Jezioro w Środzie Wielkopolskiej – to tutaj żołnierze ze śremskiego - 124. batalionu lekkiej piechoty, ćwiczyli zagadnienia z ratownictwa wodnego. Szkolenie tym razem odbywało się nie tylko pod nadzorem instruktorów 12. WBOT, ale również pod fachowym okiem Miejsko- Powiatowego WOPR w Śremie. Główny cel, jaki postawili sobie dowódcy, to zapoznanie żołnierzy z podstawami ratownictwa wodnego.
Terytorialsi przećwiczyli także opuszczanie pokładu łodzi motorowej oraz uczyli się, jak podjąć osobę tonącą z wykorzystaniem motorówki, skutera czy deski sup. Żołnierze pływali w umundurowaniu a jednym z zadań było udzielanie pierwszej pomocy w przypadku podtopienia. Tego typu ćwiczenia są okazją, by wypracowywać w sobie kontrolowanie obaw przed wodą. Część sprzętu na potrzeby szkolenia użyczyli ratownicy WOPR ze Śremu.
- Ćwiczenia rotacyjne w WOT trwają jednak dwa dni, dlatego warto dodać, że pierwszy dzień żołnierze 3. kompanii lekkiej piechoty spędzili w Śremie, gdzie strzelali na krótkich dystansach, doskonalili m.in. pracę na broni – tłumaczy dowódca 3.klp ze 124.blp w Śremie.
Strzelcy wyborowi z kolei udali się na strzelnicę w Pokrzywnicy, gdzie trenowali strzelanie na odległość 300m. Na krótszych dystansach doskonalili strzelanie z postawy siedzącej oraz stojącej.
Śremski batalion wciąż przyjmuje w swoje szeregi ochotników. Chętni już teraz mogą skontaktować się za pośrednictwem portalu rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl z żołnierzem- rekruterem, który pomoże im rozpocząć procedurę. Jakie warunki trzeba spełnić, by wstąpić w szeregi batalionu?
Osoby, które dotąd nie pełniły żadnej formy służby wojskowej, muszą odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe („szesnastkę”), które kończy się egzaminem i przysięgą wojskową.
Dla kandydatów, którzy mają przeszłość wojskową i są rezerwistami, skierowane jest szkolenie wyrównawcze („ósemka”). Ochotnik musi być pełnoletni.
foto: DWOT
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz