Dla przyczepności znaczenie ma zarówno rodzaj podłoża, jak i typ opon. Na rodzaj nawierzchni, po której będzie się poruszało Twoje auto, nie masz wpływu, jednak możesz zadecydować o wyborze opon. Producenci ogumienia do samochodów oferują modele przynależące do kilku klas przyczepności. Najwydajniejsze są opony klasy A, za sprawą których droga hamowania wynosi zaledwie około 3 m. Dzięki odpowiedniej sile nacisku opony na nawierzchnię oraz intensywności tarcia ogumienie klasy A gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa na drodze nawet w ulewne dni. Dla komfortu jazdy w strugach deszczu znaczenie ma również układ rowków na powierzchni opon. Najlepiej sprawdza się tak zwany bieżnik kierunkowy, na którym nacięcia układają się w kształt litery "V" lub "U". Tak zaprojektowany wzór bieżnika sprawia, że woda wyrzucana jest na zewnątrz, a opona nie ślizga się po mokrej jezdni.
Aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów, systematycznie sprawdzaj stan opon, a przede wszystkim głębokość bieżnika. W nowych oponach może ona wynosić nawet 8-10 mm, ale wraz z upływem czasu ulega ona znacznemu zmniejszeniu. Tempo tego procesu zależy od częstotliwości i intensywności użytkowania pojazdu. Wraz z redukcją głębokości bieżnika opona traci swoje pierwotne właściwości, a szczególnie przyczepność. Dlatego, choć przepisy prawa dopuszczają znacznie mniejszą głębokość bieżnika, planując jazdę w trudnych warunkach pogodowych, warto rozważyć wymianę opony już przy głębokości na poziomie 4-5 mm. Na bieżąco monitoruj też ciśnienie w oponach, pamiętając, że zarówno nadmiernie wysokie, jak i zbyt niskie może się przekładać na obniżenie przyczepności ogumienia do mokrej nawierzchni.
Dla zwiększenia przyczepności ogumienia samochodu do mokrej nawierzchni znaczenie ma nie tylko optymalny wybór rodzaju opon oraz stan bieżnika, ale również styl prowadzenia pojazdu. Dynamiczna jazda z dużą ilością brawurowych manewrów oraz tendencją do gwałtownego hamowania podwyższa ryzyko poślizgu na mokrej drodze czy autostradzie. Dla podniesienia bezpieczeństwa podróży warto unikać więc szaleństw na trasie. Dla zwiększenia przyczepności opon wskazane jest też omijanie kałuż, a jeśli jest to niemożliwe, warto je pokonywać z niewielką prędkością. Stosując się do tych zaleceń, zmniejszysz ryzyko kolizji czy wypadku. Pamiętaj jednak, że nawet poruszając się bardzo ostrożnie, możesz stać się uczestnikiem przykrego zdarzenia drogowego, a wówczas z pewnością przyda Ci się dobre ubezpieczenie samochodu. Warto, abyś obok obowiązkowego OC dodatkowo zabezpieczył się, wykupując polisę autocasco.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
*16:42, 22.10.2024
3 0
* najwydajniejsze są opony klasy A, za sprawą których droga hamowania wynosi zaledwie 3m* ? Z jakiej V początek hamowania ?