Zamknij

Jak prowadzić księgowość w małej firmie?

00:00, 02.08.2023 art. sponsorowany

Będąc przedsiębiorcą, masz obowiązek prowadzenia księgowości w firmie. W zależności od formy prawnej, musisz prowadzić pełną księgowość lub uproszczoną. Czym różnią się od siebie te dwie formy? Czy lepiej jest prowadzić księgowość samodzielnie czy zlecić ją biurze rachunkowemu? Jaki program do fakturowania warto wybrać? Podpowiadamy poniżej. 

Czym jest pełna księgowość? 

Pełna księgowość jest dokładnym i precyzyjnym modelem prowadzenia ewidencji. Każda firma, jeżeli chce, może zdecydować się na prowadzenie pełnej księgowości, jednak są podmioty, które są zobowiązane do tego. Zgodnie z art. 2 ustawy o rachunkowości należą do nich spółki komandytowo-akcyjna i spółka komandytowa oraz spółki cywilne, jawne i partnerskie oraz inne osoby prawne. Ponadto pełna księgowość obowiązuje także wszystkich przedsiębiorców, którzy osiągnęli roczny limit przychodu w wysokości 2 000 0000 euro. Co roku ten limit jest przeliczany na złotówki według kursu NBP. Pełna księgowość jest rozbudowanym systemem ewidencjonowania, składa się z elementów: 

  • Dziennika 
  • Księgi głównej 
  • Księgi pomocniczej 
  • Zestawienia obrotów i sald umieszczonych w księdze głównej i zestawienia sald na kontach pomocniczych 
  • Wykazu składników, pasywów i aktywów 

Uproszczona księgowość inaczej nazywana jest Małą Księgowością. Ta forma prowadzenia księgowości jest mniej złożona i bardziej przystępna dla małych przedsiębiorstw. Mogą skorzystać z niej: osoby fizyczne, spółki cywilne, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz spółdzielnie socjalne. W ramach małej księgowości przedsiębiorca musi prowadzić: 

  • Księgę przychodów i rozchodów (przy opodatkowaniu według skali podatkowej lub podatku liniowego) 
  • Ewidencję przychodów 
  • W niektórych przypadkach także dodatkowo: ewidencję środków trwałych, wyposażenia, pojazdów oraz rejestry VAT. 

Czy warto samodzielnie prowadzić księgowość? 

Samodzielne prowadzenie księgowości może okazać się wyzwaniem dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie od stażu prowadzenia firmy z kilku powodów. Po pierwsze, wiąże się to ze sporą liczbą obowiązków i może pochłonąć sporą ilość czasu. Po drugie, trzeba mieć sporą wiedzę na temat rachunkowości. Jedynym plusem dla przedsiębiorcy może być to, że będzie miał wgląd w swoje finanse przez cały czas. Korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się dla przedsiębiorcy możliwość podpisania umowy z biurem rachunkowym lub zatrudnienie dedykowanej księgowej. Na podpisanie umowy podpisanej z biurem rachunkowym mogą zdecydować się zarówno przedsiębiorcy, którzy prowadzą uproszczoną księgowość, jak i pełną księgowość. 

Jaki program do fakturowania warto wybrać do księgowości pełnej i uproszczonej? 

Program do fakturowania jest potrzebny w firmie zajmującej się uproszczoną księgowością oraz pełną księgowością. Jeśli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i nie ma zbyt wielu klientów, wtedy wystarczy mu prosty program do fakturowania. Jeżeli jednak przedsiębiorca planuje rozwijać działalność gospodarczą, powinien zdecydować się na bardziej zaawansowane narzędzie. Jakie opcje powinien zawierać rozbudowany program do księgowości. Oto najważniejsze funkcjonalności: 

  • Automatyczne obliczanie zaliczki na podatek dochodowy PIT  i podatek VAT
  • Możliwość wygodnego wystawiania faktur i importowania ich; 
  • Możliwość rozliczania kosztów związanych z pojazdami; 
  • Wystawianie, korygowanie i wysyłanie deklaracji PIT; 

Poszukujesz programu do fakturowania? Koniecznie zapoznaj się z rankingiem programów do fakturowania. Dzięki analizie narzędzi ułatwiających prowadzenie księgowości w firmie, dopasujesz odpowiedni program do swoich potrzeb. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%