Zamknij

Wyłazy dachowe – sprawdź, kiedy masz obowiązek je zamontować!

13:19, 05.07.2024 .
Skomentuj

Wyłazy dachowe to specyficzne konstrukcje, których budowa przypomina okno. Pozwalają one bezpiecznie wejść na dach, wpływając na komfort wykonywania wielu prac konserwacyjnych. Dzięki wyłazom można również kompleksowo wykorzystać naturalne światło dzienne; ich łatwa obsługa pozwala na wietrzenie pomieszczeń znajdujących się bezpośrednio pod dachem, a fakt, że można dopasować je niemal do każdego pokrycia dachowego powoduje, że coraz więcej osób zastanawia się nad ich montażem już na etapie projektowania domów, budynków przemysłowych czy budowli publicznych. Warto wiedzieć, że montaż wyłazu dachowego to dla niektórych obowiązek – to, kto powinien zamontować wyłaz dachowy znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Dokument wskazuje, że takie wyjście jest obowiązkowe w przypadku budynków posiadających co najmniej dwie kondygnacje; zalicza się do nich domy piętrowe, a także konstrukcje z użytkowym poddaszem.

Kiedy warto rozważyć montaż wyłazu dachowego?

Konstrukcja doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzeba światła, a samo doświetlenie wnętrza przekłada się na jego funkcjonalność. Również, gdy chce się zyskać bezpieczne wyjście na dach, montaż wyłazu jest jednym z najlepszych wyborów. Warto wiedzieć, że każdy wyłaz dachowy umożliwia także dostarczenie do wnętrza domu świeżego powietrza, wspierając w ten sposób procesy wentylacji i cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Regularne otwieranie wyłazów dachowych minimalizuje ryzyko powstawania wilgoci, a także pojawiania się w domu przykrego zapachu czy niepożądanego zaduchu. Aby jednak konstrukcja mogła spełniać wszystkie wymienione powyżej funkcje, powinna być dopasowana do specyfiki dachu, jak i przeznaczenia pomieszczenia znajdującego się pod nim.

Dach to jeden z kluczowych elementów każdego budynku. Dlatego już na początku projektowania należy zwrócić uwagę na fakt, by wejście na szczyt domu w celach naprawy ewentualnych uszkodzeń było łatwe, a przy tym bezpieczne. Wybierając wyłaz dachowy, powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry takie jak:

  • Materiał wykonania. Coraz częściej możemy spotkać konstrukcje powstałe z wysokogatunkowych tworzyw sztucznych. Tego typu wyłazy znajdziemy między innymi na stronie firmy Mediplex – https://mediplex.pl/sklep/budownictwo/wylazy-dachowe/. Elementy cechują się wytrzymałością i odpornością wobec skrajnych temperatur, przez co stanowią inwestycję na lata. Dodatkowo, większość wyłazów może zostać zaprojektowana typowo pod potrzeby danego budynku.
  • Funkcjonalność. Praktycznymi elementami w niemal wszystkich wyłazach są specjalne blokady oraz ograniczniki, których rolą jest zatrzymanie uchylenia skrzydła okna na dowolnym poziomie, bez ryzyka jego nagłego zatrzaśnięcia się czy uszkodzenia.
  • Szczelność. Niezależnie od tego, czy poddasze jest użytkowe czy też nie, brak możliwości przedostania się wody, gradu czy śniegu minimalizuje ryzyko powstawania wilgoci, której pozbycie się bywa kłopotliwe.
  • Termoizolacyjność. Cecha przydatna zwłaszcza na poddaszach podgrzewanych; wyłazy dachowe o jej właściwym poziomie pozwolą zredukować straty ciepła w okresie zimowym, co jest w stanie przełożyć się na realne oszczędności.

Ile kosztuje wyłaz dachowy?

Rynek pełen jest różnych modeli wyłazów dachowych, które różnią się od siebie między innymi sposobem wykonania – należy więc mieć na uwadze fakt, że cena wyłazu będzie uzależniona od wielu czynników, takich jak funkcjonalność, parametry wielkości, jak i od renomy producenta. Wyłaz dachowy może kosztować setki, jak i tysiące złotych. Warto jednak mieć świadomość tego, że odpowiednio dobrany wyłaz dachowy może stanowić inwestycję na lata; między innymi dlatego warto jest postrzegać cenę jako kwestię drugorzędną, o wiele bardziej skupiając się na odpowiednich parametrach danego produktu.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%