Przygotowując projekt, który ma zostać wydrukowany, warto najpierw sprawdzić wymogi firmy poligraficznej, której zlecisz wykonanie wydruku. Pozwoli to od początku odpowiednio dobrać barwy, przez co zaoszczędzisz wiele czasu i unikniesz ewentualnego rozczarowania uzyskanym efektem. Warto przy tym wiedzieć, że drukarnie mają różne oferty. Niektóre umożliwiają jedynie wydruki w podstawowej palecie barw CMYK, podczas gdy inne mają też do dyspozycji wybór kolorów z palety Pantone (przykład: kolory do druku – Unilogo).
Co to właściwie oznacza? Aby lepiej zrozumieć różnice, warto poznać charakterystykę palet CMYK i Pantone oraz wiedzieć, czym różnią się one od popularnego modelu kolorów RGB.
Paleta CMYK to najpopularniejszy model kolorów wykorzystywanych w druku. Jej nazwa to tak naprawdę skrót od anglojęzycznych nazw czterech barw. C oznacza Cyan (cyjan), M to Magenta (purpurowy), Y – Yellow (żółty), a K to tzw. key colour, czyli czarny.
CMYK nazywany bywa też procesem czterokolorowym. Przy wykorzystaniu tej palety możliwe jest uzyskanie innych kolorów. Dzieje się tak poprzez zmieszanie jej barw w odpowiednich proporcjach. Nowe, odrębne odcienie są definiowane przez procent użycia kolorów z palety CMYK.
Warto przy okazji wspomnieć o tym, co to jest RGB. To również znany model kolorystyczny – stanowi skrót od słów Red (czerwony), Green (zielony) i Blue (niebieski). Ta paleta barw odnosi się jednak wyłącznie do tego, co widzimy na ekranie komputera lub urządzenia mobilnego. Nawet jeśli przygotuje się projekt przy użyciu kolorów RGB, podczas wydruków zastosowane barwy zostaną automatycznie przekonwertowane na CMYK. Może to skutkować pewnymi różnicami. Aby tego uniknąć, najlepiej od razu przygotować projekt, używając do tego modelu CMYK.
Alternatywą dla CMYK jest paleta kolorów Pantone. To coraz częściej stosowane rozwiązanie, mimo że wiąże się z wyższymi kosztami. Jego rosnąca popularność wynika z tego, że pozwala osiągnąć idealne odwzorowanie kolorystyczne. Barwy w projekcie wyglądają wówczas identycznie jak na wydruku.
Czym zatem Pantone różni się od CMYK? Pantone jest paletą kolorów jednolitych. Nie tworzy się ich poprzez połączenie tylko 4 barw. Aby uzyskać poszczególne odcienie, używa się do tego aż 18 pigmentów. W efekcie powstaje mnóstwo odrębnych kolorów. Każdy ma swój numer oraz konkretne właściwości (również oznaczone; zalicza się do nich m.in. stopień transparentności, fluorescencyjność itp.). Podstawowy wzornik Pantone pozwala skorzystać z aż 1761 konkretnych kolorów. Ze względu na idealny stopień odwzorowania, który można osiągnąć dzięki temu systemowi kolorystycznemu, używa się go przede wszystkim przy projektach, które wymagają dużej precyzji i szczegółowości.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz