Zamknij

Cyber Babcia, czyli projekt łączący pokolenia. Licealiści dla seniorów

22:35, 08.04.2024 . Aktualizacja: 22:47, 08.04.2024
Skomentuj

Dwóch licealistów stworzyło projekt, który ma pomóc seniorom korzystać z nowoczesnych technologii. Chcą dotrzeć do jak najszerszej grupy starszych osób, a do współpracy zapraszają firmy i instytucje.

Jeremi Wilk uczy się w trzeciej klasie II Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego w Luboniu. Jego rówieśnik, Nikodem Jurewicz, uczęszcza do Liceum Ogólnokształcącego Fundacji Ekos w Swarzędzu. Chłopacy interesują się sportem, szczególnie koszykówką w wydaniu NBA i hokejem na lodzie, ale także matematyką i podróżami.

Jeremi i Nikodem oprócz swoich pasji mają też oczy otwarte na potrzeby innych. Już jakiś czas temu zauważyli, że nowoczesne technologie, które dla nich są środowiskiem naturalnym, dla starszego pokolenia stanowią problem.

– Obserwując naszych dziadków, zorientowaliśmy się, że mają oni bardzo duży problem z obsługą podstawowych funkcji w telefonach komórkowych, nie mówiąc o korzystaniu z takich dobrodziejstw, jak internetowe konto pacjenta, bankowość elektroniczna itd. Oczywistym stało się, że są oni wykluczeni z życia cyfrowego. Korzystanie z dobrodziejstw tego świata, zamiast pomagać, budzi ich lęk, stres. Wiele rozmawialiśmy na ten temat i ostatecznie postanowiliśmy pomóc starszym osobom – mówi Jeremi.

Tak powstał projekt „Walka z wykluczeniem seniorów w sieci”, funkcjonujący też pod nazwą „Cyber Babcia”. Bierze on udział w tegorocznej edycji ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, której celem jest wyróżnienie najlepszych młodzieżowych inicjatyw pomagających zmienić na lepsze najbliższe otoczenie. Projekt jest realizowany pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Czerniejewo.

Jeremi i Nikodem postawili na kampanię społeczną, podczas której chcą podzielić się wiedzą bezpośrednio z seniorami, ale też zachęcić firmy i instytucje do wprowadzenia rozwiązań ułatwiających starszym osobom korzystanie z nowoczesnych technologii. Stawiają zarówno na metody analogowe (plakaty, ulotki czy spotkania w klubach seniora), jak i wirtualne (rozpowszechnianie wiedzy przez YouTube’a i Facebooka).

Działają na terenie całej Wielkopolski, m.in. w Czerniejewie, Wrześni, Swarzędzu, Poznaniu, Obornikach, Wieleniu i Kościanie, ale dotarli też do Świecia nad Wisłą.

– Rozwiesiliśmy 100 plakatów, rozdaliśmy 2500 ulotek i 3000 krówek z logo projektu. W najbliższym czasie chcemy odbyć spotkania z seniorami i kontynuować kampanię w internecie. Dotychczas udało nam się dotrzeć do NFZ, kilku poradni medycznych i szpitala na lotnisku Ławica w Poznaniu, gdzie także jest nasz plakat – wymienia Jeremi.

Podczas spotkań seniorzy chętnie dzielą się swoimi przemyśleniami i obawami. Co usłyszeli Jeremi i Nikodem.

– Większość seniorów mówiła to, co nasi dziadkowie: że brakuje rozwiązań dla seniorów, aplikacje są niezrozumiałe, a w bankach i instytucjach nie ma dedykowanych osób, które mogłyby pomóc. Seniorzy obawiają się korzystania z cyfrowych rozwiązań ze względu na cyberprzestępczość. Zdają sobie sprawę, że proces ścigania przestępców, o ile do niego dojdzie, jest długi i nieskuteczny – tłumaczy Jeremi.

Ich zdaniem, aby pomóc starszym, potrzebne są rozwiązania systemowe, ale też zwyczajna, rodzinna współpraca międzypokoleniowa.

– Przede wszystkim radzimy seniorom, aby nie bać się internetu. Po drugie, o ile jest taka możliwość, korzystać ze wsparcia i doświadczenia najbliższych. Niestety brakuje rzetelnej i kompleksowej wiedzy na temat poszczególnych rozwiązań. Zarówno strony internetowe banków, jak i różnych innych instytucji piszą dość sporo o rozmaitych rozwiązaniach, ale z reguły są to dość ogólne i standardowe informacje, często napisane niezrozumiałym dla seniorów językiem. Dlatego też bardzo przydatne jest wsparcie najbliższych, w szczególności osób młodych, które są obeznane z internetem. Sami wspieramy naszych dziadków w korzystaniu z rozmaitych aplikacji. Nie jest to rozwiązanie systemowe, ale od czegoś trzeba zacząć. Naszym marzeniem jest stworzenie w kolejnym kroku, po zakończeniu bieżącej kampanii, platformy dla seniorów z rozmaitymi poradami, samouczkami itd. – podkreśla Jeremi.

Młodzi działacze społeczni zapraszają do współpracy. Można się z nimi skontaktować m.in. przez facebookowy profil Cyber Babcia.'

Więcej o projekcie: TUTAJ i TU.

Fot. Facebook/ Cyber Babcia

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

omptedaompteda

5 0

Gratulacje! Wspaniała sprawa! 12:35, 09.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

WidzWidz

3 0

Reżim. Tuska. Znowu. Zaatakował TV Republika. Co. Za. Rządy. Reżimowe. Ruska. Hanba 14:46, 09.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%