Zamknij

Czy cobot spawalniczy jest odpowiedni dla Twojej firmy? Oto kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę

art. sponsorowany + 09:54, 31.07.2023 Aktualizacja: 09:55, 31.07.2023
freepik.com freepik.com

Nie brakuje przedsiębiorców, którzy twierdzą, że między robotem spawalniczym a cobotem można postawić znak równości. Ile w tym prawdy? Niewiele. Te drugie z wymienionych maszyn, mimo tego, że dość podobne, to jednak działają w inny sposób. Jaki? O tym w dalszej części artykułu.

Co potrafią nowoczesne maszyny spawające?

Jeśli w ramach prowadzonej działalności zdecydujesz się na roboty do spawania, to – w pewnym uproszczeniu – dążysz do pełnej automatyzacji stanowisk pracy, gdzie maszyny zastępują zespół w skali 1:1. Czy to dobre posunięcie? Zdania na ten temat są podzielone.

Alternatywą są właśnie roboty współpracujące. Co warto podkreślić, cena cobota w wielu przypadkach jest niższa, niż w pełni zautomatyzowanego urządzenia. Jakie są inne zalety tego rozwiązania? Przede wszystkim, zatrudniani przez Ciebie fachowcy wciąż zachowują swoje posady.

Mało tego! Ich praca staje się o wiele łatwiejsza. Taki robot-asystent będzie towarzyszył i pomagał specjaliście w wybranych czynnościach do jakich zostanie zaprogramowany. Możliwości jest naprawdę sporo, a użyteczne dane o cobotach spawalniczych znajdziesz tutaj: https://www.cloos.pl/robotyzacja/coboty,g165

Musisz wiedzieć, że maszyny, które są dostępne w ofercie profesjonalnych, stawiających na jakość sklepów, jak Cloos, sprawdzą się zarówno przy spawaniu TIG, MIG/MAG, jak i w spawaniu punktowym. Są to urządzenia, które można łatwo zaprogramować (a więc i „przyuczyć”) to coraz to nowych trybów pracy.

Coboty z powodzeniem sprawdzają się nie tylko w tradycyjnych spawalniach, ale i w działalnościach, które działają np. w przemyśle zbrojeniowym, okrętowym, a nawet niezwykle wymagającym sektorze produkcji lotniczej. Pokazuje to też, że jakość spoiny, jaką zapewniają roboty współpracujące, to najwyższy poziom! 

Interesuje mnie cobot spawalniczy. Jakie zadania będzie potrafił wykonać z marszu, zaraz po podłączeniu?

Przede wszystkim chcemy zwrócić Twoją uwagę na to, abyś zachował szczególną czujność w przypadku maszyn, które po zakupie i wyjęciu z pudełka, będziesz musiał samodzielnie zmontować. Cobot powinien być gotowy do działania zaraz po postawieniu go na stół spawalniczy.

W przeciwnym razie, na skutek podejmowania niewłaściwych czynności, może później dojść do awarii. Maszyna może działać nieprawidłowo, co w przypadku urządzeń, które niejako z założenia pracują blisko ludzi, zawsze stwarza pewne ryzyko. Firmy takie jak Cloos nauczyły się je minimalizować – po prostu możesz kupić kompleksowe stanowisko spawalnicze wraz z usługą zamontowania go czy przeszkolenia załogi. 

Na dobrze skonfigurowanym cobocie wykonanie takich czynności, jak wyregulowanie łuku spawalniczego, czy szybka aktywacja maszyny będzie niezwykle prosta do wykonania. Pamiętaj też, by wybrać takiego cobota, który zapewnia dużą intuicyjność w programowaniu – można tu wskazać np. na 6-osiowe rozwiązania od Qineo. 

Dobry cobot – czyli jaki? Te parametry mają znaczenie! 

Wiesz już, że profesjonalne maszyny powinny pracować w sześciu osiach. Nie jest to jednak jedyny parametr techniczny, na który powinieneś spojrzeć przed zakupem. Zawczasu sprawdź też:

  • maksymalne obciążenie użytkowe,
  • stopień ochrony – dobrze byłoby, gdyby była to np. norma IP5x,
  • izolację,
  • liczbę obsługiwanych trybów spawania.

Sprawdź też, czy maszyna działa nie tylko dokładnie, ale i zapewnia odpowiednią prędkość spawania. Dobrze byłoby, gdyby ta była nie mniejsza niż 1 m/s. Taki profesjonalny cobot z pewnością wniesie jakość funkcjonowania Twojej firmy na zupełnie nowy poziom! 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%