na którym będziesz mogła/mógł porozmawiać z innymi osobami o podobnych doświadczeniach. Podejmując decyzję o wizycie u psychologa, pamiętaj o tym, że terapeuci i psychologowie są szkoleni, by zapewnić troskliwe i wspierające środowisko, w którym możesz otwarcie rozmawiać o swoich uczuciach i potrzebach – radzi Olga Leonidova.
Wszystkie osoby, które chcą zrobić pierwszy krok w celu poprawy swojego zdrowia psychicznego, mogą kontaktować się bezpośrednio z psychologiem pod nr tel. 786-309-801 lub pod ogólnym numerem telefonicznym Klamerki - Wrzesińskiego Centrum Edukacji 791-469-333.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz