Zamknij

Jak się nie dać wiosennej alergii?

14:38, 27.03.2024 . Aktualizacja: 14:38, 27.03.2024
Skomentuj

Końcówka zimy i nadejście wiosny to czas budzenia się przyrody do życia po długim odpoczynku. Jest to także okres, w którym rośliny rozpoczynają kwitnienie. Pyłek unoszący się w powietrzu u wielu osób powoduje podrażnienie i alergię. Sprawdź, jak możesz łagodzić jej objawy!

Jak zmniejszyć ilość alergenów w otoczeniu?

Im więcej alergenów w powietrzu, tym intensywniejsze objawy alergii. W związku z tym, by złagodzić katar, kichanie i podrażnienie śluzówki, należałoby zmniejszyć ilość substancji, które do nich prowadzą. Niektórzy planują w tym czasie urlop w miejscu, gdzie pylenie już się skończyło lub jeszcze nie zaczęło. Jeśli nie możesz skorzystać z tej możliwości, spróbuj w inny sposób ograniczyć ilość alergenów w swoim domu. 

Wietrzenie mieszkania po deszczu i w godzinach nocnych to gwarancja, że świeże powietrze nie będzie zawierało dużo pyłków i zarodników. Przydaje się też regularne pranie odzieży wierzchniej i pościeli. Doskonale sprawdza się stosowanie oczyszczaczy powietrza. Filtry pomagają usunąć alergeny. Wymienione powyżej sposoby wykazują dużą skuteczność w ograniczaniu intensywności alergii. Co ważne, można je stosować bezpiecznie u dzieci i dorosłych.  

Doraźna pomoc przy alergii – co przynosi ulgę?

Dobrym rozwiązaniem są krople do nosa, które skutecznie obkurczają śluzówkę i dbają o jej prawidłowe nawilżenie. Substancje aktywne zawarte w preparatach pomagają łagodzić uciążliwe objawy alergii. Do najskuteczniejszych należy chlorowodorek azelastyny i furoinian mometazonu. Obie substancje wykazują właściwości przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Łagodzą objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zmniejszają dolegliwości towarzyszące katarowi siennemu, czyli obrzęk i podrażnienie śluzówki. W rezultacie oddychanie staje się łatwiejsze. Jeśli zależy Ci na skutecznym i szybkim obkurczeniu naczyń krwionośnych, wybierz produkty z ksylometazoliną lub oksymetazoliną. 

Inne sposoby na wiosenną alergię

W walce z objawami sezonowej alergii dużą skuteczność wykazują preparaty przyjmowane doustnie oraz aplikowane do otworów nosowych. Największą skuteczność wykazują leki antyhistaminowe i glikokortykosteroidy. Leki przeciwhistaminowe przepisywane są pacjentom w celu złagodzenia symptomów kataru siennego, kichania i łzawienia oczu. Glikokortykosteroidy pomagają zmniejszyć ilość wydzieliny, redukują też kichanie i świąd. 

Rolę wspomagającą mogą pełnić herbatki ziołowe: z pokrzywy zwyczajnej, miłorzębu japońskiego, ostropestu plamistego lub krwawnika pospolitego. Aby móc w porę przygotować się na nadchodzącą alergię – umówić wizytę u lekarza i zaopatrzyć się w leki i krople do nosa – warto na bieżąco śledzić kalendarz pylenia.  

Najbardziej dokuczliwe objawy wiosennej alergii to swędzenie nosa, katar i kichanie. Symptomy te można złagodzić, zmniejszając ilość alergenów w otoczeniu. Dobrze sprawdza się też stosowanie kropli i sprayu do nosa. Preparaty te zmniejszają obrzęk i łagodzą podrażnienie śluzówki nosa, ułatwiając oddychanie.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%