Naturalny kamień jest bardzo chętnie i często stosowany w nowoczesnym budownictwie. Jest elementem aranżacji wnętrz wykorzystywanym na wiele różnych sposobów. Jedną z ciekawych możliwości jest fornir transparentny. Czym jest? Kiedy się go stosuje? Jakie są koszty jego instalacji wewnętrznych?
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
Od lat naturalny kamień jest bardzo pożądany we wnętrzach. Jednak kamień w naturalnej formie jest trudny do transportu, przygotowywania do aranżacji i w robotach wykończeniowych. Dzięki nowoczesnym technologiom do dyspozycji mamy takie materiały jak fornir kamienny. Jest on bardzo funkcjonalny i o wiele łatwiejszy w wykorzystaniu do aranżacji wnętrz.
Fornir kamienny transparentny to rodzaj kamienia naturalnego, który w niczym nie odbiega od tradycyjnej formy naturalnego kamienia. Jest równie trwały jak ten w formie bryły, a jednocześnie fornir transparentny jest o wiele tańszy od tradycyjnego kamienia. Dodatkowo o wiele łatwiej dopasować go i zaaranżować w różnych rodzajach wnętrz, w tym ekologicznych, ekskluzywnych czy oryginalnych wnętrzach. Możemy stosować go na wiele różnych ciekawych sposobów i kłaść na różne powierzchnie.
Zapewne zadajecie sobie pytanie: co to jest fornir kamienny? Fornir kamienny transparentny to kamień w formie tapety (a dokładniej arkusza zbliżonego formą do tradycyjnej tapety). Jest elastyczny i łatwy w montażu (wystarczy ceramiczny klej). Co ważne, fornir kamienny jest odporny na różne temperatury, trudny do zniszczenia, odporny na uszkodzenie mechaniczne i można go stosować zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz budynków. Fornir kamienny transparentny nie odbarwia się i jest bardzo odporny na wilgoć. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Możemy nim pokryć zarówno ściany jak i meble, kominki, sufity drzwi i inne miejsca w mieszkaniu. Nadaje się do użytku praktycznie wszędzie.
Fornir kamienny transparentny powstaje wyniku stworzenia cienkiego i wyrównanego bloku kamiennego, na który wylewa się warstwę ciekłej żywicy poliestrowej. Następnie na tak pokryty blok wylewa się warstwę materiału wzmacniającego. Jest to najczęściej włókno szklane, które następnie pokrywa się jeszcze raz warstwą żywicy poliestrowej. W trakcie stygnięcia do żywicy przyklejają się fragmenty kamienia i dochodzi do połączenia warstwy łupka z watą szklaną. W momencie zrywania powstaje cienka warstwa bloku kamiennego. Takie wykończenie forniru kamiennego nadaje mu zupełnie nowych zastosowań, a przy tym zachowuje cechy standardowego kamienia naturalnego.
Niewątpliwą zaletą w przypadku forniru transparentnego kamiennego jest zastosowanie do jego produkcji naturalnych żywic. Stosowane do produkcji naturalne żywice są przeźroczyste, co jeszcze poszerza zakres zastosowania i wykorzystania forniru w aranżacji wnętrz. Fornir transparentny dzięki odpowiedniemu podświetleniu przez światło naturalne bądź sztuczne ukazuje niesamowite refleksy i ciekawe doznania wzrokowe, otrzymujemy podświetlony kamień naturalny. Możemy stosować go jako okleinę okien, ścian, framug, baru w restauracjach, a także kontuarach recepcyjnych w hotelach lub innych miejscach. Świetnie nadaje się też na miejsca takie jak pokrycie ścian, obudowa kominka. Za każdym razem tak zaaranżowany fornir kamienny będzie wyglądał inaczej – ciekawie, oryginalnie, a także będzie produktem ekologicznym, co dla osób chcących uzyskać wnętrze eko wraz z oryginalnym stylem jest niewątpliwie ważną zaletą.
Podświetlony fornir kamienny może nam nieco swoim blaskiem oraz kolorem przypominać podświetlony onyks. Z pewnością stwarza w pomieszczeniu bardzo przyjemny i elegancki nastrój. Jeśli chcemy zastosować fornir transparentny kamienny w łazience lub kuchni musimy pokryć go bezbarwnym impregnatem, który zapobiegnie naturalnemu wchłanianiu wody przez kamień. Przy montażu forniru transparentnego należy pamiętać o przeźroczystym kleju montażowym, by nie zepsuć efektu, który chcemy osiągnąć poprzez jego montaż.
Jak już wspominaliśmy fornir transparentny kamienny możemy montować zarówno wewnątrz budynku jak i na jego zewnętrznych ścianach. Warto też pamiętać, że doskonale sprawdzi się w budynkach o różnorakim przeznaczeniu. Poza aranżacją, łatwością w montażu, jego niezaprzeczalną zaletą jest także cena. Dodatkowo sposób jego produkcji i montażu sprzyja jego zastosowaniu na wiele różnych sposobów, prócz standardowej okładziny, co z pewnością nie jest możliwe w przypadku kamienia naturalnego w tradycyjnej formie.
Jeżeli już jesteśmy zdecydowani na aranżację kamiennej powierzchni w naszym mieszkaniu lub domu z wykorzystaniem forniru naturalnego, możemy poszukać interesujący nas wzór (np. bardzo popularny fornir kamienny Indian Autumn) i producenta. Jeżeli nie mamy w pobliżu żadnego salonu czy sklepu budowalnego oferującego fornir kamienny transparentny, z pomocą przyjdzie nam Internet. W sieci znajdziemy wiele sklepów internetowych (np. https://kamiennewnetrza.pl/fornir-kamienny-transparentny), gdzie producenci lub pośrednicy oferują bogata ofertę forniru kamiennego. Nam pozostaje wybrać pasujący nam wzór, ilość i oczywiście adekwatną dla nas cenę. Udanych zakupów.