Dzisiaj już trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez pralki, chociaż jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie był to tak oczywisty element wyposażenia polskich mieszkań i domów. Pierwsze pralki automatyczne pojawiły się w Polsce dopiero pod koniec lat 60. XX wieku.
Z pralki korzystamy często, szczególnie coś o tym wiedzą młode mamy, którym codziennie pozostaje do prania sporo dziecięcych, poplamionych ubranek. Kiedy pralka nam się zepsuje staramy się jak najszybciej ją naprawić lub śpieszymy po nową do sklepu. Jednak wielu usterek związanych z pralkami można uniknąć, jeśli będzie się odpowiednio o nie dbać. A codzienna dbałość o nasze urządzenie piorące to tylko jego systematyczne czyszczenie, które zapewnia nie tylko dłuższą żywotność pralki, ale również idealnie czyste i pachnące pranie.
Należy to robić w miarę regularnie, w zależności od tego, jak często jej używamy, jakie detergenty stosujemy i w jakich programach najczęściej pierzemy. Im częściej robimy pranie, im cieplejszą wodę stosujemy oraz im krótsze programy prania wybieramy, tym bardziej powinniśmy o nią zadbać i czyścić wewnątrz średnio co 1-3 miesiące oraz ewentualnie dodatkowo w razie potrzeby. Jak tę potrzebę więc rozpoznać? Jednym z pierwszych ewidentnych symptomów, że z naszą pralką dzieje się coś niedobrego jest zapach z wnętrza bębna oraz zmniejszenie skuteczności w dopieraniu zabrudzeń, mimo tego, że nie zmieniliśmy wcale środka czy sposobu prania. Warto także systematycznie sprawdzać, czy na wewnętrznych powierzchniach uszczelek (w fartuchu pralki) nie zalega szlam i brud oraz sprawdzać stan czystości szufladki na detergenty. Takie zabrudzenia są siedliskiem bakterii i grzybów, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z wnętrza urządzenia. Ważne, aby pamiętać o otwieraniu szuflady i pozostawianiu uchylonych drzwiczek jeszcze na kilka godzin po każdym skończonym praniu.
Innym objawem sygnalizującym, żeby przyjrzeć się bliżej swojej pralce jest jej głośniejsza niż zwykle praca. Nieregularne czyszczenie pralki może przyczynić się do wielu usterek - przykładowo odkładający się w urządzeniu kamień może uszkodzić grzałkę czy zatkać układ hydrostatyczny. Sprzęt nie będzie wtedy efektywnie spełniał swoich funkcji.
Poza cyklicznym przecieraniem pralki ściereczką z zewnątrz z kurzu czy innych zabrudzeń, nie należy zapominać o jej wnętrzu, które na co dzień ma kontakt nie tylko z twardą często wodą, ale i z różnymi detergentami oraz piaskiem i brudem. Najszybciej brudzą się takie elementy pralki jak filtr, gumowe uszczelki czy bęben. Do ich czyszczenia sprawdzają się zarówno profesjonalne środki dodawane bezpośrednio do prania lub stosowane oddzielnie w osobnym, pustym cyklu oraz proste, ekologiczne sposoby polegające na stosowaniu dostępnych w każdym domu i bezpiecznych składników.
Niewątpliwą zaletą korzystania z octu czy kwasku cytrynowego do czyszczenia sprzętów i sprzątania w domu jest ich bezpieczeństwo dla środowiska, dla urządzeń oraz dla naszej skóry i dróg oddechowych. Tego typu środki nie wymagają stosowania szczególnych środków bezpieczeństwa, zakładania rękawiczek, no i oczywiście są dużo tańsze.
Jak wyczyścić pralkę octem i czy jego zapach nie będzie potem długo się utrzymywał? Jeśli po zakończonym czyszczeniu zostawimy otwarte drzwiczki pralki i uchyloną szufladkę, zapach octu szybko się ulotni. Aby wyczyścić pralkę przy jego pomocy, powinno się wlać 3/4 szklanki do przegrody na detergent do prania zasadniczego i włączyć program prania w 90° C. Ocet służy do dezynfekowania wszelkich powierzchni oraz świetnie usuwa uporczywy kamień.
Jak wyczyścić pralkę sodą? Należy wsypać dość dużą jej ilość, bo do około około 3/4 pojemności pojemnika na proszek w pralce i ustawić program prania w 90° C. Soda doskonale neutralizuje wszelkie zapachy oraz czyści różne zabrudzenia.
Jak wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym? Trzeba sobie przygotować około 1/3 szklanki kwasku, wsypać go do przegródki na proszek i ustawić program prania w wysokiej temperaturze, najlepiej 90° C. Ten produkt powinien być obecny w każdej kuchni, gdyż oprócz walorów smakowych, rozcieńczony w wodzie świetnie walczy z pleśnią, kamieniem, rdzą i osadami wapiennymi.
Te dwa składniki idealnie się łączą (oba mają kwaśne pH), zdwajając swoją siłę czyszczącą i odkażającą. Kwasek dodatkowo zapewnia przyjemniejszy zapach z wnętrza pralki od razu po zakończonym cyklu czyszczenia. Dla osób, które nie tolerują zapachu octu, to świetne rozwiązanie. Wystarczy wlać bezpośrednio do bębna dwie butelki octu i dosypać dwa opakowania kwasku (przy mniejszych zabrudzeniach, można o połowę zmniejszyć ilość składników), po czym uruchomić program prania z bardzo wysoką temperaturą.
Jak wyczyścić pralkę octem i sodą? Lepiej nie mieszać tych dwóch składników, bo stosowane łącznie, mimo widowiskowej reakcji tylko osłabiają swoje czyszczące i odkamieniające działanie.
Jak wyczyścić pralkę sodą i kwaskiem cytrynowym? Tutaj sprawa ma się podobnie, jak z mieszanką octu i sody. Lepiej będzie zastosować te składniki oddzielnie, na przykład w osobnych cyklach, wsypując je do oddzielnych przegródek w szufladzie.
Więcej porad na temat tego, jak umyć pralkę, w jaki sposób najlepiej dbać o czystość szuflady na środki piorące, co nadaje się do czyszczenia fartucha pralki i jak czyści się filtry, znaleźć można na blogu Milove - producenta płynów i żeli do prania oraz środka do czyszczenia i odkamieniania pralki.