Zamknij

10 najlepszych filmów w języku angielskim, które pomogą Ci nauczyć się języka

12:45, 18.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:46, 18.08.2022

Nauka języka to niekoniecznie lekcje w klasie z nauczycielem. Nauka może odbywać się wszędzie — w klasie, w domu, w domu przyjaciela, w restauracji, a zwłaszcza w innym kraju. Doskonałym sposobem jest również oglądanie filmów.

Najlepsze filmy po angielsku do nauki języka

Większość magii uczenia się języka dzieje się poza klasą, a nie w niej. Niektórzy uczą się angielskiego najlepiej, słuchając piosenek śpiewanych po angielsku, a inni oglądając programy telewizyjne. W nauce angielskiego bardzo pomóc mogą fajne filmy po angielsku. Korepetycje angielskiego online z korepetytorem to jeden z najskuteczniejszych sposobów nauki języka angielskiego. Nauka w połączeniu z oglądaniem filmów i czytaniem książek pomoże odnieść pełen sukces.

Po co uczyć się angielskiego z filmami?

Oglądanie filmów jest o wiele przyjemniejsze niż nauka z podręcznikiem. Podręczniki świetnie nadają się do nauki słownictwa lub gramatyki, ale nic nie jest lepsze niż słuchanie prawdziwego ojczystego angielskiego. Uczysz się angielskich słów w kontekście. Powiedzmy, że lubisz oglądać filmy kryminalne. Po obejrzeniu 10 lub 20 filmów zaczniesz uczyć się słownictwa związanego z kontekstem lub tematem przestępstwa.

Nowoczesny angielski w filmach

Oglądając brytyjskie i amerykańskie filmy do nauki angielskiego, możesz posłuchać rodzimych angielskich aktorów mówiących tym językiem w naturalny sposób. Pomoże Ci to nauczyć się nowoczesnego angielskiego i brzmieć bardziej jak native speaker pod względem słownictwa i stylu.

Filmy do nauki angielskiego i wymowa

Czasami może być trudno zorientować się, jak wymawia się angielskie słowo. Słuchanie native speakerów w filmach nauczy Cię prawidłowego sposobu mówienia. Dialogi w filmach są również dobrymi przykładami tego, jak dźwięki w słowach zmieniają się w mowie połączonej.

Kontekst przede wszystkim

Kiedy uczysz się słowa, może być trudno zapamiętać, co ono oznacza i jak go używać. W filmach słowa są używane jako część opowieści, a ten kontekst pomaga skuteczniej je uczyć się i zapamiętywać.

Wybieraj tylko ciekawe filmy

Brzmi to oczywiście, ale najważniejszą kwestią podczas korzystania z filmów do nauki angielskiego jest oglądanie filmów, które Ci się spodobają. Jeśli wybierzesz nudny film, możesz stracić zainteresowanie i poświęcić mniej uwagi językowi, którego używa.

Nie wybieraj zbyt trudnych filmów

Unikaj filmów, które są zbyt trudne. Kiedy oglądasz filmy do nauki angielskiego, ważne jest, abyś rozumiał wystarczająco dużo, aby podążać za fabułą. Spróbuj wybrać film, który odpowiada Twojemu obecnemu poziomowi języka angielskiego. Jeśli jesteś początkujący, możesz zacząć od prostych kreskówek lub filmów dla dzieci, takich jak Toy Story. Z drugiej strony, jeśli rozumiesz 99% dialogów między postaciami w filmie, może to być dla ciebie zbyt łatwe.

Klucz to 70%

Staraj się zrozumieć 70% lub więcej. Ucząc się angielskiego z filmami, powinieneś dążyć do zrozumienia ogólnego znaczenia, a nie każdego słowa. Nie martw się, jeśli przegapisz jakieś słowa lub frazy lub nie rozumiesz akcentu postaci w filmie. Możesz czasami zatrzymać lub przewinąć film i zapisać nowe słownictwo, ale unikaj robienia tego zbyt często. Pamiętaj, że oglądanie filmów powinno być zabawą!

Powtórz swoje ulubione fragmenty

Jeśli usłyszysz wers, który naprawdę Ci się podoba, zapisz go i powtórz! Jeśli powiesz to na głos, z większym prawdopodobieństwem to zapamiętasz. Czasami usłyszysz zwroty, które brzmią fajnie i są używane w codziennym angielskim w Wielkiej Brytanii lub Ameryce. Podręczniki zwykle nie uczą tych nieformalnych wyrażeń, ale najlepsze filmy do nauki angielskiego – owszem.

Najlepsze filmy do nauki angielskiego

Osoby uczące się języka angielskiego często zapominają, że nie muszą znać perfekcyjnego angielskiego, aby komunikować się z native speakerami. Jeśli czekasz, aż Twój angielski będzie perfekcyjny, zanim zaczniesz go używać z native speakerami, będziesz czekał bardzo długo, zanim to się stanie.

Filmy do nauki angielskiego mogą pomóc w nauce płynnego języka, ponieważ pokazują naturalny język i prawdziwą kulturę. Dają ci również coś fajnego do rozmowy z partnerem mówiącym po angielsku.

10 najlepszych filmów do nauki angielskiego:

1. Forrest Gump

2. Harry Potter

3. The Break-up

4. The Hangover

5. 500 Days of Summer

6. The Shawshank Redemption

7. Castaway

8. Toy Story

9. The Hunger Games

10. The Social Network

Czy widziałeś któryś z tych filmów? Możesz także obejrzeć dowolny angielski film, który chcesz (nie musi pochodzić z tej listy), ale pamiętaj, aby obejrzeć film, który jest dla Ciebie interesujący! Wspaniale jest oglądać filmy, aby uczyć się angielskiego, ale jeśli oglądasz film, który jest powolny lub nudny, nauka angielskiego w ten sposób może być większym wyzwaniem, więc zawsze wybieraj film, który Ci się podoba.

Różne wersje językowe i napisy

A może fajne filmy po angielsku z różnych krajów?

Kolejną ważną rzeczą do zapamiętania jest to, jakiego dialektu angielskiego chcesz się nauczyć? Czy chcesz nauczyć się amerykańskiego angielskiego (hello), czy chcesz nauczyć się brytyjskiego angielskiego (ello, guvnah)?

Chociaż USA i Wielka Brytania to kraje anglojęzyczne, używany język angielski może być inny. Jakie są przykłady różnic?

  • Wymowa (posłuchaj, jak Amerykanie i Brytyjczycy wymawiają „water” - woda).
  • Słowa slangowe (każdy kraj używa innego slangu).
  • Słownictwo (słowo chipy ma zupełnie inne znaczenie w angielskim amerykańskim niż w angielskim brytyjskim).

Warto więc wiedzieć, jakiego dialektu języka angielskiego chcesz się nauczyć. Czy to amerykański angielski, brytyjski angielski? Australijski angielski? Kanadyjski angielski?

Filmy do nauki angielskiego a napisy

W zależności od poziomu znajomości języka angielskiego użycie napisów może, ale nie musi być świetnym pomysłem. Napisy świetnie pomagają połączyć wypowiadane słowa ze słowami, które widzisz na ekranie. Jeśli jesteś początkującym lub kimś, kto chce poprawić swoje umiejętności słuchania, powinieneś użyć napisów, gdy oglądasz go po raz pierwszy, abyś mógł zrozumieć, o czym jest film. A potem obejrzyj go ponownie bez napisów i zwróć szczególną uwagę na słowa, które słyszysz.

W przypadku większości odtwarzaczy wideo możesz to zrobić za pomocą zakładki ustawień. Na YouTube naciśnij przycisk „CC” w prawym dolnym rogu, a następnie wybierz „Angielskie napisy”. Jeśli naprawdę lubisz film, spróbuj obejrzeć go raz z napisami, a potem znowu bez. Unikaj napisów w swoim własnym języku.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%