Zamknij

Zaćmienie księżyca w obiektywie Łukasza Harhury

23:41, 12.02.2017
Skomentuj

W nocy z piątku na sobotę mogliśmy obserwować półcieniowe zaćmienie Księżyca. Zjawisko sfotografował Łukasz Harhura, pasjonat astronomii z Wrześni, który udostępnił nam swoje zdjęcia.

Do półcieniowego zaćmienia dochodzi, gdy Księżyc zbliża się do cienia rzucanego przez Ziemię. Nasz satelita przesuwa się wówczas przez tzw. stożek półcienia Ziemi.

Zjawisko towarzyszyło wyjątkowo pięknej lutowej pełni.

Fot. Łukasz Harhura
fot. Łukasz Harhura
Faza maksymalna zaćmienia. Fot. Lukasz Harhura

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

harryLHharryLH

0 0

Najbliższe - częściowe zaćmienie Księżyca, będzie można obserwować z Polski, wieczorem 07. sierpnia 2017 r., kiedy to nasz Naturalny Satelita po zaćmieniu półcieniowym, zanurzy się w 25% w ziemskim cieniu (maksymalna faza około 20:20h czasu letniego). Tymczasem na niebie wieczornym można obserwować obecnie - tuż po zachodzie Słońca, gwiazdę wieczorną - Wenus, widoczną jako najjaśniejsza "gwiazda" nad zachodnim horyzontem (przy powiększeniu powyżej 15x, można dostrzec fazę planety, której tarcza z dnia na dzień rośnie - podobnie jej jasność; planeta zbliża się do Ziemii, wobec czego jej faza obecnie wynosi <50% i ciagle maleje - Wenus "wlatuje" powoli pomiędzy Słońce, a Ziemię). W bliskim sąsiedztwie Gwiazdy Wieczornej - świeci słabiej, choć także widoczny okiem niuzbrojonym, czerwony Mars - ten niestety oddala się od naszej planety i niebawem zniknie za naszą Gwiazdą Dzienną. O poranku - natomiast - nad południowym horyzontem, najjaśniej świeci Jowisz (tutaj korzystając z niewielkich powiększeń można obserwować do 4 księżyców planety, zmieniających swe pozycje względem niej w ciągu kilku godzin, natomiast przy przybliżeniu >20x można także dostrzec 2 równoleżnikowe pasma planety - w tym celu jednak niezbędny będzie już statyw). Ziemia obecnie dogania najjaśniejszą z planet - odległość między nimi ciągle maleje, dlatego warunki obserwacji tej planety z dnia na dzień również powinny się poprawiać. Powyższe zdjęcia wykonano refraktorem (lunetą) o średnicy 10cm i ogniskowej 500mm. Pogodnego nieba i owocnych obserwacji życzę.

08:43, 13.02.2017
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

harryLHharryLH

0 0

"Ziemia obecnie dogania najjaśniejszą z planet" - największą z planet miałem na myśli:)

08:45, 13.02.2017

TrolTrol

0 0

Tą planetę tyle, tamtą tyle... a pokazuje księżyc, który każdy i tak widzi...

14:49, 13.02.2017

0 0

Piękne zdjęcia, przez swoją lornetkę, nie jestem tak dokładnie zobaczyć. Trzeba mieć dobry sprzęt i dużo wytrwałości, gdyż zaćmienie zaczynało się o 01.10. Gratulacje.

20:42, 14.02.2017
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

harryLHharryLH

0 0

Dziękuję. Proszę się nie poddawać, ja zaczynałem od starej lornetki taty (6x30), która musiała mi wystarczyć przez prawie 15 lat - do momentu, aż dzięki obserwacjom - przeprowadzonym tym sprzętem - zdobyłem coś większego (mimo to - później, często z niej korzystałem). Jeżeli mogą Państwo pożyczyć od kogoś drugą lunetę/lornetkę lub posiadają takową, to przykładając obiektyw jednego przyrządu do okularu drugiego, można uzyskać iloczyn powiększeń obu tych instrumentów, ale wymaga to bardzo stabilnej ręki - podpory, obraz jest bardzo ciemny, a jego zastosowanie ogranicza się do Księżyca (przy większej wprawie także do Wenus oraz Jowisza i Marsa - w ten sposób, łącząc lornetkę 6x30 z lunetą 20x30, dostałem kiedyś powiększenie 120x i przez jakiś czas obserwowałem w tej konfiguracji z powodzeniem). Pozdrawiam i życzę pogodnego nieba!

21:23, 15.02.2017


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%