Bardzo często decydując się na tanie ogrzewanie domu zupełnie nie wiemy, czym w zasadzie ogrzewać nasz budynek. Każdy chce, by rachunki za ogrzewane były jak najmniejsze – jednak nie każdy zna sposoby na super tanie źródło ciepła. Jakie będzie więc najtańsze ogrzewanie domu? Dowiesz się z poniższego artykułu!
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Centralne ogrzewanie – czym grzać w domu?
Energia odnawialna
Zdecydowanie, należy ona do najtańszych sposobów grzewczych. W tym celu zazwyczaj stosowane są pompy ciepła, przetwarzające darmową energię czerpaną z wody, gruntu albo powietrza. Wówczas energia ta zamieniania jest w energię cieplną, jaka zasila następnie naszą domową instalację grzewczą, a także podgrzewa bieżącą wodę. Bez dwóch zdań, pompy ciepła są jednymi z najbardziej nowoczesnych urządzeń grzewczych. Są one bezobsługowe, tanie w eksploatacji, a także nie emitują spalin – zatem są… ekologiczne.
Jeżeli szukasz wygody, energia odnawialna to świetny wybór! Trzeba się jednak liczyć z faktem, że zainwestowanie w nią będzie nieco większe – co oczywiście w kolejnych latach szybko się zwróci. Pamiętaj, że będzie można umieścić takie urządzenie w każdym miejscu domu, a także będzie to sprzęt… bezpieczny – nie tak, jak np. ogrzewanie gazowe. Co wyróżnia takie tanie ogrzewanie domu w postaci energii odnawialnej? Otóż, przede wszystkim wielofunkcyjność i stosunkowo niskie zużycie prądu!
Ogrzewanie solarne
Jeżeli chcesz mieć super tanie, a nawet najtańsze ogrzewanie i najniższe dzięki temu koszty eksploatacji, zainwestuj w ogrzewanie solarne. Ogrzewanie takie polega na pozyskiwaniu energii ze słońca. Montaż ogrzewania jest nieco drogi, jednak taki zakup błyskawicznie się zwraca. Pamiętaj, że przed zamontowaniem takiego rodzaju ogrzewania należy też wzmocnić dach, o ile jest słaby i stary.
Niestety, ale solarne ogrzewanie nie zawsze będzie skuteczne – a już zwłaszcza zimą, gdy słońca jest w Polsce zwyczajnie… niewiele. Wówczas instalacja taka będzie pełniła funkcję wyłącznie wspomagająca, np. do podgrzewania wody. Pamiętaj o tym, że wysokie koszta inwestycji zwrócić się mogą również w ramach… lokalnej dopłaty do inwestycji w źródła energii odnawialnej! Warto zainteresować się więc tematem w swoim regionie zamieszkania, bo możesz odzyskać nawet do 60% inwestycji!
Piec na ekogroszek, piec na pellet i… gaz
Paliwo stałe
Centralne ogrzewanie od wielu lat stanowi paliwo stałe, m.in. biomasa, drewno i węgiel. Ceny surowców są bardzo różne, a zależą od wartości opałowej, dostępności oraz postaci materiału do ogrzewania (np. drewna). Zasada zazwyczaj jest jedna i ta sama – im wyższy będzie koszt opału, tym lepiej nagrzejesz swój dom. Pamiętaj, że węgiel zawsze taniej wychodzi kupowany na tony, nie w pojedynczych workach! Możesz zdecydować się na:
a) piec na pellet – należy do najbardziej ekonomicznych rozwiązań, jeżeli chodzi o paliwo stałe. Pellet powstaje z trocin oraz odrzutów drewna, następnie jest prasowany i stosowany jako materiał do ogrzewania. Dużym atutem takiego materiału jest fakt, że pellet posiada niewielką wilgotność, co wpływa na zmniejszenie emisji spalin. Piec na pellet jest więc bardzo ekonomicznym rozwiązaniem – a już na pewno lepszym, iż tradycyjny kocioł węglowy.
Gaz ziemny
Nie da się ukryć, że ceny gazu ziemnego stale rosną. Jednak tego rodzaju ogrzewanie nadal pozostaje na dość średnim poziomie, jeżeli chodzi o cenę. Na pewno będzie to rozwiązanie droższe od węgla lub drewna, jednak wciąż o wiele tańsze niż gaz płynny, olej opałowy albo energia elektryczna.
Pamiętaj, że nowoczesny kocioł gazowy jest już bezobsługowy, bezpieczny i bardzo wydajny. Jeżeli więc chcesz w niego zainwestować weź pod uwagę fakt, by wybierać urządzenia wyłącznie i najwyższej sprawności – takimi kotłami będą chociażby urządzenia kondensacyjne. Może są nieco droższe od tych tradycyjnych, ale zużywają o wiele mniej… paliwa!
laik08:51, 30.05.2019
Naczelny ma doświadczenie w tym temacie i jest instalatorem więc niech się wypowie! Kaziu za 100 przerobi C.O. i będzie grało
kaz19:36, 30.05.2019
Artykuł sponsorowany, a kto jest tym sponsorem i kto się reklamuje?
instalator19:45, 30.05.2019
buaahaaahaa, tyle można o powyższym powiedzieć
budowlaniec21:47, 30.05.2019
mam dom. Powierzchnia do ogrzewania to 200 m kw. W okresie zimowym a właściwie w sezonie grzewczym mam w domu 21-23 stopnie C.Koszt ogrzewania wyniósł mnie w tym roku 2 tys.
Smiech mnie ogarnia, kiedy czytam i słyszę mądrości na temat oszczędności, ekologi czy jakichś dotacji.
Wi ększość ludzi nie ma zielonego pojęcia o sposobie ocieplania.
Mądrale rozprawiają o ekonomicznych piecach i grubościach styropianu czy wyimaginowanych mostkach termicznych. Co więksi mądrale latają z kamerami termowizyjnymi .
Sekret leży w tym, by ograniczyć ubytek wytworzonego ciepła. Ocieplacie swoje domy tak, by ciepło nie przenikało a raczej by nie wchodziła niska temp.
A ciepło to promieniowanie podczerwone o podobnym charakterze jak fale radiowe.
Ciepło się przemieszcza, przenika, przewodzi i promieniuje. I własnie to promieniowanie. Bo przez promieniowanie ucieka nam 90 % wytworzonego ciepła.
U mnie wystarczy na kotle bardzo niska temp. bym miał w chałupie ciepło.
W listopadzie ub roku, przez 5 dni, podczas mojej nieobecności, korzystano z grzałek elektrycznych, bo mojej połowie w piecu palić się nie chciało. Rachunek za prąd wyniósł o około sto zł wyższy od przeciętnej za dwa miesiące.
Jak ktoś chce wierzyć to niech uwierzy a jak nie to wierzyć mi nie musi. Możecie sobie słuchać lobbystów producentów styropianu, producentów kotłów i producentów systemów fotowoltaicznych i solarnych.
Z życzeniami byście zdali sobie sprawę, że budownictwo to czysta matematyka a budowlańcy to nie chłoptasie z butelczyną.
Pozdrowienia dla myślących i poważnych.
Łowca idiotów05:47, 31.05.2019
Zhejtowałeś wszystko i wszystkich a nie napisałeś nic konkretnego na czym polega twój”sukces”,skoro już tak rozprawiasz o promieniowaniu to napisz jak temu procesowi zapobiegłeś,bo to co napisałeś to takie” masło maślane”
Gosc04:16, 31.05.2019
Mam dom 240 metrów kwadratowych. Do mnie jest ocieplony. Postkomunistyczny klocek, piec na ekogroszek.Otrzymując temperaturę 23 24° na sezon spalam 6 t ekogroszku dobrej jakości. Jeżeli ktoś spala mniej po prostu kłamie. I sam dom ocieplony taki sam piec ilość spalanego ekogroszku waha się w granicach 4 t. Dane potwierdzam.
Kriss07:27, 31.05.2019
Ekogroszek 5-25cm?
Młot na idiotów07:34, 31.05.2019
Nie znam się, ale też się wypowiem. Trzeba zrobić wszystko, aby zrezygnować z ogrzewania węglem i tzw. ekogroszkiem (bo to też jest węgiel). Znam argumenty tych, którzy twierdzą, że nie po to zainwestowali w zakup pieca na ekogroszek, aby teraz się go pozbywać. OK. Nie teraz, ale za pięć lat? I tak do tego czasu najprawdopodobniej ustrojstwo się rozleci.
Ktoś08:43, 31.05.2019
Piszesz bzdury. Piec wytrzyma
10 lat. Ogrzewanie gazem jest droższe. Średnio jak palisz 3 tony ekogroszku to licz tak jak gazem 4,5. Koszt pieca i podłączenia to też duży wydatek.
Polska ma ogromne złoża węgla i rezygnacja z niego jest nie opłacalna.
Konto usunięte07:39, 31.05.2019
Ktoś słyszał o propozycji jednego z Korwninistów, o tym, żeby wdrożyć technologię, która już na świecie ponoć jest stosowana. Mianowicie częściowego spalania węgla pod ziemią w celu wytwarzania wodoru? Podobno moglibyśmy dzięki temu stać się energetycznie niezależni i w pełni ekologiczni. Ktoś coś wie?
My House09:29, 31.05.2019
Dom wolnostojący. Co i CWO na gaz. Dom dwuletni. Rachunek roczny 1500 pln. Ogrzewanie podłogowe, kaloryfery tylko w WC. Stała temperatura w domu 24 na dole i 23 do góry.
Młot na idiotów10:10, 31.05.2019
Wszystko OK, ale pomiar temperatury to rzecz względna i subiektywna; bo "twoje" 24 to może być "moje" 20 (chociażby ze względu na kalibrację czujnika temperatury) Poza tym - czy jesteś pewien, że zapłaciłeś całość? Czy to nie jest tak, że "gazowania" rozlicza cię prognozując zużycie, a potem dokonuje korekt? Bo powiem szczerze - nie wierzę, że zużywasz gazu za 1500 złotych rocznie.
AOL13:32, 31.05.2019
Hans Christian Andersen?
Wiekszych bajek nie slyszalem
AOL13:33, 31.05.2019
do My house
Mam gaz14:50, 31.05.2019
Przy 500 plus rachunek za gaz to już jest luz. Czasami tylko trzeba założyć sweter i grube skarpety jak są minusy i przebiedować ten jeden miesiąc. A ostatnimi laty to tylko po dwa tygodnie są takie większe mrozy.
kryd09:53, 06.06.2019
Najlepszym rozwiązaniem est pompa ciepła https://sklep.grzejniki-purmo.com/kategoria-produktu/pompy-ciepla/
Azzy09:45, 01.08.2023
Osobiście polecam pompę ciepła od firmy Fonko. Działa znakomicie i gwarantuje odpowiedni komfort u siebie w domu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
11 3
Proste reklamują pompy ciepła ale każdy musi wiedzieć że do tego jest potrzebny prąd a rachunki małe nie są ktoś powie ok ale opał jest droższy ale to nie wszystko ci co zakładają pompy ciepła a do tego się nie przyzna nikt krają okrutnie bo muszą zrobić dwa otwory pytanie czemu? I daje odpowiedz dla wszystkich mondralinskich oczytanych fachowców dociekliwych itd; otóż zabezpieczają się bo źródło ciepła z jednego odwiertu się kiedyś skończy i przejdzie się na drugi odwiert a odwierty tanie nie są jeżeli drogi odwiert nam przestaje imitować ciepło z wnętrza ziemi a jeszcze chodzimy po tym świecie to becelujemy następne 12 tyś za odwiert ale jednego się nie opłaca wiercić więc 24 tys w plecy .Chyba że nas gryzą robaki to mamy święty spokój .Później się martwią spadkobiercy.Podsumowujac pompa ciepła jest wygoda dla obrzydliwe bogatych ale nie jest nabytkiem który kiedyś się zwróci jeżeli ktoś tak myśli to jest w bardzo dużym błędzie .pozdrawiam.