Poznań to stolica województwa wielkopolskiego. Jako miasto wojewódzkie i jedno z największych miast w całej Polsce cieszy się dużą popularnością. Chętnie odwiedzają je zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy. Poniższy artykuł przedstawi walory turystyczne tego miejsca. Drugim tematem będzie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego i jej zalety.
Jednym z największych walorów Poznania są słynne w całej Polsce i poza nią Rogale Marcińskie. Przysmak ten można zakupić właśnie w Poznaniu, który jest miejscem jego pochodzenia. Przygotowuje się je z okazji kościelnego wspomnienia św. Marcina, które przypada 11 listopada.
Popularnością w Poznaniu cieszą się także koziołki w tamtejszym ratuszu miejskim. W samo południe, o godzinie 12:00 dwunastokrotnie trykają się rogami. Drugi pokaz ma miejsce o 15:00.
W stolicy Wielkopolski można także zwiedzić podziemia katedry na poznańskim Ostrowie Tumskim. Znajduje się tam jeden z najcenniejszych zabytków polskiej historii. To w poznańskiej katedrze znajduje się baptyserium, w którym w 966 Mieszko I przyjął chrzest, dając początek naszemu państwu.
Co daje karta EKUZ? Uprawnia ona do dostępu do publicznej opieki zdrowotnej za granicą. Uhonorują ją lekarze na obszarze Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. W skład drugiej organizacji wchodzą obecnie cztery państwa:
Oznacza to, że EKUZ pozwala na pomoc medyczną w praktycznie całej Europie. Pokrywa ona zabiegi, leki i świadczenia, które zagraniczny lekarz pierwszego kontaktu oceni jako niezbędne dla danej osoby. EKUZ nie uprawnia do świadczeń nieratujących życia lub zdrowia. Ponadto nie pozwala ona na skorzystanie z prywatnych usług medycznych.
EKUZ wydawany jest przez wojewódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby ją uzyskać, należy złożyć wniosek o jej wydanie. Można tego dokonać za pośrednictwem poczty lub systemu ePUAP. Następnie pozostaje oczekiwać na wydanie dokumentu. Obowiązuje on dwanaście miesięcy od dnia wydania. Jednak w przypadku emerytów jego ważność to aż pięć lat. Więcej informacji o dokumencie można znaleźć na https://ekuz.com.pl/ekuz-w-poznaniu/. Znajdują się tam wszelkie wymagane do wniosku dokumenty. Ponadto znajdują się tam dane adresowe i dojazd do wielkopolskiego oddziału NFZ.
W większości przypadków Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca uzupełnienie EKUZ o ubezpieczenie prywatne. W jego ramach można uzyskać możliwość poddania się leczeniu prywatnemu. Ponadto ubezpieczyciel może pokryć koszty nierefundowanych lub refundowanych zaledwie częściowo kwestii.
Ponadto w polisie prywatnej znajduje się także usługa pokrycia kosztów akcji ratowników wodnych, medycznych czy górskich. W najskrajniejszych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje opłaty związane z transportem chorego z zagranicy do Polski. Warto także pamiętać, że polisa zawiera w sobie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej czy NNW.