Jak się mają małe gospodarstwa rolne w okolicach Wrześni?
Według danych zebranych w ramach Powszechnego Spisu Rolnego 2020, średnia wielkość gospodarstwa w województwie wielkopolskim wynosiła 15,3 ha – to aż o 3,9 ha więcej niż średnia krajowa. Oznacza to, że z jednej strony w okolicach Wrześni „kwitną” wielkoobszarowe przedsiębiorstwa rolnicze, z drugiej zaś nastąpił znaczny spadek tych małych (poniżej 10 ha) – aż o 7,4% w porównaniu z poprzednią edycją spisu. To realne zagrożenie dla niewielkich, profesjonalnych rolników, którzy mają realny wkład w produkcję żywności, a żeby to osiągnąć, ciągle inwestują w sprzęt, technologie i rozwój. Jednak konkurowanie z dużymi gospodarstwami jest trudne, zwłaszcza jeśli nie dysponuje się urodzajną ziemią.
W powiecie wrzesińskim aż 84% gruntów to gleby średniej i słabej klasy (od IIIb do VIz). Gmina Września ma dużo szczęścia, bo na jej terenie znajdują się stosunkowo najlepsze ziemie, jednak i tak 69% gruntów ornych to gleby średniej i słabej jakości, które wymagają sporo zabiegów agrotechnicznych i intensywnego nawożenia oraz są mniej odporne na trudne warunki pogodowe. Jednym ze sposobów na zwiększenie konkurencyjności gospodarstwa na rynku jest uprawa bezorkowa – ten system pozwala rolnikom realnie poprawić jakość ziemi, ograniczyć koszty nawozów, środków ochrony roślin i paliwa oraz uzyskać dopłaty unijne.
I tutaj pojawia się haczyk: maszyny do tego rodzaju uprawy najczęściej są dostosowane do dużych areałów. To przekłada się oczywiście na ich wielkość – brona o szerokości roboczej 6 m, która wymaga ciągnika o mocy co najmniej 250 KM, to nic nadzwyczajnego. Czy uprawa bezorkowa może być jakąś opcją dla mniejszych gospodarstw?
Czy da się wprowadzić uprawę bezorkową w małym gospodarstwie?
Do tej pory rolnicy uprawiający kilkuhektarowe pola raczej byli pomijani przez dostawców sprzętu do bezorki. Dlatego Rolmako, producent maszyn rolniczych z Psar Małych obok Wrześni, postanowił wyjść naprzeciw potrzebom takich gospodarstw i zaprojektować dwa kompaktowe kultywatory wielofunkcyjne – to najnowsze wersje U 436 PREMIUM w szerokościach roboczych 2,4 m oraz 2,1 m. Ten pierwszy może pracować z ciągnikiem o mocy 105 KM, a drugi – nawet 90 KM. Manewrowanie takim kultywatorem jest łatwe nawet na mniejszych czy węższych polach.
Te bezorkowce spokojnie zastąpią pług, bo pracują na głębokości od 5 do 35 cm przy prędkości roboczej 8–15 km/h. Poza tym doskonale nadają się do innych zabiegów agrotechnicznych: głębokiego i płytkiego kultywatorowania, uprawy przedsiewnej, uprawy ścierniskowej, mieszania resztek pożniwnych i usuwania zagęszczeń na większych głębokościach. Maszyny powstały, aby uprościć system uprawy i ograniczyć liczbę przejazdów po polu – a to przekłada się na oszczędności. Do tego dzięki szerokiej ofercie redlic i wyposażeniu dodatkowemu możesz całkowicie dostosować maszynę do potrzeb swojego pola.
O zaletach kompaktowegobezorkowca Rolmako dałoby się jeszcze wiele napisać, ale nie ma to większego sensu bez omówienia zalet uprawy bezorkowej. Dlaczego więc ten system jest tak dobry dla wszystkich gospodarstw, bez względu na wielkość?
Co daje uprawabezorkowa?
A czy to rzeczywiście działa? Tak. W ciekawy sposób do bezorki zachęcono na stronie Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Chociaż przejście na uprawę bezpłużną może wiązać się z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza na początku i w mniejszych gospodarstwach, w dłuższej perspektywie ta innowacyjna metoda przynosi same korzyści: lepsza struktura gleby, większa ilość materii organicznej, wyższe plony, większe zyski i mniejsza emisja gazów cieplarnianych.
Perełka na lokalnym rynku
Oprócz aktywnego promowania uprawy bezorkowej i rolnictwa regeneratywnego, również wśród małych rolników, Rolmako ma też ogromny wkład w rozwój lokalnej społeczności. To marka w 100% polska. To także stabilny i godny zaufania pracodawca, który zapewnia zatrudnienie ponad 100 osobom – spawaczom, ślusarzom, monterom maszyn, lakiernikom, operatorom CNC i wielu innym specjalistom. Jak jednak podkreśla wiceprezes firmy Tomasz Kowalski, ktoś chętny do podjęcia pracy w firmie nie musi mieć dużego doświadczenia w zawodzie. Specjalistą można się stać właśnie dzięki pracy w Rolmako – mile widziane są osoby po szkole czy chętne do przyuczenia. Więcej informacji znajdziesz na stronie rolmako.pl/praca.html.
Po więcej podobnych materiałów zapraszamy na stronę naszego partnera:
https://rolmako.pl/strefawiedzy
https://rolmako.pl/technologiauprawy