Zamknij

Słodkie przepisy na Wielkanoc. Prosto od naszych Czytelniczek

12:18, 15.04.2022 Aktualizacja: 02:28, 17.04.2022

W wielu domach trwają świąteczne przygotowania. Podrzucamy parę słodkich inspiracji na wielkanocny stół od naszych Czytelniczek.

Przepisy pochodzą z naszej rubryki kulinarnej "Gotuj z WW", która cały czas jest otwarta. Zapraszamy do kontaktu wszystkich pasjonatów gotowania i pieczenia, którzy chcieliby podzielić się z nami przepisem ([email protected]).

MAZUREK:

Przepis Julity Zacholskiej, uczennicy ZSZ nr 2 we Wrześni, zwyciężczyni XXV Ogólnopolskiego Turnieju Cukierniczego im. W. Kandulskiego w Poznaniu

Ciasto kruche

250g mąki pszennej

150g masła

100g cukru pudru

2 żółtka

Masa czekoladowa

100g śmietany 30% lub 36%

100g czekolady deserowej

Ciasto kruche - wykonanie:

Na stolnicy siekamy masło z mąką i cukrem pudrem (można użyć robota kuchennego). Dodajemy żółtka i ugniatamy na jednolitą masę. Kruche ciasto na mazurek wielkanocny należy schłodzić w lodówce przez co najmniej godzinę.

Jedną z połówek ciasta wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia tworząc spód mazurka. Ciasto nakłuwamy widelcem . Z drugiej połówki robimy dekoracje brzegów mazurka. Przygotowujemy wałeczki o średnicy około 7 mm. Bierzemy po dwa wałeczki i zwijamy wokół siebie. Układamy na brzegach ciasta, dopasowując do foremki. W razie konieczności przycinamy nożem.Pieczemy przez 15-20 min w 180°C.

Masa czekoladowa - wykonanie:

Masę czekoladową przygotowujemy podgrzewając w kąpieli wodnej śmietanę kremówkę, do której dodajemy czekoladę. Gdy czekolada się rozpuści i połączy ze śmietaną, ściągamy miseczkę i studzimy przez około 15 min.

Na wcześniej przygotowane i przestudzone ciasto kruche, wylewamy masę czekoladową i zostawiamy na około  30 min, by masa lekko stężała. Dekorujemy mazurek wedle swoich upodobań.

 

BABKA TULIPANOWA

Przepis Jolanty Kamińskiej, przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich „Dolina Wrześnicy” w Psarach Polskich

SKŁADNIKI:

1 kostka masła

1 szklanka cukru

6 jajek

2 szklanki mąki tortowej

8 łyżek oleju rzepakowego

2 łyżeczki proszku do pieczenia

kisiel wiśniowy

2 łyżki kakao

0,5 szklanki maku

WYKONANIE:

Żółtka, cukier i masło miksujemy. Dodajemy mąkę z proszkiem do pieczenia oraz olej. Białka ubijamy ze szczyptą soli i mieszamy z powstałą masą. Dzielimy masę na 4 części: jedną zostawiamy białą, drugą mieszamy z kisielem, trzecią z makiem, a czwartą z kakao. Warstwy kolejno wykładamy do foremki. Ciasto pieczemy w nagrzanym do 180 stopni (góra-dół bez termoobiegu) piekarniku przez ok. 45 minut.

 

CIASTO CZEKOLADOWE Z WIŚNIAMI

Przepis Magdaleny Barańskiej z Sokołowa

SKŁADNIKI:

6 jajek

1 szklanka cukru

1 szklanka mąki ziemniaczanej

0,5 szklanki mąki tortowej

2 łyżeczki proszku do pieczenia

2 łyżeczki kakao

MASA:

700 ml śmietanki 30 proc.

2 mleczne czekolady

wydrążone wiśnie

WYKONANIE:

1. Jajka ubić z cukrem, dodać mąkę i wymieszane z proszkiem do pieczenia kakao. Wymieszać. Wylać na blachę o wymiarach 40 x 25 cm.

2. Piec 30–35 minut w temperaturze 175 stopni C.

3. Zimny placek przeciąć na pół. Ciasto można skropić cytryną.

4. Zrobić masę – w śmietanie rozpuścić czekolady. Schłodzić w lodówce i ubić.

5. Przełożyć placek masą. W środek włożyć wiśnie.

6. Górną warstwę placka posmarować masą i posypać tartą czekoladą.

 

RED VELVET

Przepis Natalii Voznitsy – pani Natalia wykonuje artystyczne ciasteczka, ciasta oraz czekolady i czekoladki. Jej dzieła można zobaczyć: TU.

SKŁADNIKI:

120 g cukru pudru

16 g cukru waniliowego

230 g mąki

Szczypta soli

5 g kakao

10 g proszku do pieczenia

1 jajko

40 ml mleka

50 g masła

0,5 łyżeczki czerwonego barwniku

WYKONANIE:

1. Rozbij jajko na talerz, dodaj czerwony barwnik i cukier waniliowy, ubij trochę trzepaczką, aż będzie gładkie.

2. Do miski wsyp cukier puder, mąkę, sól, proszek do pieczenia i kakao, wymieszaj trzepaczką.

3. Do suchej masy dodaj masło w temperaturze pokojowej, mleko i jajko z barwnikiem. Wszystko wymieszaj. Gotowe ciasto powinno trochę przyklejać się do rąk.

4. Włóż ciasto do torebki foliowej i pozostaw w zamrażarce na 20 minut.

5. Wyjmij ciasto z zamrażarki, podziel na równe kulki i obtocz je w cukrze pudrze.

6. Rozłóż jedną kulkę daleko od drugiej, bo ciastka kilkakrotnie zwiększą objętość podczas pieczenia.

7. Piecz w 180 stopniach przez 12–15 minut.

 

TORT Z BRZOSKWINIAMI

Przepis Amelii Mikołajczyk, naszej najmłodszej pasjonatki gotowania

BISZKOPT:

3 szklanki mąki

2 łyżeczki proszku do pieczenia

3/4 szklanki cukru

3 łyżeczki cukru waniliowego

3 łyżki kakao2 jajka

1 i 1/2 szklanki mleka

3/4 szklanki oleju

KREM:

300 ml śmietany kremówki 30 proc.

250 g serka mascarpone

około 3 lub 4 łyżki cukru pudru (do smaku)

DODATKOWO:

puszka brzoskwiń

100 g mlecznej czekolady

WYKONANIE:

1. Do miski wsypać mąkę, proszek do pieczenia, cukier, cukier waniliowy i kakao. Dodać jajka, mleko i olej i zmiksować mikserem na gładką masę. Gotowe ciasto przelać do tortownicy o średnicy 28,5 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 200 stopni przez 20-25 minut, do suchego patyczka. Odłożyć do wystygnięcia.2. Śmietanę kremówkę miksować do czasu, aż się ubije. Wsypać cukier puder i miksować jeszcze 20 sekund. Do gotowej śmietany z cukrem pudrem wkładać po łyżce serek mascarpone. Nie można za długo miksować, bo śmietana się zwarzy i zrobią się grudki.

3. Przestudzony biszkopt przeciąć na pół. Dolną cześć ułożyć na podstawie tekturowej do tortów i rozsmarować na nim połowę śmietany. Na kremie ułożyć pokrojone w kostkę brzoskwinie i przykryć je delikatnie warstwą śmietany, aby mógł się do nich przykleić górny biszkopt. Na górze i po bokach rozsmarować pozostałą śmietanę. Ciasto włożyć na 30 minut do lodówki, aby śmietana się schłodziła.4. W tym czasie rozpuścić czekoladę, aby wystygła przed nałożeniem na tort. Gdy tort się schłodzi, ułożyć wokół pokrojone brzoskwinie, a na środku wylać przestudzoną czekoladę, na którą wyłożyć resztę brzoskwiń.

CIASTO SMAK DZIECIŃSTWA

Przepis Agnieszki Koszyczarek – więcej przepisów Agnieszki: TUTAJ.

SKŁADNIKI:

BISZKOPT:

4 jajka

150 g cukru

62 g mąki pszennej tortowej typ 450

62 g mąki ziemniaczanej

1 łyżeczka proszku do pieczenia

1 łyżka kakao

3 łyżki wody

I WARSTWA:MASA BUDYNIOWA:

3 szklanki mleka

2 budynie śmietankowe

1/2 szklanki cukru

cukier wanilinowy

kostka margaryny

II WARSTWA: SZYSZKA

80 g masła

opakowanie ryżu preparowanego (90 g)

gotowa masa krówkowa lub kajmakowa

III WARSTWA: MASA Z MLEKIEM W PROSZKU

200 g masła

1/2 szklanki cukru

1/2 szklanki wody

2 szklanki mleka w proszku

1 łyżka kakao

WYKONANIE:

BISZKOPT :Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić na sztywną pianę. Dalej ubijając, dodać stopniowo cukier i po jednym żółtku. W miseczce wymieszać obie mąki z kakao i proszkiem do pieczenia. Przesiać do masy jajecznej, delikatnie wymieszać szpatułką. Na końcu dodać wodę. Formę wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno). Ciasto przełożyć do formy i piec we wcześniej nagrzanym piekarniku w temperaturze 180˚C przez ok. 20-25 minut. Pozostawić do ostygnięcia. Wyjąć biszkopt z formy, blaszkę wyłożyć folią aluminiową, aby ciasto nie przeszło jej smakiem i zapachem. Zdjąć z biszkoptu papier do pieczenia i włożyć na przygotowaną blachę.

MASA BUDYNIOWA: Budynie ugotować w 3 szklankach mleka z cukrem waniliowym i zwykłym. Do gotowego, gorącego budyniu dodać w kawałkach margarynę i zmiksować na jednolitą masę. Przygotowaną masę wylać na biszkopt i równomiernie rozprowadzić po całym cieście. Odstawić.

SZYSZKA:Do metalowej miski włożyć masło oraz masę krówkową. Rozpuścić je w kąpieli wodnej. Wymieszać na jednolitą masę. Dodać ryż preparowany, dokładnie połączyć składniki. Gotową masę równo wyłożyć na ciasto. Odstawić.

MASA Z MLEKIEM W PROSZKU:Masło zagotowujemy z wodą i cukrem, delikatnie studzimy i dodajemy mleko w proszku. Aby dobrze wymieszać, używamy miksera. Odlewamy około 3/4 szklanki masy, do której dodajemy kakao i dokładnie mieszamy. Wylewamy na ciasto jasną masę, rozprowadzając równomiernie na całym placku. Z pozostałej masy z dodatkiem kakao robimy wzorki. Odstawiamy. Ciasto najlepiej smakuje następnego dnia.

 

TORT Z KWIATAMI

Przepis Violetty Rogowskiej – pani Violetta pochodzi z Miłosławia, obecnie pracuje jako szef kuchni w stołówce szkolnej w Anglii. Jej pasją jest pieczenie ciast. Upiekła tort dla samego Borisa Johnsona

BISZKOPT

6 jajek

1 szklanka cukru

1 szklanka mąki tortowej

½ szklanki mąki ziemniaczanej (w wersji ciemnego biszkoptu zamiast mąki ziemniaczanej używamy kakao w takich samych proporcjach)

1 łyżeczka proszku do pieczenia

KREM ŚMIETANKOWO-CZEKOLADOWY

600 ml śmietany kremówki

300 g czekolady mlecznej

2 śmietanfixy lub inny utrwalacz do śmietanki

DODATKOWO POTRZEBNE BĘDĄ:

podstawka lub talerz pod tort

2 rękawy cukiernicze i tylki

frużelina z czarnej porzeczki lub dżem porzeczkowy

woda z sokiem z cytryny i odrobiną cukru do nasączenia biszkoptów

200 g malin i 4 batoniki kinder bueno do przełożenia tortu

600 ml śmietany kremówki i 2 śmietanfixy lub serek mascarpone do wykończenia tortu

żywe kwiaty, np. róże, oraz kilka bezików i czekoladek do dekoracji tortu

WYKONANIE:

DZIEŃ 1

Pieczemy biszkopt. Najlepiej zrobić to na dzień przed składaniem tortu, ponieważ wtedy biszkopt łatwiej przekroić na równe blaty. Jajka i cukier ubijamy mikserem – chwilkę na niskich obrotach, stopniowo zwiększając obroty do maksymalnych – aż do powstania lekkiej, puszystej piany i całkowitego rozpuszczenia się cukru (można to sprawdzić, rozcierając pianę jajeczną między palcami). Następnie dodajemy stopniowo przesianą wcześniej mąkę, za każdym razem delikatnie mieszając, ale już tylko łyżką. Dodajemy też mąkę ziemniaczaną (lub kakao) i proszek do pieczenia.

Ciasto biszkoptowe przekładamy do tortownicy o średnicy 23 cm. Dno tortownicy wykładamy papierem do pieczenia, a boki natłuszczamy i wysypujemy mąką. Pieczemy w nagrzanym piekarniku w 180°C przez około 40–45 minut (lub, w zależności od piekarnika, do suchego patyczka).

Biszkopt odstawiamy do wystudzenia, a następnie wyjmujemy ostrożnie z tortownicy. Zabezpieczamy folią spożywczą i zostawiamy na noc.

Porada pani Violetty: – Mam w zwyczaju upieczone ciasto biszkoptowe zaraz po wyjęciu z piekarnika zrzucać z wysokości kolan. Wtedy nigdy mi nie opada.2. Zaczynamy robić krem śmietankowo-czekoladowy. W rondelku zagrzewamy śmietankę. Nie należy jej gotować! Następnie dodajemy do niej połamaną na kawałki czekoladę mleczną. Delikatnie mieszamy, aż do momentu rozpuszczenia się czekolady. Następnie „czekoladową śmietankę” odstawiamy do całkowitego wystudzenia i pod przykryciem wstawiamy na noc do lodówki.

DZIEŃ 2

Myjemy i osuszamy maliny. Kroimy batoniki kinder na małe kawałki.

Porada pani Violetty: – Można też wykorzystać inne ulubione owoce. Osobiście nie polecam w zimie dodawać do kremu truskawek, ponieważ o tej porze roku te dostępne w sklepach są bardzo wodniste i bardzo prawdopodobne, że krem, do którego je dodamy, po prostu nam „popłynie”.

Kroimy biszkopt na 3 równe blaty.

Przygotowujemy poncz do nasączenia tortu. Może to być sok z cytryny dodany do niewielkiej ilości przegotowanej, ostudzonej wody, lekko dosłodzonej cukrem. W wersji „dla dorosłych” możemy dodać do ponczu likier amaretto.

Porada pani Violetty: – Jeśli ktoś nie lubi cytryny, może użyć przestudzonej herbatki owocowej czy kawy, a nawet soku ananasowego. Ten ostatni świetnie sprawdza się w tortach śmietankowych z brzoskwiniami i ananasami. Z likierem amaretto tworzy połączenie wprost idealne.

Przygotowujemy krem. Wyjmujemy z lodówki śmietankę z czekoladą i ubijamy przez chwilę mikserem na najwyższych obrotach (do momentu powstania gęstego kremu). Pod koniec ubijania dodajemy śmietanfixy.

Składamy tort. Szykujemy podkładkę lub talerz. Połowę kremu przekładamy do rękawa cukierniczego z okrągłą tylką. Na podkładce pod nasz tort robimy „kleksa” kremem, po czym układamy na nim nasz pierwszy blat biszkoptowy (zapobiegnie to przesuwaniu się tortu). Następnie biszkopt delikatnie nasączamy ponczem. Wkoło blatu biszkoptowego robimy obwódkę kremem czekoladowym. Środek biszkoptu smarujemy warstwą frużeliny, którą pokrywamy warstwą kremu. Na kremie układamy pokrojone batoniki. Niewielką ilością kremu pokrywamy drugi blat biszkoptowy, a następnie stroną z kremem przykrywamy batoniki kinder i lekko dociskamy. Pierwsze przełożenie jest gotowe!

Powtarzamy czynności wykonane wcześniej, z tym że zamiast batoników układamy maliny. Pamiętajmy, żeby każdą warstwę biszkopta – także ostatnią – nasączyć ponczem.

Wyrównujemy boki między blatami, po czym wstawiamy tort do lodówki na kilka godzin, aby naturalnie osiadł.

Ubijamy śmietankę kremówkę z łyżką cukru na najwyższych obrotach miksera. Pod koniec ubijania dodajemy śmietanfixy lub serek mascarpone, który również świetnie usztywni śmietankę. Tak przygotowany krem przekładamy do rękawa cukierniczego z okrągłą tylką, a następnie równomiernie nanosimy wokoło tortu, zaczynając od dołu, a kończąc na górze. Wygładzamy tort. Zmieniamy tylkę, aby udekorować górę. Tort ponownie odstawiamy do lodówki. Pozostałą ubitą śmietankę także przechowujemy w lodówce – przyda się do wykończenia.

Przygotowujemy kwiaty do dekoracji. Przycinamy je na długość kilku centymetrów, płuczemy zimną wodą i osuszamy. Końcówki kwiatów należy zabezpieczyć, np. owijając je folią spożywczą. Pamiętajmy, żeby używać tylko jadalnych kwiatów.

Układamy kwiaty na torcie. Dekoracje możemy dopełnić bezikami lub czekoladkami.

 

BEZA PAVLOVA

Przepis Patrycji Nowakowskiej, absolwentki ZSZ nr 2 we Wrześni, laureatki II miejsca Ogólnopolskiego Konkursu dla Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz - więcej przepisów Patrycji: TUTAJ.

SKŁADNIKI:

BEZA:

6 białek

300 g cukru

1 łyżeczka skrobi

1 łyżeczka soku z cytryny

MASA:

500 ml śmietanki 36%

Świeże owoce (idealne są borówki, maliny lub truskawki, ale można także udekorować bezę bakaliami)

WYKONANIE:

1. W misce ubić białka ze szczyptą soli na sztywną pianę. Powoli dodawać cukier. Pod koniec do sztywno ubitej piany dodać sok z cytryny oraz skrobię i wymieszać szpatułką.

2. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia. Z piany uformować kształt tortu (okrąg).

3. Bezę wstawić do nagrzanego piekarnika 145°C, po 7 minutach zmniejszyć temperaturę do 110°C i piec około 2,5 – 3 h.

4. Bezę studzimy w uchylonym piekarniku.5. Wystudzoną bezę wykładamy na paterę, ubijamy kremówkę z łyżką cukru pudru i dekorujemy świeżymi owocami.

 

SERNIK Z HERBATNIKAMI BEZ PIECZENIA I SZARLOTKA

Przepisy Magdaleny Kubasik – więcej przepisów Magdaleny: TUTAJ.

Sernik z herbatnikami bez pieczenia

SKŁADNIKI:

4 żółtka

1 szklanka cukru

500 g twarogu półtłustego

250 g margaryny2-3 łyżki kakao

POLEWA CZEKOLADOWA DO SERNIKA:

125 g margaryny lub masła

pół szklanki cukru (może być mniej)

2 łyżki kakao2

łyżki wody

WYKONANIE:

1. Żółtka z cukrem ubić na pianę à la kogel-mogel.

2. W osobnej misce zmiksować margarynę. Dodać do niej twaróg i zmiksować wszystko.

3. Do miski z margaryną i serem wlewać powoli kogel-mogel, pamiętając o ciągłym miksowaniu. Całość powinna tworzyć gładką masę.

4. Powstałą masę serową podzielić na pół. Do jednej części dodać kakao i delikatnie wymieszać.

5. Blaszkę (24 x 24 cm) wyłożyć papierem do pieczenia. Na spodzie ułożyć herbatniki. Delikatnie i małymi porcjami na całej powierzchni rozłożyć masę kakaową i rozprowadzić równomiernie po powierzchni herbatników. Następnie położyć warstwę herbatników i rozprowadzić na nich masę serową. Na wierzch położyć znów herbatniki.

6. Ciasto włożyć na 2 godziny do lodówki, żeby masy zastygły.Składniki na polewę włożyć do rondelka. Gotować na małym ogniu. Płynną polewę wylać na wierzch ciasta. Sernik najlepiej smakuje na drugi dzień.

 

Szarlotka

SKŁADNIKI:

250 g margaryny

3/4 szklanki cukru

4 żółtka500 g mąki

2-3 łyżki gęstej śmietany (12% lub 18%)

1 łyżeczka proszku do pieczenia

1 opakowanie cukru waniliowego

1,5 kg jabłek

2 łyżeczki cynamonu

1/4 szklanki cukru

4 białka

2 łyżki cukru pudru

WYKONANIE:

Ucierać margarynę z cukrem, dodając stopniowo żółtka. Do margaryny z cukrem i żółtkami dodać mąkę, śmietanę, proszek do pieczenia i cukier waniliowy. Zagnieść ciasto. Można się wspomóc mikserem z hakiem, a potem ręcznie uformować kulkę. Powstałe ciasto podzielić na dwie kulki – jedną większą (2/3) i drugą mniejszą (1/3). Włożyć je do zamrażalnika. W międzyczasie przygotować jabłka. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i zetrzeć na dużych oczkach tarki. Dodać do nich cynamon i cukier. Wszystko wymieszać. Piekarnik nastawić na 180 stopni. Blaszkę (ok. 40 x 25 cm) wyłożyć papierem do pieczenia. Na spód wyłożyć większą kulkę ciasta (2/3) i rozłożyć na nim równo jabłka. Wstawić do piekarnika na 30 minut. Po 30 minutach można zacząć ubijać białka. Pod koniec ubijania dodać cukier puder i ubijać jeszcze 2 minuty. Ciasto wyciągnąć z piekarnika, rozłożyć na nim pianę, a na niej rozkruszone palcami po ciasto z mniejszej kulki (jeżeli kulka jest mocno zamrożona, można zetrzeć ją na dużych oczkach tarki). Włożyć do piekarnika jeszcze na 15 minut. Po ostudzeniu ciasto można posypać cukrem pudrem.

 

 

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%