Zamknij

Przegląd samochodu - obowiązek każdego kierowcy

15:06, 12.06.2023 Aktualizacja: 15:15, 12.06.2023
Skomentuj

Jako właściciel pojazdu jesteś zobowiązany do dbania o jego dobry stan techniczny. Twoim zadaniem jest okresowe sprawdzenie auta na stacji kontroli pojazdów. Na czym polega taka kontrola? Jakie są koszty? W jakich sytuacjach przegląd auta wykonuje się rzadziej niż raz do roku? Sprawdź!

Każdy pojazd musi przejść badanie techniczne, aby był dopuszczony do ruchu drogowego. Co w sytuacji, kiedy zapomnisz o terminie ważności przeglądu swojego auta? Jakie konsekwencje Cię czekają? Co podlega kontroli podczas takich oględzin? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule!

Na czym polega przegląd auta?

Przepisy dotyczące badania technicznego pojazdów reguluje Ustawa Prawo o ruchu drogowym. Weryfikacji podlegają samochody, motorowery, ciągniki rolnicze, pojazdy wolnobieżne kolejek turystycznych oraz przyczepy. Oględziny polegają na sprawdzeniu poszczególnych elementów pojazdu. Wszystko po to, aby ocenić sprawność części, które odpowiedzialne są za bezpieczeństwo podczas jazdy. Tak samo jak wykupienie polisy OC, wykonanie przeglądu technicznego auta jest obowiązkowe.

Jeśli poszukujesz ubezpieczenia dla swojego pojazdu, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń dostępnego na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/. Dzięki temu w 5 minut porównasz oferty spośród kilkunastu towarzystw.

Przegląd auta trwa zazwyczaj do kilkudziesięciu minut. W zależności od tego, w jakim stanie jest Twój samochód. 

Wyróżnia się trzy rodzaje badania technicznego:

  • okresowe - standardowy przegląd pojazdu; wykonywany najczęściej raz do roku, w zależności od rodzaju pojazdu,
  • dodatkowe - przegląd wykonywany niezależnie od badania okresowego; dotyczy pojazdów, które np. zostały skierowane na oględziny przez organ kontroli ruchu drogowego lub będą przeznaczone do użytku jako taksówka czy pojazd do nauki jazdy,
  • dotyczące zgodności z warunkami technicznymi - w przypadku aut zabytkowych przed pierwszą rejestracją w Polsce.

Analizie podlega:

  • zawieszenie,
  • układ kierowniczy,
  • hamulce,
  • oświetlenie,
  • ogumienie,
  • nadwozie,
  • pasy bezpieczeństwa,
  • układ wydechowy i emisja zanieczyszczeń,
  • obowiązkowe wyposażenie.

Badanie techniczne auta - gdzie, jak często i jakie dokumenty musisz zabrać?

Aby wykonać przegląd samochodu, udaj się na przeznaczoną do tego stację kontroli pojazdów. To, na jaką stację musisz się skierować, zależy od tego, jaki pojazd posiadasz.

Wyróżnia się punkty:

  • podstawowe - w których możesz wykonać badanie okresowe i dodatkowe; dotyczą pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t oraz przyczep, które mogą być podpięte pod tego rodzaju pojazdy,
  • okręgowe - w których możesz wykonać badanie okresowe i dodatkowe; dotyczą wszystkich pojazdów.

Badania okresowe samochodów wykonuje się najczęściej raz do roku. Wyjątkiem są poniższe sytuacje:

  • w przypadku aut osobowych, motocykli, pojazdów ciężarowych o masie do 3,5 t oraz przyczep o masie do 3,5 t pierwsze badanie musisz wykonać przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji, kolejne do 5 lat od pierwszej rejestracji, a następne już co roku,
  • przyczepy lekkie i pojazdy zabytkowe, jeśli nie wystąpiły inne okoliczności, które wymagają dodatkowych badań, musisz sprawdzić tylko raz, przed rejestracją,
  • coroczny przegląd wymagany jest m.in. przy taksówkach, pojazdach przeznaczonych do zarobkowego przewozu osób, uprzywilejowanych, przeznaczonych do nauki jazdy, samodzielnie zbudowanych oraz przewożących niebezpieczne ładunki.

Jeśli wybierasz się na badanie techniczne, zabierz ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu. W przypadku gdy nie jest to możliwe, okaż dokument potwierdzający zatrzymanie go przez policję lub pozwolenie czasowe. Dodatkowo, jeśli Twój pojazd posiada instalację gazową, koniecznie przedstaw zaświadczenie potwierdzające legalizację zbiornika. W przypadku pojazdu przeznaczonego na taksówkę musisz mieć przy sobie świadectwo legalizacji taksometru.

UWAGA

Od 4 września 2022 roku karta pojazdu nie jest już wydawana przez wydziały komunikacji. W związku z tym nie możesz już posługiwać się tym dokumentem podczas badania technicznego pojazdu.

Koszt badania technicznego pojazdu

Ceny przeglądu okresowego są niezmienne od kilku lat. Koszt takiego badania regulowany jest przez przepisy, więc na każdej stacji kontroli pojazdów zapłacisz tyle samo. Ile kosztuje przegląd samochodu? 

Jeśli Twój pojazd jest zasilany gazem, wymagane jest także specjalistyczne badanie, którego dodatkowy koszt wynosi 64 zł.

Terminowość badania technicznego

Ważność badania technicznego możesz sprawdzić za pomocą usługi “Mój Pojazd” oraz “Historia Pojazdu”. Oba portale są zupełnie bezpłatne. Do użytku pierwszego z nich wymagane jest posiadanie profilu zaufanego. Druga strona wymaga podania daty pierwszej rejestracji, nr rejestracyjnego i nr VIN pojazdu. Obie usługi gromadzą informacje dotyczące aktualnego przeglądu oraz m.in. dane auta czy informacje o aktywnej polisie OC. 

Jeśli zapomnisz o kończącym się terminie ważności badania technicznego, niezwłocznie udaj się na stację kontroli pojazdów. W innym przypadku, jeżeli organ kontroli drogowej odkryje, że nie masz ważnego badania technicznego, możesz otrzymać mandat. Wysokość opłaty za takie przewinienie w 2023 roku wynosi od 1500 do 5000 zł. To, jaką karę przyjdzie Ci zapłacić, zależy od tego, w jakim stanie jest Twój pojazd oraz o ile przekroczyłeś termin przeglądu. W takiej sytuacji jesteś zobowiązany do wykonania badania pojazdu w terminie 7 dni.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

bzurybzury

2 1

nie dość, że same bzdurne slogany to jeszcze nieprawda w tytule - obowiązek to właściciela pojazdu, nie kierowcy dzbany jedne.

21:08, 12.06.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Silver2127 Silver2127

2 0

Przegląd samochodu jest obowiązkiem właściciela pojazdu, stacja diagnostyczna po wykonaniu badania umieszcza informacje w bazie cepik. Zdecydowanie polecam wykonywać takie badania w rzetelnych firmach takich jak autotesto bo mamy gwarancję że faktycznie samochody został sprawdzony. Poza tym brak badań technicznych nie oznacza, że pojazd nie jest dopuszczony do ruchu, ponadto dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany z uwzględnieniem możliwości poruszania się tym pojazdem maksymalnie do 7 dni, a nie że mamy siedem dni na wykonanie badania, a mandat nie jest obligatoryjny

00:20, 13.06.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%