Zamknij

Jak to jest, być dzisiaj konserwatystą?

10:30, 20.03.2021
Skomentuj

Z okazji obchodzonego niedawno Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozmawiamy z Michałem Sypniewskim z Wrześni, który przywrócił pamięć o lokalnych Wyklętych.

"WW": Jak trafiłeś na historię „Zielonego Trójkąta”?

MICHAŁ SYPNIEWSKI, historyk, pedagog: – Dla mnie zaczęło się to na ostatnim roku studiów historycznych w 2006 roku. Zainspirowany losami V Brygady Wileńskiej postanowiłem zbadać w archiwach IPN losy naszych lokalnych bohaterów zapomnianych i niesprawiedliwie pomijanych na kartach wrzesińskiej historii. Poprosiłem mojego starszego brata, dziś doktora Tomasza Sypniewskiego, o pomoc w dostępie do archiwów poznańskiego IPN. Tam, wśród tysięcy  dokumentów wrzesińskiej placówki Urząd Bezpieczeństwa, napotkałem wiele tropów prowadzących do żyjących dziś najbliższych krewnych zamordowanych żołnierzy Wojska Polskiego. Wraz z moim bratem rozpoczęliśmy długą, żmudną choć i satysfakcjonującą pracę zbierania ustnych relacji oraz źródeł materialnych. Dzięki uprzejmości burmistrza Tomasza Kałużnego otrzymałem wsparcie finansowe, które przeznaczyłem w całości na kserokopie IPN-owskich archiwów, a które finalnie trafiły do wrzesińskiego muzeum. Następnie powstał klip oraz teledysk poświęcony Leonowi „Wichurze” Wesołowskiemu, przywódcy Trójkąta. Jako pedagog z wykształcenia oraz dumny ojciec dziś 12-letniego syna Mikołaja, uznałem, że najwięcej życiowej nauki z postawy żołnierzy walczących z sowieckim okupantem mogą czerpać najmłodsi mieszkańcy naszego regionu. Żołnierze Wyklęci nie walczyli dla poklasku i sławy, ale o wolność i godność każdego człowieka, często poświęcając przy tym bardzo wiele. Nie uginali się przed krytyką i naciskami swoich przeciwników. Jest to postawa heroiczna.

Jesteś prawicowcem i konserwatystą, prawda?

Tak, jestem osobą o poglądach i wartościach konserwatywnych.

Dla wielu oznacza to dzisiaj automatycznie, że jesteś nazistą i ksenofobem...

Nazizm oraz ksenofobia nie mają nic wspólnego w poglądami konserwatywnymi. Nazizm w prostej linii wywodzi się z ideologi marksizmu. Upraszczając – to taki narodowy komunizm w przeciwieństwie do internacjonalizmu. Ksenofobia również jest cechą nazizmu oraz szeroko pojętego marksizmu. Polska na przestrzeni wieków wręcz świeciła przykładem wielokulturowości i współistnienia w zgodzie społeczeństwa niejednolitego. Dzisiejsza, praktycznie jednorodna, struktura polskiego społeczeństwa to wynik ksenofobicznych ruchów przywódcy ZSRR Józefa Stalina i jego polskich odpowiedników po 1945 r.

Jaki jest Twój stosunek do Strajku Kobiet i aborcji?

Jestem  za godnością i dobrem matki oraz dziecka. Kobiety muszą mieć wsparcie specjalistów przy podejmowaniu arcytrudnych decyzji dotyczących swoich dzieci. Karol Wojtyła napisał kiedyś książkę „Miłość i odpowiedzialność”, gdzie podkreśla wyjątkowość człowieczeństwa wśród innych bytów, a ta wyjątkowość powoduje godność. Nie odbierajmy jej nikomu, przede wszystkim matkom i ich dzieciom. Traktujmy każdego człowieka odpowiedzialnie. Dążmy do doskonałych decyzji.

Kiedy uświadomiłeś sobie, że jesteś konserwatystą? Czy można mówić o jakimś momencie, czy to raczej był dłuższy proces?

Jako młody człowiek interesowałem się historią, zawsze uwielbiałem poszukiwać źródeł dzisiejszych zastanych rzeczy, definicji znaczeń i słów. Tak, uważam że był to proces, który uświadomił mi, że doświadczenie i wiedza naszych przodków musi iść w parze z rozwojem nauki i cywilizacji.

Do której partii jest Ci najbliżej?

Trudno dziś siebie gdzieś usytuować. PiS ze swoim socjalnym programem zaprzecza ideałom konserwatywnym. Z kolei PO jest zlepkiem różnych środowisk zdecydowanie lewicowych odrzucających tożsamość narodową.

Czy kiedykolwiek spotykałeś się z dyskryminacją za swoje poglądy?

Nie, ale w towarzyskich rozmowach często można się spotkać z brakiem akceptacji konserwatywnego myślenia.

Choć nie ukrywasz swoich poglądów, to trudno znaleźć jakiś Twój wpis czy wypowiedź, w której szydzisz z lewicy, z osób i wartości, które ją tworzą. Nie korci Cię czasem, żeby „ostro pocisnąć”?

Preferuję dyskusje merytoryczne, odnoszące się do źródeł i argumentów. Poglądy polityczne nie mają dla mnie znaczenia w dyskusjach.

Jak oceniasz nasze największe prywatne media naszego głównego nurtu?

Media kształtują dzisiaj światopoglądy całych społeczeństw, a większość mediów jest kierowana przez osoby o wartościach marksistowskich. Największe media społecznościowe także takie są. Dowodem na to jest choćby cenzurowanie tweetów byłego prezydenta USA, a następnie całkowite zablokowanie jego konta.

Dokąd Twoim zdaniem zmierza zaostrzający się spór polityczny, w Polsce i na świecie? I czy można go jeszcze jakoś wyhamować?

Na świecie postępuje dość mocno proces globalizacji związany z przesyłem informacji. Wszelkiego rodzaju propaganda obyczajowa, pojawiające się nowe trendy w modzie czy stylu życia są natychmiastowo przenoszone na każdy zakątek świata. Tym bardziej ważne są dziś postawy konserwatywne, wskazujące na tożsamość i dorobek minionych stuleci. Świat istniał przecież przed rewolucją francuską i bolszewicką. Sięgajmy do starego i łączmy je z nowym zachowując naszą tożsamość.

Czy starasz się zaszczepić w swoim synu konserwatywne wartości?

Oczywiście, bo uważam, że konserwatyzm to otwartość i poszanowanie zasad. Pragnę dać mu wolny wybór oraz przekazać wiedzę, bez której zrozumienie dzisiejszego swata nie będzie proste.

Myślisz, że jakoś oberwie Ci się za ten wywiad w internecie?

Myślę, że nie. Wręcz mam nadzieje, że zaktywizuje to kogoś do dalszej dyskusji o wartościach i tradycji.

(ID)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

AddAdd

6 1

"Dla wielu oznacza to dzisiaj automatycznie, że jesteś nazistą i ksenofobem..."; to niestety retoryka płynąca szerokim strumieniem z byle jakich (proszę sobie dopowiedzieć jakich?) lokalnych gazecinek!!! Gdzie poziom tzw. "dziennikarstwa" puka w dno (od spodu!) 🤣

13:10, 20.03.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MPMMPM

8 2

Szacunek Kolego dla Ciebie za odwagę, za to że udzieliłeś wywiadu takiemu, nie bójmy się tego napisać lewackiemu "medium"! Gdzie tzw. "dziennikarze" starają się płynąć z nurtem 💩 którego niestety nie rozumieją i nie zdają sobie sprawy jakie konsekwencje ze sobą niesie! Jak mówi klasyk "szczury rewolucji"!

13:17, 20.03.2021
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KonserwatystaKonserwatysta

3 6

"Uwarzam Że" WW powinny odrzucić ten lewacki bełkot i skupić się na kwestiach wiary, kościoła i życia parafian :) Września jest w końcu miastem katolickim :)

13:22, 20.03.2021

KonserwatystaKonserwatysta

8 5

"Z kolei PO jest zlepkiem różnych środowisk zdecydowanie lewicowych odrzucających tożsamość narodową."

To prawda :) PO jest dzisiaj partią komunistyczną opowiadającą się za kolektywizacją rolnictwa i nacjonalizacją przemysłu. Ponadto przez 8 lat rządów komuniści z PO zrealizowali wiele lewackich projektów takich jak: legalizacja związków partnerskich, depenalizacja medycznej marihuany itepe itede.
Tak dziś wyglądają oblicza polskiego konserwatyzmu :)

13:17, 20.03.2021
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

MPMMPM

5 2

Pamiętam doskonale "rządy" tzw "platformy obywatelskiej" i nie chcę do tego wracać! Ale niestety większość "przechodniów" ma bardzo krótką pamięć!

13:32, 20.03.2021

KonserwatystaKonserwatysta

2 4

Ja również pamiętam rządy PO i pomysły reaktywacji PGR-ów oraz wypowiedzenia Stolicy Apostolskiej konkordatu :)

13:40, 20.03.2021

MPM MPM

1 0

Co do "konkordatu" i panów w sukienkach i ich obrzędach mam zdecydowane zdanie i nie ma to nic wspólnego z moim konserwatyzmem!

13:47, 20.03.2021

Mądrości PoKoli;Mądrości PoKoli;

5 1

"Zdarza się, że biologiczny mężczyzna rodzi dziecko". Dzisiejsza "wypowiedź" znanej "działaczki"! Ja pi......ę!

14:28, 20.03.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Taki dżołk;Taki dżołk;

1 0

🤣 https://www.youtube.com/watch?v=sgVJb2oeoQ8 🤣

14:33, 20.03.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Obiektywny StaszekObiektywny Staszek

1 2

Konserwatysta- a to skupienie się na życiu parafian na czym ma polegać ?

14:47, 20.03.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do konserwatystydo konserwatysty

0 1

Łączyć nazizm z komunizmem to niegodne historyka i pedagoga. Nazizm podporządkowywał wszystko idei wielkiego narodu niemieckiego. W imię tej idei dopuszczał się najgorszych zbrodni na innych narodach. Wystarczyło urodzić się Niemcem i było się nadczłowiekiem, inni byli sprowadzeni do roli poddanych pracujących dla Rzeszy, w obozach, w fabrykach jako przymusowi robotnicy, jako pomoc w gospodarstwach niemieckich. A wielkie kapitalistyczne niemieckie koncerny? Siłami niewolników produkujące na potrzeby wehrmachtu? Ręka w rękę z nazistami, bogacące się niemal darmową pracą podludzi?! A sojusz nazistów z Kościołem?
Ignorancja przez pana przemawia panie konserwatysto!

23:01, 20.03.2021
Odpowiedzi:9
Odpowiedz

Michał SypniewskiMichał Sypniewski

1 0

Obie ideologie Komunizm oraz Nazizm wywodzą się z ideologii marksistowskiej...
Kto urodził się Niemcem (nazizm) robotnikiem ( komunizm) był kimś lepszym...
A reszte społeczeństwa obie te ideologie "likwidowaly" Jako gorsze i zagrażające nowemu porządkowi...

16:17, 21.03.2021

do konserwatystydo konserwatysty

0 1

NIEDORZECZNE! I pewnie dlatego Hitler po dojściu do władzy (już w 1933) zdelegalizował partie komunistyczne i socjalistyczne a ich członków pozamykał w obozach koncentracyjnych, np. Dachau? Dla nazistów liczyła się tylko czystość rasy. Wśród filozoficznych inspiracji nazistów podaje się często Nietsche'go, Liebenfels'a. Patrząc z kolei na Marksa, to u podstaw jego filozofii stało pojęcie walki klas, czyli walki właścicieli środków produkcji (kapitalistów) z robotnikami (tymi którzy posiadali tylko swoje ręce do pracy). Znów stoi to w sprzeczności z pańskim stwierdzeniem, bo fabrykanci współpracujący z hitlerowską dyktaturą mieli się bardzo dobrze.

18:15, 21.03.2021

Michał SypniewskiMichał Sypniewski

1 0

Marks był ideologiem a nie filozofem...
Filozof opisuje rzeczywistość, ideolog kreuje ją...

Nazizm to skrajna odmiana włoskiego faszyzmu... Mussolini był komunistą potem przeobraził swoje poglądy dodając do nich nacjonalizm... W Niemczech Niemiecka Partia Robotnicza (DAP), poprzedniczka NSDAP, głosiła
program bardzo zbliżony do tego jaki napisał Mussolini, stojąc na czele Związków
Kombatanckich. W opracowanym przez Antona Drexlera i Hitlera nowym programie partii
(„Dwadzieścia pięć punktów”) wzywano do rozprawy z bogaczami, postulowano przejęcie
przez państwo przynajmniej 51% własności w przemyśle, zapowiadano także częściową
nacjonalizację sektora bankowego i finansowego oraz powszechną edukację i system
emerytalny. Do tych socjalistycznych postulatów dodano hasła nacjonalistyczne i
antysemickie. Naziści obficie czerpali także z komunistycznej partytury, nazywając się
nawzajem towarzyszami i przyjmując czerwień za kolor flagi partii, by podkreślić
socjalistyczny charakter swego ugrupowania, zaś po dojściu do władzy ustanowili 1 maja
świętem narodowym. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w pierwszych latach swego
istnienia naziści nazywali robotników „filarem społeczeństwa”, zaś arystokrację i burżuazję
uważali za klasy skazane na zagładę.

19:46, 21.03.2021

do konserwatystydo konserwatysty

0 1

Marks był przede wszystkim filozofem. Swoje prace opierał na analizach historycznych procesów zachodzących przed nim i w czasie jego życia. Trzeba pamiętać, że XIX wiek to czas wielkich przemian (industrializacja, zmiana struktury społecznej - pojawienie się obsługującej przemysł klasy robotniczej). Do tego odchodzenie od stosunków feudalnych, na rzecz poddaństwa ekonomicznego. Jego przewidywania odnośnie rozwoju samoświadomości robotników zawierały przede wszystkim internacjonalizm, czyli ponadnarodowość zrzeszania. Mówi o tym choćby sztandarowe hasło "proletariusze wszystkich krajów łączcie się".
Nazistowskie i faszystowskie partie, które pan wspomina wykorzystywały robotników jako elektorat. Jednak od początku jedną z ich podstaw był nacjonalizm i antysemityzm, co sprawia, że nie można ich z żaden sposób nazwać socjalistycznymi. Faszystowska nacjonalizacja przemysłu i handlu to przede wszystkim zabór go z rąk społeczności żydowskiej. Niemieccy kapitaliści nie mieli się czego bać. Świadczy to o tym, że tzw. hasła socjalistyczne nazistów toi nic innego jak rasizm i nacjonalizm.

20:27, 21.03.2021

Michał SypniewskiMichał Sypniewski

0 0

Nie prawda już wyżej przytoczyłem definicje filozofii...
W 1847 Marks napisał Manifest Partii Komunistycznej to nie jest dzieło filozoficzne...
Z tego korzystał Lenin tworząc swoją wizje, Trocki, Mussolini, Hitler...
Partia Hitlera była socjalistyczna... Nawet w nazwie oraz w programie... Jak wyżej przytoczyłem... Hitler od siebie dodał do socjalizmu rasizm leczy, Mussolini tylko nacjonalizm...
W rządzie Mussoliniego było 7 zadeklarowanych Żydów....
Wszystko ma swoje korzenie w zbrodniczej ideologii Marksa

09:14, 22.03.2021

do konserwatystydo konserwatysty

0 0

Marks był przede wszystkim filozofem. Jego podstawowa praca pt. "Kapitał" to przede wszystkim praca naukowo-filozoficzna. I tak jest postrzegany w Europie i na świecie.
Faszyzmy były ze swojej natury antymarksistowskie, antykomunistyczne i antysocjalistyczne. Same to zresztą podkreślały. Jeśli wykorzystywały słowa "robotniczy", "socjalistyczny" to robiły to, aby zdobyć poklask w masach robotniczych. Od samego jednak początku zwalczały wszelkie lewicowe ugrupowania. Obraziłby pan faszystów nazywając ich marksistami.
W przeciwieństwie do socjalistów i komunistów faszyzm posługiwał się w gospodarce ideą korporacjonizmu, czyli systemu podtrzymującego kapitalizm, odrzucającego socjalizm, ale przy tym regulującego gospodarkę przez silne państwo.
Ciekawy jestem pańskiej oceny słów Marksa, który popierał polskie dążenia do niepodległości w okresie powstania styczniowego...

15:21, 22.03.2021

Michał SypniewskiMichał Sypniewski

0 0

Na jakie podstawie uważa Pan że Manifest Partii Komunistycznej z 1848 r jest dziełem filozofii ?
Nie ma znaczenia jak ktoś jest postrzegany czyli jaki ma wizerunek...
Do dziś w Berlinie stoi pomnik Marksa i Engelsa... W Polsce nie do pomyślenia...
Ważne są definicje i fakty. Dzieło Kapitał też nie opisuje rzeczywistości ale tworzy ją....
Faszyzm odrzucił Internacjonalizm... I tylko tym się różni od Komunizmu...
Jest systemem socjalistycznym.... A Nazizm wywodzi się z faszyzmu...
Lenin też chciał niepodległej Polski... Ale bez Króla i bez burzuazji tak jak Marks...

22:33, 22.03.2021

do konserwatystydo konserwatysty

0 0

Prace Marksa należy rozpatrywać jako filozoficzno - socjologiczne. Zawierają historyczną analizę ówczesnych stosunków gospodarczych. Zawierają też próby przewidywania i postulaty dalszych wydarzeń. Wielu filozofów na przestrzeni wieków tworzyło wizje idealnego państwa/społeczeństwa. Czasami wręcz fantastyczne, jak chociażby Utopia Tomasza Morusa. Po to, aby skłonić innych do przemyśleń i zmiany. Im też odmówi Pan bycia filozofami, tylko nazwie ich ideologami?

Jaki jest wg Pana idealny system polityczny, społeczny, gospodarczy?

10:03, 23.03.2021

Ale bekaAle beka

4 0

Nazizm wywodzi się od Marksa :))))))
A Marks nie był filozofem.
Byliśmy świadkami epokowych odkryć :)

15:18, 23.03.2021

OmptedaOmpteda

2 0

Pluszowi konserwatyści też są potrzebni. Zwłaszcza burmistrzom czy starostom, którzy dają parę tysi na jakieś patriotyczne filmiki, a miliony na parkingi dla deweloperów, no i działki hrabiom oczywiście. Konserwatysta wtedy wychodzi i mówi do plebsu z bloków "rozdawnictwo to zło, każdy jest kowalem własnego losu, wszystko zależy od własnych zdolności u umiejętności". A lokalna gazetka to drukuje. "Elity" zadowolone.

08:57, 21.03.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%