Zamknij
REKLAMA

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

11.22, 12.09.2022 materiał partnera

Pojazdy mechaniczne zarejestrowane w Polsce muszą być objęte ubezpieczeniem OC. Poruszanie się po drodze z pominięciem tego obowiązku, może skutkować poniesieniem poważnych konsekwencji finansowych. Ważność OC innego samochodu ma też znaczenie dla osób, które mają zamiar kupić używane auto lub biorą udział w wypadku. Skąd można zaczerpnąć wiarygodnych informacji na temat ubezpieczenia auta? Jakie kary grożą za jazdę samochodem bez OC? Odpowiadamy.

Jak sprawdzić ważność polisy OC?

Aktualność polisy powinna mieć duże znaczenie dla każdego właściciela pojazdu. U wielu osób po pewnym czasie pojawiają się wątpliwości dotyczące dnia zakończenia ważności umowy z ubezpieczycielem, np. na skutek zgubienia dokumentów. W jakie sytuacji pojawia się pytanie jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone. Jest na to kilka prostych sposobów. Oto dwa z nich:

  • przez stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego,
  • w bazie danych CEPiK.

UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, zajmuje się m.in. prowadzeniem baz danych  sporządzonych umów na polisy OC. Każdy ubezpieczyciel działający na terenie kraju, musi przekazywać informacje odnośnie podpisanych dokumentów do UFG. Pewnym ograniczeniem w działaniu tego systemu są opóźnienia wynikające z dwutygodniowego okresu, w jakim ubezpieczyciele muszą dostarczyć instytucji informacji o podpisanej umowie.

Chcąc sprawdzić aktualność polisy, po wejściu na stronę UFG i kliknięciu zakładki Baza OC i AC, a następnie sprawdzenie ubezpieczenia OC, wystarczy wpisać numer VIN weryfikowanego pojazdu. Następnie ukażą się najważniejsze dane na temat auta, ważności OC oraz ubezpieczyciela.

Drugą opcją jest skorzystanie z bazy CEPiK, prowadzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Do uzyskania danych o pojeździe konieczna jest znajomość numeru rejestracyjnego, numeru VIN i dnia zarejestrowania auta. To narzędzie przyda się szczególnie osobom, które planują zakup używanego auta. Dostarcza informacji na temat ważności polisy, danych technicznych auta, wcześniejszych właścicieli czy stanu licznika.

Jaka kara za brak ważnego OC?

Wykrycie braku ubezpieczenia komunikacyjnego może nastąpić nie tylko na skutek rutynowej kontroli policji czy kolizji drogowej, ale także podczas weryfikowania systemu przez zatrudnionych w UFG. Należy pamiętać, że dzięki aktualizowanej bazie ubezpieczeń OC, pracownicy instytucji są w stanie bardzo szybko wykryć nieubezpieczone pojazdy. Z tego powodu większość ubezpieczycieli oferuje automatyczne przedłużanie polisy w momencie jej wygaśnięcia. Takie rozwiązanie pozwala uchronić właścicieli przed dotkliwą karą za brak OC.

Brak ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego w okresie do 3 dni może wiązać się z koniecznością opłacenia kary w wysokości 1200 zł. Jeśli czas ten wydłuża się od 3 do 14 dni, kwota wzrasta do 3010 zł. W przypadku, gdy pojazd nie ma ważnego ubezpieczenia powyżej dwóch tygodni, opłata wynosi aż 6020 zł. Aby uniknąć tak dotkliwych konsekwencji finansowych, warto dopilnować wymaganych terminów odnośnie ubezpieczenia komunikacyjnego z wykorzystaniem opisanych narzędzi. Pozwoli to uniknąć zbędnych wydatków i niepotrzebnego stresu.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%