Zamknij

Prawa samotnej matki w pracy, które warto znać

art. sponsorowany + 12:05, 10.05.2023 Aktualizacja: 12:05, 10.05.2023
pexels.com pexels.com

Nie ulega wątpliwości, że matka samotnie wychowująca dziecko musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami dotyczącymi pogodzenia pracy zawodowej z wychowaniem swojej pociechy. Wiele instytucji państwowych oferuje różnego typu dodatki dla samotnych matek, ale czy mogą one liczyć na przywileje w miejscu zatrudnienia? Sprawdź, jakie prawa samotnej matki w pracy należy znać. 

Prawo do przerw na karmienie dla samotnej matki 

Jeśli samotna matka nadal karmi maluszka piersią, to może skorzystać z 2 przerw, które wliczają się do jej czasu pracy. Ich długość jest uzależniona od liczby karmionych dzieci — w przypadku jednego malucha każda z nich wynosi pół godziny, natomiast gdy karmi ona piersią dwoje i więcej dzieci, należą jej się 2 przerwy po 45 minut. Dotyczy to jednak nie tylko samotnych matek, ale wszystkich karmiących kobiet. Prawa mamy wracającej do pracy gromadzi www.mamawpracy.pl, co stwarza szansę szerszego poznania przywilejów przysługujących kobiecie samotnie wychowującej dziecko. 

Ustalenie dogodnych godzin pracy dla samotnej matki 

Kolejnym z praw samotnej matki w pracy jest opcja dopasowania czasu pracy do potrzeb kobiety. Osoba samotnie wychowująca dziecko do 3. roku życia może być delegowana poza miejsce zatrudnienia, pracować w godzinach nadliczbowych, w nocy lub w dni ustawowo wolne tylko wtedy, gdy wyrazi na to zgodę. 

Ochrona podczas zwolnień grupowych dla samotnej matki 

Jednym z przywilejów dla matki samotnie wychowującej dziecko jest ochrona w przypadku redukcji zatrudnienia. Wynika to z przepisów dotyczących zwolnień grupowych, które określają, że osobie będącej jedynym żywicielem rodziny, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy. Pozbawienie samotnej matki zatrudnienia jest niezgodne z przyjętymi zasadami współżycia społecznego, ponieważ znajduje się ona w gorszym położeniu osobistym niż pozostali pracownicy. Kobieta samotnie wychowująca dziecko może sądownie ubiegać się o przywrócenie do pracy, gdy uważa, że jej zwolnienie było bezpodstawne.   

Prawo do skorzystania z urlopu rodzicielskiego 

Wśród praw samotnej matki w pracy znajduje się również wykorzystanie urlopu rodzicielskiego. Przysługuje on każdej kobiecie po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, który w przypadku urodzenia jednego dziecka trwa 20 tygodni od chwili jego narodzin. Od 2023 roku wymiar urlopu rodzicielskiego wynosi 41 tygodni. Istnieje opcja spożytkowania go w pierwszych miesiącach życia maluszka lub podziału urlopu na 5 części, jednak każdy z okresów nie może być krótszy niż 8 tygodni. Cały urlop rodzicielski musi zostać wykorzystany do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. 

Warto także zaznaczyć, że samotna mama nie może otrzymać wypowiedzenia przez cały okres ciąży i nieobecności w pracy wynikającej z opieki nad maluszkiem. To nie tylko jeden z przywilejów dla matki samotnie wychowującej dziecko, ale również prawo każdej kobiety, która powitała na świecie maluszka. 

Istnieje też szereg zasiłków dla samotnej matki, które mogą pomóc jej lepiej zaspokajać potrzeby swojej pociechy. Jakie jeszcze prawa przysługują kobiecie samotnie wychowującej dziecko? O jakich przywilejach warto pamiętać? Przedstaw swoje sugestie w komentarzu. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%